Ciekawostki

Microsoft przejmuje GitHub za 7,5 mld dolarów [AKT.]

przeczytasz w 2 min.

Oficjalnie: Microsoft zdecydował się na przejęcie platformy GitHub. Nie za 5 miliardów dolarów, jak podawano wcześniej, lecz aż za 7,5 miliarda. Po co gigantowi ten nowy nabytek?

Aktualizacja, 20 października 2018: Przejęcie platformy GitHub przez Microsoft ma być sfinalizowane do końca tego roku, a jedyne, co mogłoby w tym przeszkodzić, to brak zgody ze strony organów międzynarodowych. W Unii Europejskiej nie będą jednak robić problemów. 

Po kilkutygodniowych rozmowach urzędniczy Komisji Europejskiej ds. konkurencji wyrazili bezwarunkową zgodę na zakup platformy GitHub za 7,5 miliarda dolarów. W wydanym oświadczeniu możemy przeczytać, że przejęcie to „nie budzi żadnych obaw związanych z konkurencją”.

Urzędnicy stwierdzili, że nie ma powodów, by przypuszczać, że Microsoft „zrujnuje otwartą naturę platformy GitHub”, ponieważ 28 milionów jej użytkowników po prostu przeszłoby do konkurencji. Na jakichkolwiek próbach zmiany zasad, gigant z Redmond po prostu by stracił.

 

News+Aktualizacja, 4 czerwca 2018: Mamy oficjalne potwierdzenie. Microsoft poinformował na swojej stronie, że kupi platformę GitHub. Okazuje się, że zapłaci za nią nawet więcej niż przewidywano, bo aż 7,5 miliarda dolarów. Przejęcie powinno zostać sfinalizowane do końca tego roku kalendarzowego. 

„Microsoft to firma, która na pierwszym miejscu stawia developerów. Łącząc siły z GitHubem podkreślamy nasze zaangażowanie w twórczą swobodę, otwartość oraz innowacyjność. Zdajemy sobie równocześnie sprawę z odpowiedzialności i dołożymy wszelkich starań, by pomagać wszystkim programistom tworzyć, wprowadzać innowacje i odpowiadać na wyzwania tego świata” – napisał dyrektor generalny Microsoftu, Satya Nadella.

We wspomnianym wpisie możemy przeczytać, że Microsoft i GitHub mogą wspólnie umożliwiać developerom osiąganie bardziej ambitnych celów na każdym etapie rozwoju oprogramowania, a do tego usprawniać korzystanie z platformy w przedsiębiorstwach i pomagać w docieraniu z usługami do nowych odbiorców.

Nowym dyrektorem generalnym GitHuba zostanie Nat Friedman, pracujący dla Microsoftu weteran z sektora open source. Z kolei piastujący to stanowisko do tej pory Chris Wanstrath dołączy do ekipy giganta z Redmond jako specjalista techniczny. – „Jestem dumny z tego, co osiągnęliśmy wraz z naszą społecznością w ciągu ostatniej dekady i nie mogę się doczekać, by zobaczyć, co będzie dalej” – powiedział Wanstrath. 

Microsoft wkrótce stanie się nowym właścicielem platformy GitHub. Będzie to kolejny krok pozwalający mu zbliżyć się do przedsiębiorców i twórców oprogramowania. 

GitHub to jedna z najważniejszych platform dla programistów, gdzie mogą oni przechowywać, udostępniać i przeglądać kod. Nie jest zaskoczeniem, że Microsoft jest zainteresowany dodaniem takiej usługi do swojego obszernego katalogu.

Microsoft może sporo na takim przejęciu zyskać. Przede wszystkim, jak wspominaliśmy, jeszcze bardziej zbliżyć się do specjalistów z branży IT. Do tego: zmotywować programistów do tworzenia rozwiązań pod Windows 10 i platformę Azure. 

Platforma GitHub generuje bowiem około 200 milionów dolarów przychodu miesięcznie, przede wszystkim dzięki poważnym klientom biznesowym, takim jak między innymi Microsoft, ale też na przykład Google, IBM czy Facebook.

Źródło: Bloomberg, Business Insider, CNBC, Engadget

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kenjiro
  4
  Ciekawe czy GitHub się sprzeda, czy nie...
  Z jednej strony MS nie wyrządził krzywdy Xamarinowi, co więcej, otworzył .NET (w pewnym sensie, jako .NET Core), co pozwoliło na usprawnienie działania (głównie Mono z bibliotekami) na innych platformach niż Windows.
  Z drugiej zaś, to co zrobił ze Skypem woła o pomstę do nieba...
  • avatar
   Damian Szymański
   3
   Już oficjalnie. Cena $7.5 Billion: https://blogs.microsoft.com/blog/2018/06/04/microsoft-github-empowering-developers/

   Swoją drogą, nie sądzę aby lęki niektórych (o rzekomym zamknięciu GitHuba przez MS) się ziściły, to jednak sam przygotowuję już migrację do innego serwisu. Przejęcie znacząco obniżyło wiarygodność serwisu, nikt przecież nie chce aby serwis podzielił los LinkedIn czy Skype. Nie jestem sam, wiele dystrybucji Linuksa już migruje, inne dopiero to rozważają. Przykład openmandriva - Bernhard Rosenkränzer (jeden z głównych programistów) zapowiedział konieczność backupu wszystkiego co trzymają na github i szukanie już możliwości zmiany na inny serwis bez zbyt dużego downtime: https://forum.openmandriva.org/t/microsoft-will-acquire-coding-site-github/1851/2?

   I jakby nie patrzeć to ten obrazek o importowaniu repozytoriów, mówi już wszystko co trzeba wiedzieć:
   https://dl.dropboxusercontent.com/s/uzg9vc5oljr8lin/Screenshot%202018-06-03%2015.52.52.png?dl=0

   Eksodus programistów i wielu repozytoriów już się rozpoczął.
   • avatar
    mutissj
    3
    Wszystko do czego microsoft się dorwie to spie****i
    • avatar
     BariGT
     1
     Nikt nie chce nic pisac do "sklepu"? to teraz albo piszecie do sklepu albo nie piszecie wcale XD
     • avatar
      NomadDemon
      1
      Konto juz zamkniete.. teraz niech sobie kupują
      • avatar
       Marc1n
       0
       Szkoda że nadchodzi koniec githuba. Ciekawe kto ich zastąpi gdy github stanie się nieużywalnym crapem jak Skype?
       • avatar
        Maxdamage
        -2
        1. stwórz darmową konkurencję dla githuba - VSTS
        2. kup githuba
        3. ubij githuba
        4. zacznij wprowadzać abonament na VSTS

        Prosty, przejrzysty plan.