Gry

Gra Metro: Last Light - będzie wersja dla Linuksa

przeczytasz w 2 min.

Gra Metro: Last Light niebawem powinna doczekać się wersji dla Linuksa. Na to wskazują wpisy w SteamDB.

metro: last light gra będzie dostępna w wersji dla systemów linux

Systemy operacyjne z rodziny Linux, mimo iż są obecnie wykorzystywane powszechnie na masową skalę w wielu dziedzinach życia, gdzie często sami użytkownicy nie zdają sobie sprawy z ich obecności, to jednak Linux mimo upływu wielu lat w dalszym ciągu nie może zdobyć odpowiedniej popularności w komputerach desktopowych. Jak się okazuje, wszystko może się niebawem zmienić przez gry. Otóż już niedługo komputery użytkowników Linuksa nawiedzi gra Metro: Last Light, a w planach pozostaje wiele innych ciekawych produkcji.

Od dłuższego czasu pojęcie gamingu w Linuksowych systemach operacyjnych skupiało się głównie na grach uruchamianych za pomocą implementacji WinAPI – WINE, kilku natywnych produkcjach oraz całej masy darmowych i otwartych gier. Teraz jednak wszystko powoli ulega zmianie, a dokładniej od czasu wkroczenia do Linuksa pierwszych sklepów cyfrowej dystrybucji gier jak: DesuraSteam. Za nimi poszli następni, otóż już w testach jest natywny klient sklepu dla Linuksa – IndieCity, a także coraz więcej sklepów oferujących gry i oprogramowanie jak np. Gameolith, zdecydowało się oferować produkcje dla Linuksa.

Na skutek ostatnich przemian coraz więcej deweloperów gier zdecydowało się wydawać swoje produkcje także dla Linuksa, duża w tym zasługa właśnie powstania miejsca zbytu dla takich produkcji, ale i także powstawania coraz większej liczby obsługujących ten system silników graficznych. Jak zauważają sami deweloperzy – Linux jest już na tyle dorosłym systemem, żeby z niego mógł korzystać każdy, a dlaczego, by nie wydawać również na niego gier, skoro to również się opłaca. Wszystko więc wskazuje, że około 5-procentowy udział Linuksa jest atrakcyjnym rynkiem zbytu.

Do takiego wniosku najwyraźniej doszła firma Deep Silver, której pracownicy w ostatnim czasie podczas serii AMA (Ask Me Anything) w serwisie Reddit, na pytanie o możliwość wydawania natywnych gier dla Linuksa, stwierdzili, że jest na to duża szansa.

metro last light w wersji dla linuksa steamdb log

Teraz jak się okazuje, serwis Gamingonlinux otrzymał od jednego z pracowników Valve z działu Linux, informację, że niebawem w usłudze Steam może pojawić się gra Metro: Last Light w wersji dla Linuksa, której wydawcą jest właśnie Deep Silver. Potwierdzają to wpisy w bazie danych SteamDB, w których przy pozycji gry zostały dodane wpisy odnoszące się do Linuksa.

Oznacza to, że twórcy gry pracują właśnie nad portem gry Metro: Last Light dla Linuksa. Pojawienie się wpisów w bazie danych Steam zwiastuje rychłą premierę gry dla tego systemu, niestety nie wiemy, na jakim etapie są prace nad grą, jednak do bazy danych stale dodawane są kolejne wpisy, a najnowszy wpis sugeruje, że dodane zostały już pliki wykonywalne. Najprawdopodobniej gra znajduje się już w fazie zamkniętych beta testów.

Źródło: GamingOnLinux, Phoronix, SteamDB, ps3cfwfix (foto)

Komentarze

24
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  warcab
  18
  super wiadomosc
  • avatar
   Konto usunięte
   14
   coś pięknego. :) Kocham linuxy niestety jestem zmuszony siedzieć na widowsie. Może wkrótce zapomne całkowicie o ms.
   • avatar
    michal13225
    7
    Keep it up ! :D
    • avatar
     Konto usunięte
     4
     Bardzo dobrze! Kij z DirectX'em i Microsoftem :)
     • avatar
      Konto usunięte
      4
      Przed zagraniem polecam przeczytac (..) :-)
      • avatar
       Konto usunięte
       3
       to teraz czekamy na testy tej gry żeby móc porównać wydajność względem windowsa, tylko specyfikacja komputera do testów powinna być identyczna jak w przypadku windowsa, te same karty graficzne itp.
       • avatar
        MarTum
        3
        No naprawdę coś się zaczyna dziać z tym linuxem.
        • avatar
         Damian Szymański
         2
         Dodam, że pojawiło się oficjalne potwierdzenie. Deweloperzy gry potwierdzili prace nad natywnym portem w OpenGL dla Linuksa. Deep Silver również nie zaprzeczył, ale stwierdził, że do czasu oficjalnego ogłoszenie nie może podać szczegółów ani daty premiery.
         • avatar
          Konto usunięte
          1
          no i taki side by side comparison by się sprzydał :)
          • avatar
           Lightning
           -1
           Zna ktoś może jakieś linki do testów wydajności gry, która została wydana jednocześnie pod Linuxa oraz Windowsa?
           • avatar
            Konto usunięte
            -4
            Bardzo interesujące są wieści na temat pozytywnych tendecji pro-linuxowych, ale zakompleksiony ton wszechwspaniałego i wiecznie niedocenianego linuxa można sobie lepiej darować. Komicznie to brzmi, a wartość morytoryczna takich wstawek jest równa zeru.
            • avatar
             Konto usunięte
             -7
             Z popularności nic nie będzie ponieważ linux jest zbyt trudny dla przeciętnego kowalskiego! Sam kiedyś próbowałem na Ubuntu zainstalować program którego nie było w repozytoriach a był w jakiejś paczce podobnej do rar i nie dałem rady. To było zbyt skomplikowane, jakieś magiczne komendy w konsoli trzeba wpisywać, które są nie zrozumiałe dla zwykłego użytkownika.
             Niech lepiej wymyślą jakiś jeden prosty sposób instalowania programów, który jest tak prosty jak na windows. Ściągam plik exe odpalam i po chwili już z programu korzystam.
             • avatar
              Konto usunięte
              0
              Ciekawe jak będzie z wymaganiami, będzie miła niespodzianka jak będą dużo niższe niż na Windowsie.
              • avatar
               Konto usunięte
               0
               a czy ktoś próbował odpalać gry na linuxie za pomocą wine? co z wydajnością?