Oprogramowanie

Windows 10 z pełnym wsparciem dla USB 3.1

przeczytasz w 1 min.

Na konferencji WinHEC 2015 zostaną ujawnione szczegóły odnośnie obsługi nowego interfejsu w nowym systemie Microsoftu.

Microsoft Windows 10

Na rynku debiutują kolejne płyty główne z portami USB 3.1, a zatem niedługo powinny się pojawić pierwsze urządzenia wykorzystujące ich potencjał. System Windows 10 zapewni pełne wsparcie dla nowego interfejsu, a szczegóły na ten temat zostaną omówione podczas jednej z nadchodzących konferencji Microsoftu.

Interfejs USB 3.1 zapewnia jeszcze wyższą przepustowość – 10 Gb/s zamiast 5 Gb/s w USB 3.0. Dodatkowo wprowadza on nowy wtyk typu C oraz funkcję USB Dual Role – dzięki niej możliwe jest podłączenie innych urządzeń peryferyjnych, np. monitora. USB 3.1 oferuje też funkcję Power Delivery, gdzie możliwe jest zasilanie urządzeń o poborze mocy do 100 W.

Konferencja WinHEC (Windows Hardware Engineering Community) odbędzie się 18-19 marca i będą na niej obecni producenci urządzeń peryferyjnych, programiści oraz odbiorcy gotowych rozwiązań. Jednych z tematów konferencji będą nowe typy połączenia USB w systemie Windows 10, gdzie zostaną omówione nowe funkcje USB 3.1, korzystanie z trybu alternatywnego (DisplayPort, Thuinderbolt i MHL), a także wsparcie dla funkcji Power Delivery. Na konferencji zostaną też poruszone kwestie programistyczne.

Źródło: WinHEC

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  1
  Podłączasz coś 100W pod USB 3.1 i nic w innych gniazdach USB nie będzie działać? Przeciętne zasilacze mają obciążenie linii 5V do 100W.
  • avatar
   władek
   1
   Czy to znaczy, że np. w Windows 8.1 nie będzie można korzystać z USB 3.1?
   • avatar
    UKBIB2012
    0
    oczyma wyobraźni widzę dzieci , wkładające na ślepo wtyczkę usb i te 100 W ...
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Utnę sobie nos jak to wyjdzie.
     • avatar
      duzers
      0
      Rozumiem, że to USB także będzie jednostronne?
      • avatar
       Hakuren
       0
       Tak można pomażyć o wszystkim bez zasilaczy. Tylko hop USB 3.1 i jazda. Jest tylko jedno ale. Wiele urządzeń typu faks, skaner czy drukarka laserowa wciąga gigantyczne ilości prądu w czasie rozgrzewania i pracy ciągłej.

       Cięzko wyobrazić sobie aby akurat tutaj zasilacze w urządzeniach [czy też zewnętrzne] odeszły do lamusa. Jest oczywiście taka możliwość, ale wtedy każdy PC będzie musiał mieć zasilacz na poziomie 1 kW minimum. I nie będzie można podłączyć takiego PC-ta do UPS-a bo w przypadku zaciemnienia zarżnie baterię w kilkanaście/dziesiąt sekund (myślę tu o dużych UPS-ach o mocy rzeczywistej rzędu 2000W, bo na małych "kurduplach" będzie tylko puff, kupa dymu i cześć). Nie bez znaczenia jest fakt, że pod żadnym pozorem nie podłącza się np. drukarek do złącz zasilania UPS-a tylko na przepięciowych gniazdach. Co będzie niemożliwe jeśli laser będzie ssał prąd bezpośrednio z PC. Fajnieby było wyeliminować część kabli, ale chyba nie do końca się to uda.