Gry komputerowe

Gra Metro: Last Light już dostępna w wersji dla systemów Linux

przeczytasz w 2 min.

Twórcy jak zapowiedzieli, tak też zrobili. Gra Metro: Last Light została udostępniona dla systemów z rodziny Linux.

metro: last light gra premiera linux

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami firmy Deep SilverA4 Games dotyczących planów wydania gry Metro: Last Light w wersji dla systemów z rodziny Linux, oto nadszedł ten upragniony i wyczekiwany przez społeczność moment. Otóż gra niespodziewanie pojawiła się w stabilnej wersji dla systemów Linux w usłudze Steam.

Pierwsze wzmianki o możliwości wydania udanej kontynuacji gry Metro 2033 z 2010 roku, na inne niż Windows platformy, pojawiły się kilka miesięcy temu. Wówczas pierwsze informacje zostały wyczytane z bazy danych Steamdb, gdzie pojawiły się wpisy, które wyraźnie sugerowały, iż twórcy zajmują się przenoszeniem gry na Linuksa.

Sama wiadomość wywołała sporą sensację, a niekiedy też i niedowierzanie w końcu systemy Linux dla większości osób z pewnością nie kojarzą się zbytnio z grami. Jak się jednak okazało, wiadomość była prawdziwa, gdyż chwilę po tym twórcy z ukraińskiego studia A4 Games potwierdzili, że pracując nad portem gry, ale nie mogą jeszcze nic ujawnić. W późniejszym okresie w podobnym tonie wypowiadał się wydawca gry – Deep Silver, który potwierdził plany wydania gry dla Linuksa i Maca, ale bez wskazania konkretnego terminu.

metro last light screen gra linux

Pierwsze efekty prac twórców mogliśmy podziwiać już 10 września, kiedy to w usłudze Steam pojawiła się wersja Last Light dla systemów z rodziny Mac OS X. Teraz przyszła kolej na kolejny port, a mianowicie dla systemów Linux, w tym również dla SteamOS, który w usłudze Steam pojawił się 4 listopada.

Jak się okazuje, wydanie gry Metro: Last Light dla systemów Linux, twórcy uzasadniali zapotrzebowaniem wśród jego użytkowników na wysokojakościową produkcję AAA. O tym czy gra osadzona w post apokaliptycznym świecie rzeczywiście sprawdzi się na systemach Linux i pomoże w ich popularyzacji, przekonamy się w przyszłości.

Tymczasem użytkownicy systemów Linux z zainstalowanym klientem Steam mogą już rozpocząć zabawę w spowitej mrokiem i zniszczonej na skutek katastrofy Moskwie. Warto dodać, pomimo tego, że twórcy jeszcze nie udostępnili wymagań sprzętowych dla linuksowej wersji to zainteresowane osoby powinny wyposażyć się w dość wydajne podzespoły, gdyż gra ma spore wymagania sprzętowe. Wymagania wersji dla Linuksa nie powinny zbytnio się różnić od tych dla systemu Windows czy Mac, ale pamiętajmy, że bez karty graficznej z obsługą OpenGL 4 chyba raczej się nie obejdzie.


Twórcy zapewniają, że gra działa bardzo dobrze na kartach graficznych GeForce i własnościowych sterownikach NVIDIA, natomiast posiadacze układów AMD Radeon mogą mięć pewne problemy, dlatego twórcy zalecają aktualizację sterowników graficznych do najnowszej wersji, w tym przypadku do AMD Catalyst 13.11 beta 6 (fglrx-13.250). Jak informują, wciąż pracują z AMD nad poprawą działania gry na kartach Radeon.

Teraz nie pozostaje nam nic innego, jak czekać na pierwsze wyniki wydajności Metro: Last Light w systemach Linux.

Źródło: Steam, Gamingonlinux, Phoronix, Softpedia, LinuxGaming/Xpander

Komentarze

32
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  kamild1996
  52
  Może test wydajności w tej grze - Windows vs Linux? :)
  • avatar
   sadys
   5
   hmmm chyba specjalnie zakupie metro zeby potestowac wydajnosc:
   win 7 64 HP vs ubuntu 12.04 lts 64bit :D
   • avatar
    OBoloG
    2
    Zakupiłem i pograłem ponad 2h i gra wyskoczyła do systemu bez żadnego komunikatu (Ubuntu 13.04) ale przypuszczam że to wina tego że procek mi się za bardzo podgrzała i w przeciwieństwie do win 7 który mam na drugim dysku zamiast restartu kompa lub totalnej zwiechy po prostu wyszło do pulpitu.
    Miła rzecz to taka że jak kupisz wersję na którąś z platform windows lub linux to na steamie możesz pobrać grę na obie platformy.
    Narazie dociągam jeszcze wersję na windows i zobaczę jakie będą różnice.
    Jeśli chodzi o grafikę to ustawienia detali w wersji dla Linuksa ograniczają się do poziomego paska którego położenie od lewej do prawej powoduje zmniejszenie lub zwiększenie detali. Gra wygląda ładnie i działa płynnie narazie nie wiem jak sprawdzić w niej framerate bo nie wiem czy ma wbudowanego benchmarka.
    Jak sprawdzałem na Origin to kosztuje 119 zł. nwa windows więc po obecnym kursie euro zapłaciłem na steamie ok 7 zł. więcej ale za to mogę właśnie grę mieć na win, lin, i MacOsX a ta wersja z Origin jest tylko na PC.
    Napisy w grze można ustawić polskie a dubbing w PL niestety nie ma ja używam EN ale chyba zmienię na RU będzie lepszy klimat.
    • avatar
     Konto usunięte
     1
     Windows [*]
     • avatar
      OBoloG
      1
      To jest bardzo dobry pomysł żeby sprzedawać starsze produkcje z platformy windows pod Linux te które trafiają do extraklasyki albo platyny na konsolach to po dobrej cenie mogliby zrobić port dla Linuksa i ludzie by za grę sprzed dwóch lat zapłacili jak niegdyś 2 lata wcześniej użytkownicy windows. Choć mnie to aż tak nie przeszkadza najważniejsze żeby się coś w materii gier na Linuksie zmieniło bo wiadomo że od połowy lat 90' to właśnie gry na PC przyczyniły się do rozwoju tej platformy i systemów windows.
      Zaobserwowałem osobiście że pod linuksowym openglem moja obecna grafika NVIDIA GTX 660Ti jest 2.5 razy słabsza niż poprzednia Radek HD6850 więc jeśli piszą że na sterach NVIDII lepiej działa niżna AMDku to co mogę rzec :LOL.
      • avatar
       Konto usunięte
       1
       Jak to mówią jeden bocian wiosny nie czyni (czy jakoś tak) ale to zdecydowanie krok w dobrym kierunku. Oby więcej gier AAA na ten system.
       • avatar
        Begrezen
        1
        "Miła rzecz to taka że jak kupisz wersję na którąś z platform windows lub linux to na steamie możesz pobrać grę na obie platformy."

        wielkie dzięki za te info :)
        • avatar
         Konto usunięte
         -14
         Kto korzysta z tego syfu?
         • avatar
          OBoloG
          0
          Porównanie grafiki na obu platformach http://www.youtube.com/watch?v=i2hrQ1JG9jU