Monitory

Microsoft: interaktywne, dotykowe ekrany przyszłości

przeczytasz w 2 min.

Microsoft Envisioning Team, czyli zespół inżynierów Microsoftu, który analizuje i przewiduje prawdopodobny kierunek rozwoju technologii, przygotował kolejne wideo z cyklu prezentacji świata przyszłości. Podobnie jak poprzednio jest ona zdominowana przez dotykowe wyświetlacze o przeróżnych rozmiarach i różnorodne inteligentne urządzenia, np. okulary z wbudowanym tłumaczem.

Pamiętacie film „Pamięć absolutna” z 1990 roku? Nawet jeśli nie, to poniższe wideo odświeży wam pamięć. Widać na nim jak kuchenna ściana zmienia swoją rolę, raz wyświetlając wiadomości, a za chwilę będąc wirtualnym oknem z pięknym widokiem. Jak widać twórcy tej akurat futurystycznej sceny zadowolili się widokiem dużych ekranów.

Tymczasem, jak pokazały filmy stworzone w kolejnych latach, nasza przyszłość może być znacznie ciekawsza. Wiele z potrzebnych do jej ziszczenia się technologii już istnieje. Wystarczy rozejrzeć się dookoła. Technologie wyświetlaczy wysokiej rozdzielczości pokazują, że nie ma zbyt dużych - pomijamy kwestie ekonomiczne - przeszkód w tworzeniu bardzo precyzyjnie wyświetlających obraz wyświetlaczy. Komputery w coraz większym stopniu wchodzą w interakcję z rzeczywistością. Źródłem wejściowym dla danych od dawna nie jest już tylko klawiatura i mysz. Mamy ekrany dotykowe, kamery internetowe, wykrywacze ruchu postaci, a także różnorodne czujniki korzystające z umożliwiającej miniaturyzację technologii MEMS.

Żyroskop MEMSTablety i smartfony to najliczniejsza obecnie grupa urządzeń, która czerpie korzyści z coraz różnorodniejszych detektorów. Możemy wykrywać ruch, obrót urządzeń, odległość użytkownika od ekranu, analizować jego zachowanie itd, przetwarzać rejestrowany obraz. Niektóre z rozwiązań, jak np. automatyczne tłumacze rodem ze Star Treka, wymagają dopracowania, ale już obecnie pokazują duży potencjał.

Istotne w prezentowanej przez Microsoft wizji jest łączenie różnych pomysłów. Technologie istnieją w cząstkowej postaci, wystarczy je zebrać razem i otrzymamy to co przewiduje Microsoft. Jak powiedział David Jones, szef wspomnianego działu planowania przyszłości w firmie, poniższe wideo pokazuje niezbyt odległe czasy (za pięć do dziesięciu lat), choć niekoniecznie w wydaniu „Made by Microsoft”.

Przyszłość mają zdominować dotykowe wyświetlacze bardzo niewielkiej grubości i o szerokim zakresie rozmiarów. Od tabliczek mieszczących się jak smartfon w dłoni, poprzez duże kilkunastocalowe wyświetlacze, do co najmniej kilkudziesięciocalowych ekranów.

Treść prezentowana na wyświetlaczach adaptuje się do warunków w jakich je oglądamy, np. oddalając się od ekranu (widoczne około 3 minuty 30 sekundy wideo) zmienia się powiększenie oglądanego obrazu, przechylając wyświetlacz możemy zobaczyć przestrzenną strukturę - przypomina to nieco obrazy 3D wyświetlane na tabletach czy smartfonach. Wszystko co się dzieje z prezentowaną treścią ma służyć większej wygodzie i czynić pracę z coraz większą liczbą danych łatwiejszą.

Interaktywna przyszłość

Większość ludzi nie dostrzega jak wiele rozwiązań prezentowanych w futurystycznych wizjach już istnieje, gdyż trafiają one pod tak zwane strzechy często kilkanaście lat po ich wymyśleniu. Nie powinno to dziwić, gdyż skomercjalizowanie wielu technologii nie jest łatwe i wymaga czasu. Odbiorca jednak postrzega często nowości jako znak swoich czasów i nie docenia rzeczywistego wkładu jaki dokonali inżynierowie pracujący kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat temu.

Czy Microsoft pokazał coś zaskakującego? Z pewnością nie. W to, że smartfony, tablety albo ich następcy będą w przyszłości powszechnym narzędziem pracy i komunikacji, nikt chyba nie wątpi. Microsoft chce w swoim filmie pokazać przesłanie do nas, pokazujące na jaki świat prawdopodobnie będziemy musieli się przygotować.

IBM Think Myslenie

Czy ta wizja ma szansę się sprawdzić? Być może. Jednak wszyscy zgodnie muszą spełnić jeden warunek, który kiedyś stał się maksymą koncernu IBM. Trzeba myśleć. Planowanie przyszłości, poczynając od projektowania urządzeń, a kończąc na projektowaniu fabryk, powinno być robione z głową, a nie tylko patrząc się na wynik z perspektywy maksymalnego zysku i opłacalności materialnej.
 

Więcej o technologiach i wizjach przyszłości:

Źródło: Wired

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Wizja ta mnie przeraża! Wszędzie plastik, ja pierdzielę. Wszystko zrobione z tworzyw sztucznych i takie sterylne, że masakra. Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie.
  • avatar
   carbo888
   0
   szkoda, że nie dożyję tych czasów, a jeśli nawet to nie będę miał czasu się tą technologią nacieszyć jak teraz tabletami, smartphonami i superkomputerami :/
   • avatar
    Vyzygota
    0
    Do zaprezentowanej wizji niestety jeszcze bardzo daleko.
    Świat w niej przedstawiony jest piękny, bezpieczny i słodki że aż mdli. Niestety rzeczywistość w której żyjemy jest zgoła inna.
    Ropy coraz mniej -> plastiki będą coraz droższe.
    Energia na te wszystkie wyświetlacze. Baterie do urządzeń przenośnych -> skąd, jak. gdzie pochowane, na jak długo starczają?

    Społeczeństwa coraz bardziej się rozwarstwiają, brak rzeczywistej klasy średniej.

    Oj będzie niedobrze. I takie filmiki niestety tylko w ... filmach.

    • avatar
     Konto usunięte
     0
     prezentacje na ekrany dotykowe w polsce już powstają, technika 3d np. firma lemonorange.pl zajumuje się tego typu prezentacjami. toto przykład http://lemonorange.pl/pl/reel.html
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Taki utopijny, nowoczesny świat wygląda obiecująco, ale i przerażająco, szczególnie jak sie filmy ogląda i książki czyta :D