Procesory

Intel TAA - poprawka bezpieczeństwa obniża wydajność procesorów

przeczytasz w 1 min.

To już kolejny raz, gdy programowe poprawki bezpieczeństwa obniżają wydajność procesorów Intel. Tym razem osiągi mogą spaść o kilka procent.

Pamiętacie, niedawno pisaliśmy o nowej luce bezpieczeństwa w procesorach Intel. Co prawda producent przygotował tutaj odpowiednią poprawkę, ale nie działa tak jakbyśmy tego chcieli. Wyszło na jaw, że aktualizacja obniża wydajność komputera.

Przypominając, chodzi o lukę TAA (Transactional Synchronization Extensions (TSX) Asynchronous Abort), która wynika z niedoskonałości mechanizmu wykonywania spekulacyjnego i może doprowadzić do wycieku poufnych informacji. Błąd pojawił się również w nowych procesorach, które miały być wolne od tego typu wad.

Intel Xeon 8280 Cascade Lake - serwer

Poprawka TAA zmniejsza wydajność procesorów Intel

Serwis Phoronix sprawdził wpływ programowej poprawki na wydajność procesorów. W tym celu wykorzystano serwer z dwoma układami Intel Xeon Platinum 8280 (Cascade Lake), który działał pod obsługą systemu Ubuntu 19.10 z jądrem Linux 5.4 Git. Testy przeprowadzono w trzech trybach: domyślnym – z włączoną funkcją TSX, z manualnym wyłączeniem funkcji TSX oraz po wprowadzeniu poprawek TSX.

Wydajność - poprawka TSX

Średnia wyników pokazuje, że ręczne wyłączenie funkcji nie ma znaczącego wpływu na przeprowadzone testy. Inaczej to wygląda w przypadku poprawki, bo wydajność serwera spadła prawie o 8%. Szczegółowe wyniki znajdziecie w tym artykule.

Większe bezpieczeństwo kosztem niższej wydajności

To już nie pierwszy raz, gdy programowe aktualizacje bezpieczeństwa obniżają wydajność komputera. Sytuację mogłyby zmienić poprawki w budowie układów, ale zapewne doczekamy się ich dopiero przy kolejnej generacji procesorów. Do tego czasu użytkownicy muszą się liczyć ze spadkami osiągów… o ile nie stracą cierpliwości i nie przejdą do konkurencji.

Źródło: Phoronix

Warto również zobaczyć:

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  marioking
  18
  Zaczynam podejrzewać że oni to wiedzą od samego początku, tylko właśnie implementacja potyrałaby wydajność i procek gorzej by wypadał w testach po premierze.... I se obrali strategie że wydają bez, wszyscy "intel ma najszybsze procki", jakiś czas pózniej "no niestety łatka bezpieczeństwa obniża wydajność" ale do pierwszego juz nikt nie wraca! Może tak wypadałoby też pod tym kątem testować procki! Bo to kpina żeby w ostatnich latach tak ciągle robić!
  • avatar
   FunkyKoval
   13
   Teraz wiadomo skąd to było - przez lata INTEL wypuszczał kolejne "wariacje" swoich procesorów, z których każdy następny miał zegar wyższy o 200MHz albo inne "usprawnienie" i każdy taki "produkt" powodował orgazmy fanatyków i tytuły newsów "Nowy Król Wydajności !!!".
   Wiedzieli o tych dziurach od początku ale liczyła się księgowość, wiedzieli też ze na fanboyach da się zarobić ... wiedzieli także, że dopóki utrzymają taki PR, AMD nie ma szans na pokonanie ich procesorów bo, po pierwsze: nikt (Microsoft, Linux, dewelopezry girer i programów użytkowych ani żaden inny producent oprogramowania) nie bedzie optymalizował swoich produktów pod AMD skoro lider jest jeden i 90% kupuje ich wyroby (INTEL) a po drugie: AMD nigdy ich nie dogoni robiąc uczciwie procesory, które muszą być wolniejsze realizując w swoich strukturach te same funkcje, obciążone dodatkowo zabezpieczeniami, których u INTEL-a nie było. Dawno temu pisałem, że coś musi być na rzeczy, że CPU INTEL-a muszą być jakoś "optymalizowane" pod wydajność (kosztem czegoś).
   Dobra wiadomość jest taka, że dzięki ofensywie AMD pod kierownictwem Dr. Lisy Su (która nie jest księgową tylko ma solidne studia i podstawy technologiczne) i ich świetnym porduktom, ostatni rok jest świetny dla klientów, masa świetnych CPU i nowych technologii wdrożonych wraz z nimi. Dla INTEL-a nauczka, póki co mają jeszcze miliardowe dochody ale to jest zjawisko walca-ciężkiej maszyny, on powoli ale spowalnia. Dla nas klientów to świetna wiadomość, że dla każdej półki AMD ma mozny produkt: EPYC - serwery, Threadripper - HEDT prof. , Ryzen - połprofesjonaliści i użytkownicy domowi !!! Czekamy na równie mozne uderzenie w rynek kart graficznych (NVIDIĘ) - niższe ceny, nowe pozycjonowanie produktów i równie rewelacyjne karty / chipy.
   • avatar
    Mikro222
    10
    Nie macie wrażenie, że te testy powinno się po jakimś czasie robić jeszcze raz wydajności procesorów do wszelakich rankingów. Tam wystarczy bios i jest inaczej, jakaś poprawka na zabezpieczania i znowu może być inny wynik
    • avatar
     angelboy
     9
     a mnie to w ogóle nie dziwi :) Intel zawsze głośno krzyczał a koniec końców dostawał po dupie, póki AMD na chwilę zostało w tyle to trochę się nachapali :/ ale karma wraca !!! Dobrze że AMD się odbiło bo szajs od intela powoli przestawał być fajny i bardziej śmieszył - płaci się krocie za dziurawe produkty :/ a u AMD dostajemy solidne pozycje za dobrą cenę i tyle w temacie - poza tym AMD ma jak dla mnie jedną fajną praktykę :) - jedna podstawka udźwignie kilka generacji procków :D
     • avatar
      Alcedo1
      5
      Pan mjwhite w takich sytuacjach jak zwykle głowę chowa w piasek !
      • avatar
       cyna76
       4
       to jest jakaś kpina
       • avatar
        KENJI512
        2
        Trzeba obniżać wydajność "sterownikami", aby była potrzeba zakupienia nowego ;)
        • avatar
         Konto usunięte
         1
         jak ktoś liczy na likwidację tych dziursk w kolejnej generacji inteli, to się grubo myli. tak naprawdę to jest cały czas ta sama generacja Core, która jest odświeżana od wielu lat, i przedstawiana jako kolejne generacje. to niestety jest bzdura.

         tak więc dziurska będą się za intelem ciągnęły bardzo długo, aż w końcu przedstawią prawdziwą nową generację, a nie kolejnego refresha core. zaprojektowanie prawdziwej nowej generacji niestety trwa i pochłania mnóstwo kasy.
         • avatar
          piccardo
          -1
          Z jednej strony dają do zrozumienia kup nowszy bo stary dużo traci, a z drugiej zastanawiam się czy ktoś z konkurencji nie zapłacił komuś aby to wyszukiwali, teraz łatwiej im dokopać chociaż czy można i tak już leżącego xD