Ciekawostki

Microsoft chce ładować bezprzewodowo. Laserami

Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
16 komentarzy Dyskutuj z nami

Ma to być najbardziej efektywny, a jednocześnie najbezpieczniejszy sposób na ładowanie urządzeń mobilnych bez konieczności stosowania przewodów.

Microsoft ładowarka Goldfinger

W ostatnich miesiącach widzieliśmy wiele konkurencyjnych technologii bezprzewodowego ładowania. Ekipa inżynierów ds. badań i rozwoju w firmie Microsoft ma jednak bardzo ambitny pomysł, który może zostawić wszystkie te rozwiązania w tyle. Ma to być najbardziej efektywny, a jednocześnie najbezpieczniejszy sposób na ładowanie urządzeń mobilnych bez konieczności stosowania przewodów. Co to takiego?

Odpowiedź brzmi: lasery. Oczywiście nie te destrukcyjne, z jakimi możemy spotkać się w wojsku czy w medycynie. Microsoft chce wykorzystać wiązki światła przenoszące energię bezprzewodowo. Efektywność miałaby być porównywalna z tą, jaką charakteryzuje się konwencjonalne ładowanie. Projekt ten jest jednak nieco bardziej skomplikowany.

Zamiast skorzystać z jednego ze znanych środków bezprzewodowego przekazu energii Microsoft chce wyposażyć urządzenia odbiorcze w panele fotowoltaiczne. Ładowarka (na przykład umieszczona na suficie) celowałaby w smartfona wiązką światła i rozpoczynałoby się ładowanie – mniej więcej tak, jak ma to miejsce w przypadku Słońca i paneli solarnych. 

Microsoft ładowarka schemat

Algorytm i mechanizm detekcji gwarantować mają, że laser będzie emitował wiązkę tylko wtedy, gdy będzie to konieczne i tylko w tym kierunku, w którym powinien. Gdy smartfon nie będzie potrzebował energii lub będzie znajdował się poza zasięgiem, ładowarka automatycznie wyłączy się w ciągu kilku milisekund.

Microsoft ładowarka algorytm

Konkrety są na razie niestety pilnie strzeżone. Nie ma co ukrywać – Microsoft ma sporo problemów do rozwiązania. Bez wątpienia jednak jest to technologia, której rozwojowi warto się przyglądać. 

Źródło: SlashGear, WinBeta

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  Ejjj, ejjjjj ....


  ... no odsuń się, wiązkę mi zasłaniasz i nie ładuje ;)
  15
 • avatar
  mikovitz
  "Pozostań w trybie detekcji, obracaj okresowo kamerę i rób zdjęcia" przy okazji nagraj rozmowę i wyślij całość do NSA
  6
 • avatar
  jeomax.co.uk
  Tego sie nie spodziewalem, ze "jakistam" Microsoft pojdzie po rozum do glowy i wykorzysta bezpieczna wiazke laserowa, zamiast rzucac falami EM na lewo i prawo, jak WiFi i inne smieciowe technologie.
  -2
 • avatar
  exposiure
  Goldfinger... ; )
  -4
 • avatar
  Konto usunięte
  a niech sobie strzelą tym laserem w ....... :P
  nieefektywne rozwiązanie. trzeba ograniczyć pobór prądu jak urządzenie nie ma co robić, a nie narzekać że bateria mała. to przytyk do producentów.
 • avatar
  shamoth
  Wow, teraz będzie można chodzić po całym pomieszczeniu w trakcie rozmowy i ładowania... Tylko trzeba będzie uważać na paluszki żeby ich laser nie przypalił... Już widzę jak ludzie się rzucają na te bezprzewodowe ładowarki laserowe i przerabiają drukarki na plotery :D