Aparaty cyfrowe

MicroOLED: wyświetlacz OLED 2560x2048 pikseli wielkości paznokcia

przeczytasz w 2 min.

Tak wysokiej rozdzielczości na tak małym wyświetlaczu jeszcze nikt nie prezentował.

Czy elektroniczne wizjery mogą kiedyś zastąpić całkowicie wizjery optyczne? Zanim odpowiemy sobie na to pytanie, zapoznajmy się z najnowszym dziełem MicroOLED - ekranem OLED o rozdzielczości 5,4 megapiksela i przekątnej 0,61-cala.

Ekrany w urządzeniach elektronicznych zyskują coraz większą rozdzielczość. Powoli przygotowujemy się na przyszłość telewizji w rozdzielczości 4K x 2K, ekrany tabletów i smartfonów mogą pochwalić się rozdzielczością, która kilka lat temu była możliwa jedynie w komputerowych monitorach. To wszystko jednak duża skala. Prawdziwe wyzwanie przed inżynierami stawiają mikrowyświetlacze, takie jak te stosowane w wizjerach elektronicznych aparatów cyfrowych lub w wyświetlaczach nagłownych, powszechnych w medycynie czy zastosowaniach wojskowych.

W mikrowyświetlaczach upakowanie pikseli wielokrotnie przekracza gęstość pikseli w najlepszych ekranach dla smartfonów, nawet tych dopiero zapowiadanych. Jedną z firm, która specjalizuje się w technologii takich małych ekranów, jest MicroOLED. Już kilka lat temu prezentowała ona 0,38-calowe ekrany klasy VGA, ale jej ostatni produkt przebija wszystko co obecnie jest na rynku.

MicroOLED 0,61 cala wyświetlacz
Rozmiar subpiksela wynosi 4,7 x 4,7 mikrometra. MicroOLED chwali się wyeliminowaniem przerw pomiędzy pikselami.

Nowy ekran OLED ma rozdzielczość 5,4 megapiksela i przekątną 0,61-cala. Dla porównania, jeden z najlepszych wizjerów elektronicznych stosowany w Sony NEX-7 ma rozdzielczość 2,3 megapiksela i przekątną 0,5-cala.

Również inne parametry wyświetlacza MicroOLED robią wrażenie. Kontrast wynosi 100000 : 1 (zaleta technologii OLED), a jednorodność obrazu mieści się na poziomie 96% (co w tak małym wyświetlaczu jest nie lada wyzwaniem). Na dodatek ekran jest energooszczędny. Do pracy wystarczy mu już jedynie 0,2 W, co według producenta jest dwa razy lepszym wynikiem niż w obecnie dostępnych wyświetlaczach.


MicroOLED wizjer elektroniczny
Tezę o nadchodzącym końcu wizjerów optycznych w aparatach cyfrowych postawił Mike Tomkins z serwisu Imaging Resource. Choć odważna i może budzić wątpliwości, to z pewnością nie należy jej od razu odrzucać. 

Ekran może pracować w trybie kolorowym z rozdzielczością 1280 x 1024 piksele (cztery subpiksele na piksel) lub monochromatycznym z rozdzielczością 2560 x 2048 pikseli. Można być pewnym, że to na pewno nie koniec możliwości produkcyjnych MicroOLED, która dysponuje opatentowanymi technologiami eliminacji zakłóceń obrazu i szumów w mikrowyświetlaczach.
 

Więcej o wyświetlaczach wysokiej rozdzielczości:

Źródło: MicroOLED, Imaging Resource

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  2
  Przynajmniej nie zrobili z tego wyświetlacza gównianego 16:9.
  • avatar
   wormadam
   0
   Może mi ktoś odpowiedzieć czemu ma służyć zastąpienie wizjera optycznego wyświetlaczem ?
   • avatar
    carbo888
    0
    np. w lustrzankach jest to bardzo wygodne widzimy przybliżony obraz jaki sfotografujemy, albo w kamerach też ma takie samo zastosowanie
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Duzo wiekszy wachlarz zastosowan znajdzie sie pewnie w rozrywce - wyswietlacze w okularach - linie lotnicze pewnie w to pojda.
     Wyobrazam sobie tez kina bez centralnych ekranow - 3d dopiero robiloby wrazenie a otoczenie mogloby byc moderowane zapachami/ dzwiekami i ruchem foteli - wszystko juz jest ale w okularkach albo jeszcze lepiej - w kasku z panoramicznym wyswietlaczem tego typu to zupelnie nowa jakosc
     • avatar
      projectdarkstar
      0
      Kij z takim wyświetlaczem. Dajcie nam 50 calowy telewizor OLED a nie jakieś okruszki.