Aparaty cyfrowe

Mamiya Leaf Credo: matryca 80 megapikseli średniego formatu z USB 3.0

przeczytasz w 2 min.

Wyścig na Mpix w średnim formacie

Średni format to słowo o magicznym znaczeniu dla wielu miłośników fotografii, a porównywanie tych aparatów nawet z najlepszymi pełnoklatkowymi aparatami uznawane jest za potwarz. Aby jeszcze bardziej podkreślić przewagę średniego formatu, Mamiya Leaf zaprezentowała 80 Mpix średnioformatowe ścianki z sensorami 2,5 raza większymi niż pełna klatka.

Takie rozdzielczości tylnych ścianek do aparatów średnioformatowych do niedawna były niedostępne dla tradycyjnych lustrzanek cyfrowych. Teraz, przynajmniej pod tym względem, sytuacja się powoli zmienia. Rynek średnioformatowy jednak nie zasypia, czego dowodem są nowe ścianki tylne przeznaczone dla aparatów Mamiya 645DF. Współpracują one również ze średnioformatowym Hasselbladem, Contaxem i innymi modelami dzięki adapterom.

Mamiya Leaf Credo 80 ścianka średni format
Sensor Leaf Credo wykonano w technologii CCD Full-frame. Należy się tu słowo wyjaśnienia. Full-frame oznacza w tym przypadku odczyt obrazu linia po linii, co daje najwyższą jakość obrazu, ale zmniejsza prędkość fotografowania. Zdjęcia RAW zapisane z minimalną kompresją mają rozmiar 1 MB na jeden megapiksel informacji.

W przypadku ścianki Leaf Credo 80 rozdzielczość zastosowanej matrycy CCD wynosi 80 Mpix (dynamika obrazu 12,5 działki przysłony). Leaf Credo 60 i Leaf Credo 40 mają odpowiednio 60 Mpix i 40 Mpix. Ścianki wyposażono w 3,2-calowy ekran LCD o rozdzielczości 1,15 Mpix (wyświetla 16 milionów kolorów).

Mamiya Leaf Credo 80 ścianka średni format aparat

Szybką komunikację z komputerem zapewniają interfejsy FireWire 800 i USB 3.0.

Parametry sensorów Leaf Credo:

 
Leaf Credo 80
Leaf Credo 60
Leaf Credo 40
Rozmiar CCD
53,7 x 40,4 mm
43,9 x 32,9 mm
Rozmiar piksela
5,2 um
6,0 um
ISO
35-800
50-800
Maksymalne tempo fotografowania (klatki/s)
0,7
1,0
1,2
Maksymalny czas ekspozycji
2 minuty
1 minuta

Jak już wspomnieliśmy, temat średni format kontra pełna klatka nie powinien w ogóle mieć miejsca. Nie tylko ze względu na dynamikę obrazu, ale również ze względu na ceny - 15 tysięcy euro za Leaf Credo 40, 25 tysięcy euro za Leaf Credo 60 i 30 tysięcy euro za Leaf Credo 80. Topowe lustrzanki pełnoklatkowe mają kilkukrotnie mniejsze ceny.

Jednak ciekawość czasem przeważa, co prowadzi do takich dyskusji jak ta na poniższym wideo. Porównywany jest tu Nikon D800 (36 Mpix) i Hasselblad H4D-40 (40 Mpix). Brana jest pod uwagę rozdzielczość, zakres dynamiczny i inne cechy charakterystyczne dla danego formatu zdjęć.


Więcej o fotografii wysokiej rozdzielczości, niekoniecznie dużego formatu:

Źródło: Mamiya Leaf

Komentarze

19
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  4
  Kij z megapikselami. Tutaj rozchodzi się o rozmiar matrycy, który ma niebagatelny wpływ na głębię ostrości.
  • avatar
   LandStalker1
   2
   a ja jeszcze pamiętam mój stary aparat który nawet ekranu cyfrowego nie miał :)
   • avatar
    kokosnh
    2
    tak na prawdę, to 5~8 Mp i dobrej jakości sensor wystarczy spokojnie dla przeciętnego kowalskiego...
    • avatar
     c0lin.
     0
     Sporo tych megapikseli.. O.o

     Nokia tworzy telefon z 41 megapikselowym aparatem, będzie to 808 PureView (chyba, o ile dobrze pamiętam - czytałem to w gazecie), więc chyba czas wielkich megapikseli zawita już niedługo nawet do telefonów.. ;p Ciekawe tylko jak będzie w ich przypadku z ceną...
     • avatar
      Nieznośny
      0
      MP mają o wiele mniejsze znaczenie niż wielu się wydaje, ale nie jestem ekspertem w tej dziedzinie więc niech inni się wypowiedzą. Wiem tylko, że wciskanie megapikseli nie wystarczy żeby obraz był tak przetworzony jak oko to robi.
      • avatar
       Konto usunięte
       -1
       Jeszcze ze 2 lata i lustrzanki FF znacznie dogonią średnieformaty pod względem liczby pikseli, a różnice pomiędzy jakością zdjęcia, a ceną sprzętu będzie taka, że duża część zawodowych fotografów wybierze lustrzankę. Przykładem jest nikon D800 oraz D800E gdzie jego cena to około 13k zł natomiast za średni format trzeba już wydać co najmniej 60k zł.