Gry komputerowe

Metro: Last Light wkrótce na systemy Mac i Linux

przeczytasz w 1 min.

Właściciele komputerów z Mac OS w Metro: Last Light zagrają już 10 września. Wersja na Linuxa pojawi się nieco później.

Metro: Last Light gra Mac i Linux

Jakiś czas temu przyglądaliśmy się temu, jak wyglądają rynkowe udziały Windows 8. Siłą rzeczy w tego typu zestawieniach znajdują się też niszowe propozycje - Mac OS i przede wszystkim Linux, na które decyduje się naprawdę niewielu użytkowników. Ich liczba okazuje się jednak wystarczająca dla wydawców niektórych gier.

Chociaż na systemach tych można pograć w kilka bardzo interesujących tytułów, to jednak niemal wszystkie głośne tytuły solidarnie je omijają. Nic dziwnego zatem, ża jakikolwiek wyjątek od tej reguły może cieszyć zwolenników owych platform. Tym razem przygotowywany jest dla nich naprawdę łakomy kąsek - Metro: Last Light.

O tym, że produkcja ta zawita na Mac i Linux zaczęto spekulować kilkanaście dni temu. Firmy Deep Silver i 4A Games dość szybko to potwierdziły, a teraz ujawniły nawet datę premiery.

Właściciele komputerów z Mac OS w Metro: Last Light zagrają już 10 września. Wersja na Linuxa pojawi się nieco później, ale wedle zapewnień stanie się to jeszcze w tym roku. Co ciekawe, można spodziewać się tutaj także wszystkich dodatków, a osoby, które kupiły grę pod Windows, otrzymają również dwie zapowiedziane teraz wersje.

Rzecz jasna Metro: Last Light nie spowoduje gwałtownego wzrostu zainteresowania systemem Linux, ale być może jest to dobry prognostyk dla wszystkich zwolenników tej platformy. Warunek jest jeden - śladem Deep Silver muszą pójść inni wydawcy.

Źródło: joystiq, hackbud

Komentarze

48
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  9
  Sie na prawde ucieszylem z tego powodu, uzywam Linux'a i bardzo fajnie jest pograc w gry na nim. To jest chyba pierwsza tak duza produkcja na Linux'ie.
  Ogolnie to programy sie pisze prawie tak samo na Maca i Linuxa wiec nie powinnismy czekac dlugo.

  Btw panie redaktorze, wcale ze nie - w krajach zachodu a szczegolnie USA Mac'i sa bardzo, bardzo popularne.
  • avatar
   MarTum
   3
   Będzie do zwrotu dużo sfajczonych MACów.
   • avatar
    Konto usunięte
    2
    Jak będzie wersja na Linuxa, to ja chcę wersji na Windowsy oparte na OGL, a nie durnego DX!
    • avatar
     yendrek
     2
     Ja bym zaryzykował stwierdzenie, że widząc co się dzieje wokół Windows 8, producenci gier zaczynają szukać alternatywnych rynków dla swoich produktów. Jak Damian Szymański napisał jest to rzędu 5% udziału rynkowego, porównywalne zapewne z rynkiem konsol. A do tego cyfrowa dystrybucja - zmniejszenie kosztów, dostęp online - zero piracenia, dla producenta po prostu miód malina.

     Jeżeli liczba konkretnych gier na linuksa będzie rosła, w końcu dojdzie do sytuacji kiedy gościu kupujący komputer do grania zada sobie pytanie - po cholerę mi windows czy mac-os za grubych kilka stów, skoro mogę mieć linucha za darmo i za kasę kupić kilka(naście) gier. I wtedy dopiero M$ powie "Auć!". Pożyjemy, zobaczymy...
     • avatar
      Konto usunięte
      1
      Ciekawie jak wyjdą testy na tych systemach
      • avatar
       skoti
       1
       Ale nie mówiłem o grach wydanych, a grach, które mają problemy ze sterownikami mesy i przed wydaniem muszą mocno zmieniać kod (łamiąc specyfikację) aby mogły z mesą działać. Z wydanych aplikacji które zupełnie olewają mesę i jej błędy w implementacji to blender (mesa jest odradzana i pojawiają się artefakty, których nie powinno być) czy Firefox (wyłączył WebGL sterownikom Mesa ze względu na ).

       Co do testów to proste testy zgodności ze specyfikacją masz tu http://www.g-truc.net/doc/OpenGL%20matrix%202013-04.pdf
       I taka Mesa nie przechodzi testów w wersji 3.2... dodajmy jedynych nowinek wykorzystywanych z OpenGL 3.2 (shaderów geometrii i próbkowania MSAA z shaderów - najważniejszych rzeczy również w kolejno DX10 i DX10.1). Te testy są jednak bardzo pobłażliwe, bo Mesa ma problemy z OpenGL 2.x i starszymi.

       Co do Valgrind to cytowany człowiek z Intela nie wie o czym mówi (tzn wie, ale broni firmy która ma tylko takie sterowniki). Problemy sterowników Mesa nie są w mapowaniu pamięci GPU (GEM z jądra, z którego Mesa korzysta), a głównie w implementacji OpenGL. Korzystam z Valgrinda na co dzień przy debuggowaniu aplikacji OpenGL i ani sterowniki Nvidii, ani AMD nie zgłaszają błędów (lata temu sterowniki AMD miewały z tym problemy, ale wtedy nie nadawały się do niczego - również względem zgodności z OpenGL). Najzabawniejsze jest to, że odpalił glxgears i jest ok. Nic dziwnego, bo tu sterowniki nic do roboty nie mają - to program wymagający OpenGL 1.0 (nawet z VA (od OpenGL 1.1) nie korzysta tylko z dostarczania wierzchołków w trybie bezpośrednim), i tu wyjątkowo nie ma, żadnych błędów implementacji (mapowanie pamięci GPU dalej w GEM jest takie samo), jednak jeśli skorzystasz z nowszego kodu to wyleci Ci masa błędów.
       • avatar
        StartX_pl
        0
        Ja w wydawaniu gier na maca i linuxa upatrywał bym się czegoś innego. Tzn. użytkownik tych systemów to mentalnie inna osoba niż przeciętny użytkownik pc/windows. Dla właściciela apple to nie tylko komputer, ale też pewnego rodzaju styl życia i wszystko co z nim związane i dlatego, że pomimo maców jest mniej niż pc to wydawanie gier na tą platformę jest równie dochodowe. Bo to styl życia, a nie zwykła skrzynka na którą można ściągnąć wszystko z internetu.
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Warto wspomnieć na łamach tegoż portalu
         R600g vs Catalyst - otwarty sterownik coraz bardziej konkurencyjny

         linux + r600 Shader Optimization Back-End vs Windows 7 + Catalyst 13.1 in Heaven Benchmark. 1:0 dla Linuksa
         http://www.gearsongallium.com/?p=752
         • avatar
          Konto usunięte
          -6
          zanim zagracie koniecznie przeczytajcie pozytywną recenzję bez spojlerów, to lepiej wam sie bedzie gralo (..)
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           Masz racje. Ale jakiś postęp zrobili i wydajność poprawili. Poza tym jest, będzie w końcu coś takiego jak Radeon DPM. Jakaś tam konkurencja jest. Ja działam oczywiście na własnościowych.