Nauka

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ma 15 lat

przeczytasz w 1 min.

Nieprzerwanie od 5478 dni poza Ziemią znajdują się ludzie.

ISS

Piętnaście lat temu ludzie nie słyszeli o czymś takim jak iPhone, globalna sieć społecznościowa dopiero rodziła się w głowach studentów Uniwersytetu Harvarda, a Justin Bieber był 6-latkiem jakich wielu w Kanadzie. Piętnaście lat temu, na początku listopada 2000 roku stało się jednak coś wielkiego – NASA oficjalnie rozpoczęła misję Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

W ciągu ostatnich piętnastu lat Stacja krążąca około 350 kilometrów od powierzchni Ziemi gościła ponad 200 astronautów z 17 krajów. Nieprzerwanie od 2000 roku poza Ziemią znajdują się ludzie – to 5478 dni. To najlepiej obrazuje skalę projektu i jego wagę.

Od 2000 roku na będącej wielkości boiska do futbolu amerykańskiego, ważącej ponad 400 ton oraz mającej 13 pokoi i dwie toalety Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wydano 26 500 posiłków i przeprowadzono 1760 eksperymentów. Wykonano także 189 spacerów kosmicznych.

Przy prędkości orbitalnej na poziomie 7,66 kilometrów na sekundę Międzynarodowa Stacja Kosmiczna okrążyła Ziemię już ponad 87 500 razy. I na tym się zdecydowanie nie skończy – naukowcy twierdzą, że pozostanie ona aktywna jeszcze co najmniej kilka lat. 

Piętnaście lat działalności na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przyniosło odpowiedzi na wiele pytań. Zwiększyliśmy swoją widzę na temat mikrograwitacji, próżni, promieniowania w Kosmosie i nie tylko. Trudno uwierzyć, że spędziliśmy tam już półtorej dekady, ale jeszcze trudniej przewidzieć jak daleko posunie się nasza wiedza po kolejnych 15 latach.

Źródło: Digital Trends, NASA, inf. własna

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  kkastr
  1
  ISS jest fenomenalnym osiągnięciem w dziedzinie bezsensownego wydawania pieniędzy. Jestem naukowcem i pracuję w uniwersyteckim obserwatorium astronomicznym, ale i tak uważam, że ISS nie ma większego sensu naukowego. W astronomii buduje się obecnie największy teleskop w historii E-ELT, który będzie kosztował 1 mld Euro. Na stację kosmiczną wydano 100x tyle, a przecież praktycznie KAŻDY eksperyment który tam wykonano można było wykonać w przestrzeni kosmicznej BEZ stacji kosmicznej.
  • avatar
   Konto usunięte
   -8
   Cała treść tego newsa zawarta jest w tytule. Nic ciekawego, ani istotnego.
   • avatar
    Konto usunięte
    -9
    dokładnie tak. jakieś bezsensowne cyferki. żadnych sensacji.

    za to stacja jest młodsza niż to wyliczają, bo ona szybko pędzi. tam czas biegnie wolniej. relatywistyka się kłania.
    • avatar
     ste-fan
     0
     Jakieś propozycje co by miało zastąpić ISS ?