Mercedes nie wierzy w samochody Google (ale ma lepszy pomysł)

Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
17 komentarzy Dyskutuj z nami

„Musimy po prostu odnaleźć swoje role” – powiedział dyrektor generalny spółki, Dieter Zetsche.

Autonomiczny samochód Volvo
foto: Volvo

Firma Google ma system, ale brakuje jej lat doświadczeń w produkowaniu samochodów. My wiemy jak się robi auta, musimy tylko mieć dla nich system. Tak w skrócie można podsumować zdanie niemieckiego Daimlera (do którego należy między innymi marka Mercedes-Benz) na temat projektu samokierującego się samochodu giganta z Mountain View. Nie oznacza to jednak, że zupełnie nie wierzy w tę technologię – „musimy po prostu odnaleźć swoje role” – powiedział dyrektor generalny spółki, Dieter Zetsche.

Firmy technologiczne, takie jak Google czy Baidu, które pracują obecnie nad rozwiązaniami dla samokierujących się pojazdów, nie staną się raczej masowymi producentami samochodów. Tak przynajmniej twierdzi Dieter Zetsche, CEO Daimlera. Mimo to uważa on, że czynione przez nich starania nie pójdą na marne – po pierwsze pozwalają lepiej zrozumieć autonomiczne pojazdy, a po drugie – nic przecież nie stoi na przeszkodzie, aby nawiązać współpracę i wykorzystać to, co każdy potrafi najlepiej.

„Google i inni chcą się zaangażować, ale nie sądzę, by ich celem była masowa produkcja pojazdów” – powiedział Zetsche w rozmowie z analitykami, dodając, że gigant z Mountain View postrzega dom, biuro i samochód właśnie, jako miejsca, w których ludzie po prosu spędzają czas. – „Musimy to wszystko zrozumieć, a następnie odnaleźć swoje role. Dowiedzieć się w jakim stopniu możemy się uzupełnić, do jakiego stopnia możemy się uzależnić i w jakim stopniu jesteśmy konkurentami”.

I trudno się w tym miejscu z Zetsche nie zgodzić. Pytanie brzmi tylko czy tak ogromni producenci będą w stanie dojść do porozumienia i rozpocząć współpracę? Można się bowiem domyślać, że Google będzie chciało dokonać wszystkiego na własną rękę. Z drugiej strony Mercedes nie ufa internetowemu gigantowi  jego metodom przetwarzania danych, co teoretycznie wyklucza porozumienie. Na razie jednak w pełni autonomiczne samochody to jeszcze, może i niespecjalnie daleka, ale mimo wszystko przyszłość. 

Źródło: Reuters

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Michur
  Mowa o mercedesie a na zdjeciu volvo. Mam wrazenie że mercedes obawia sie Google. Może aut robic nie potrafią ale maja tyle kasy by sobie jakąś marke z duzym doswiadczeniem kupić, kolejnym mocnym atutem są mapy google które mogą byc wykorzystane w tego rodzaju samochodach.
  5
 • avatar
  kammo
  Google zrobi w kwestii samochodów to co z resztą: nie wypali ich pomysł to przejmą jakąś firmę.
  4
 • avatar
  AndreoKomp
  Nie ma opcji, żeby google w krótkim czasie zdobyło doświadczenie w projektowaniu bardzo dobrych samochód, ale które po określonym przebiegu zaczną się sypać, więc jakiś producent samochodów będzie im potrzebny ze swoim doświadczeniem w tej dziedzinie. Zbudować bardzo dobry samochód jakoś da się zrobić jak się ma kasę, ale zrobić go bardzo dobrym do określonej liczby km to już bez doświadczenia nie da rady.
  4
 • avatar
  wizdar
  Większy sens mają autostrady z wbudowanymi w pasy ruchy jakimiś "torami" które będą mogły wykrywać czujniki samochodów.
  Ruch miejski jest zbytnio nieuporządkowany i google sobie z tym nie poradzi, chyba że, wymyślą jakąś ŚWIADOMĄ sztuczną inteligencję.

  Chciałbym np. móc z Wrocławia do Berlina przez 3h odpocząć włączając autopilota.
  W TIR'ach by to wprowadzili b. szybko bo to w kosztach ciągnika byłyby grosze.
  Wypoczęty kierowca może poświęcić 1h uwagi na ruch miejski i z powrotem na autostradę.
  -1
 • avatar
  Konto usunięte
  Juz sie nie moge doczekac powszechnych samochodow z autopilotem. W koncu bede mogla ''prowadzic'' po alkoholu!!!
  -19
 • avatar
  Konto usunięte
  AMAS CAD

  https://www.youtube.com/watch?v=HaudtQnFp88
 • avatar
  Wujek Ze
  na zdjęciu volvo bo tylko ono od wielu lat coś konkretnego robi w tym kierunku i juz produkuje a reszta sobie tylko gdyba, marzy i spiera z konkurecją