Telefony

Medfield - najnowsza odpowiedź Intela na ARM

przeczytasz w 2 min.

Na targach Mobile World Congress pokazano układ Medfield - oficjalną odpowiedź Intela na układy SoC (system-on-a-chip) innych korporacji oparte na architekturze ARM. Prezentacji dokonał Anand Chandrasekhar. 

Niesamowity rozwój platform mobilnych jaki obserwujemy od kilkunastu miesięcy dość mocno wpłynął na układ sił na wczesniej dość stabilnym rynku. Większość ważnych producentów układów elektronicznych opracowuje swoje nowe jednostki nad bazie architektury ARM: Nvidia, Texas Instruments, Samsung czy Qualcomm. Rozwój tego segmentu rynku jest właśnie wynikiem konkurencji pomiędzy tymi firmami.

Warto przeczytać:
CES: tablety dla graczy z Intel Oak Trail

O tym, że Intel i AMD pracują nad własnymi układami typu SoC było wiadomo już od dawna, a pierwsze przebłyski tych technologii pojawiły się już na tegorocznych targach CES. Jednak dopiero podczas odbywających się w tym tygodniu targach Mobile World Congress w Barcelonie amerykański gigant zdecydował się na oficjalne zaprezentowanie swojej nowej jednostki, która powalczy z rozwiązaniami ARM. Reprezentujący architekturę x86 układ nazwano Intel Medfield.

Podczas prezentacji Anand Chandrasekhar - starszy wiceprezydent Intela i główny menadżer Ultra Mobile Group zaprezentował bliżej niezidentyfikowany smartfon wykorzystujący Medfield. Co wiemy o samym układzie? Póki co, na próżno szukać informacji dotyczących jego specyfikacji. Wiemy, że SoC Intela wykonany zostanie w procesie technologicznym 32 nm, a w jego skład wchodzić ma procesor Intel Atom oraz układ graficzny, którego specyfikacja nie została jeszcze podana do informacji publicznej.

Sam Chandrasekhar zapowiadział, że nowa platforma Intela pod względem długości pracy na baterii pozostawi daleko w tyle konkurencję - chodzi oczywiście o architekturę ARM. Dwa, a może nawet trzy razy dłuższa praca na bateriach z Medfieldem niż  w przypadku zastosowania układów ARM? Oby tylko nie były to puste obietnice. Niestety o samym układzie na razie nie wiemy nic więcej. Targi jednak jeszcze trwają i mamy nadzieję, że poznamy kolejne szczegóły dotyczące SoC Intela. A jeśli nie teraz to może na odbywających się już niedługo targach CeBIT.

Jak już wspomnieliśmy prezentowany smartfon nie został nam bliżej przedstawiony z nazwy. Brak aktualnie także bliższych informacji o tym, którzy producenci mieliby wykorzystać nową platformę Intela. Warto tu przypomnieć także, że Intel próbował wcześniej wejść na rynek mobilny z jednostką o nazwie kodowej Moorestown. Zapowiadano nawet smartfona LG, który miał wykorzystać wspomniany układ - niestety wtedy skończyło się na obietnicach i zapowiedziach, a produkt nigdy nie trafił na sklepowe półki.

Podczas prezentacji Intel ogłosił jeszcze kilka innych ciekawych informacji. Dopóki na rynek nie trafi układ Medfield, Intel do smartfonów przeznaczył mobilną platformę Oak Trail (zmodyfikowany Moorestown). Była ona prezentowana na tegorocznych targach CES. Pierwsze smartfony bazujące na platformie Medfield zobaczymy nie wcześniej niż w połowie tego roku.

Ponadto, dzięki wykupieniu przez Intela, za 1,4 miliarda dolarów, większościowego pakietu firmy Infineon, możemy liczyć na Intelowskie układy SoC z zintegrowanymi chipami odpowiedzialnymi za korzystanie z  sieci 3G i 4G. Intel Mobile Communications planuje także przyśpieszyć prace nad chipami komunikacyjnymi wspierającymi technologię LTE (Long Term Evolution). Pełne wdrożenie tej technologii nastąpiłoby w drugiej połowie 2012 roku. Z kolei układy obsługujące łączność w standardzie HSPA+ (21 Mbps) już są produkowane przez Intela.
 

Źródło: PCWorld.com, Engadget

Polecamy artykuły:  
Dell Alienware M17x - marzenie gracza z CrossFireX
Razer Spectre, Marauder i Banshee - mysz, klawiatura i słuchawki z serii StarCraft II
VoD Onet, Ipla, tvscreen i spółka - przegląd 7 serwisów 

 

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  "Board size - Reduced
  Standby power - Lower"

  Bardzo dużo to mówi..
  • avatar
   Gakudini
   0
   Jak widać na pierwszym zdjęciu wydarzenie było międzynarodowe i zaprosili nawet naszą Panią Prezydentową Komorowską.
   • avatar
    Dzban
    0
    Kiepski żart.
    • avatar
     wildthink
     0
     Nie jestem przekonany co do tego składaka atoma z niewiadomą grafiką. Jak zwykle rzeczywistość zweryfikuje obietnice.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Najciekawsze jest to, że Intel pokazał działający na Medfieldzie telefon z Androidem. Jak Nokia Intelowi tak Intel Nokii :) To świadczy tylko o jednym - współpraca powoli wygasa. Oczywiście na targach zabłysnął też Microsoft - rewolucja na skalę Visty - za miesiąc Windows Phone 7 będzie obsługiwał tak nowoczesną (dlatego takie opóźnienia) funkcję jak kopiuj-wklej. Napewno zwiększy to sprzedaż nowych urządzeń Nokii. LOL