Drony

Maleńkie drony, które widzą świat jak owady

przeczytasz w 1 min.

Jeśli naukowcom uda się stworzyć działający system nad naszymi głowami może pojawić się ich całe mnóstwo.

owad
foto: JJ Harrison / Wikimedia Commons

Owady są małe, zwinne, wytrzymałe i kierują się instynktem, a poza tym nikt raczej nie zwraca na nie uwagi (no, może oprócz entomologów). Nic w tym zatem dziwnego, że naukowcy i inżynierowie inspirują się nimi próbując stworzyć możliwie najlepsze mikrodrony. 

Maleńkie drony, których konstrukcja byłaby zainspirowana budową owadów mogłyby okazać się szczególnie przydatne do monitorowania miejsc dotkniętych kataklizmem (i nie tylko). Czegoś jednak tu jeszcze brakuje – kamery i systemu nawigacji bazującej także na owadzich zmysłach.bNad taką technologią pracują obecnie naukowcy ze Swiss Federal Institute of Technology.

To nie jest pierwsza próba umieszczenia zainspirowanych owadzimi zmysłami sensorów w dronach. Po raz pierwszy jednak udało się zminimalizować tę technologię do tego stopnia, by umieścić czujniki w równie maleńkich konstrukcjach. 

Urządzenia wizyjne zastosowane przez szwajcarskich naukowców bardzo dobrze współpracują z dronami. Jest tak, ponieważ chociaż nie mają bardzo wysokiej rozdzielczości, to są bardzo wrażliwe na ruch i zmiany lokalizacji obserwowanego obiektu. Do lokalizacji wykorzystują system monitorowania odbijania się światła.

„Sztuczne oko” szwajcarskich naukowców waży zaledwie… dwa miligramy. Jest ono złożone z trzech fotodetektorów z obiektywem na górze. Dzięki połączeniu danych z detektorów w trójkątnej konfiguracji urządzenie jest w stanie określić prędkość i kierunek poruszania się obiektu, nawet przy bardzo słabym oświetleniu. Co więcej, może tego dokonać trzy razy szybciej niż prawdziwy owad.

Konstrukcja sensora i algorytmy są już gotowe. Pozostaje jeszcze dopracowanie skomplikowanego systemu wizualnego. Następnie nadejdzie pora na testy. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, już za kilka(-naście?) miesięcy pierwsze mikrodrony zainspirowane owadami mogą pojawić się nad naszymi głowami.

Źródło: Popular Science, MIT Technology Review

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  5
  Szpiegowanie?
  • avatar
   shoken
   2
   Tylko jakies zboki mogli wymyslec cos takiego i tak glupia tlumacza ze do kataklizmow? przeciez byle podmuch wiatru zdmuchnie takie malenstwa i ciezko tym sterowac.Za to latac po mieszkaniu i podgladac dziewczyny pod prysznicem to czemu nie.Co za zboki.Widac wsrod naukowcow tez ich nie brakuje.
   • avatar
    shoken
    1
    Napewno w akademikach i tego typu beda te zboki to wykorzystywac.
    • avatar
     darkowal
     -3
     Skynet ;-0