Oprogramowanie

Mozilla Firefox dla Windows 8: nowa przeglądarka internetowa dla interfejsu Metro

przeczytasz w 1 min.

"Lisek" dla Metro UI

Zaprezentowane zostały screeny z prototypowej wersji przeglądarki Mozilla Firefox dedykowanej systemowi Windows 8 z interfejsem Metro.

Interfejs Metro charakteryzuje się minimalizmem, dlatego też w takim właśnie stylu utrzymana została przeglądarka Firefox w wersji przeznaczonej dla systemu Windows 8. Przypomina ona wręcz trochę mobilną edycję programu, jako że jej interfejs został ograniczony do minimum – mamy jedynie pasek adresu, przyciski wstecz-dalej, odśwież i ulubione oraz rozsuwany pasek zakładek.

Mozilla Firefox Metro UI windows 8 systemokno główne

Mozilla Firefox Metro UI windows 8 system karty tabs

Aktualny prototyp Mozilla Firefox wykorzystuje kod Fennec XUL, który był wcześniej używany w przeglądarce dla systemu Android. Teraz na mobilnym systemie Google powoli wprowadza się Native UI, ponieważ XUL ma znacznie mniejszą wydajność, co jednak jak zapewniają developerzy, nie ma większego znaczenia przy najnowszym systemie Windows 8.

Mozilla Firefox Metro UI windows 8 system panel boczny sidebar

Mozilla Firefox Metro UI BrowserQuest windows 8 system

Wciąż jednak mimo wszystko trwają rozmowy na temat tego, co wykorzystać przy pisaniu nowej przeglądarki. Brian Bondy przyznał bowiem, że XUL jest póki co jedynie propozycją i wszystko może się jeszcze zmienić. W przypadku zmiany jednak data premiery programu może się znacznie opóźnić.


Więcej o fundacji Mozilla:

Źródło: brianbondy

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  4
  Ten cały W8 z metro jest gorszy niż darmowy Ubuntu.
  • avatar
   Szymon331
   3
   Metro... a fuuuj.
   • avatar
    Konto usunięte
    2
    Proszę wszystkich deweloperów niech na pc nie wspierają metro ponieważ każdy wie jakie to jest badziewie dla telefonów/tabletów!
    • avatar
     Konto usunięte
     2
     Tragedicznie wyglada jak cale to metro. Wyglada na to, ze ta cala moda na tablety i smartfony, sprawi ze przez cale zycie, bede siedzial na Windows 7. Nie zamierzam sie meczyc z tym badziewnym metro i Micrososft juz moich pieniedzy nie zobaczy.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Gdyby za darmo dawali tego Windows 8 bym nie zainstalował, bedę to powtarzał non stop, to nie jest system na desktopowe komputery !
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Mozilla jak zwykle brzydki wygląd robi ehh
       jak na razie w Metro to IE10 wygląda bardzo dobrze i inne przeglądarki powinni zrobić to samo a najlepiej żeby MS zabronił używanie innych silników do przeglądarek prócz WebKit i to co ma IE ;p
       bo to całe Gecko od Mozilli strasznie porypane jest i straszne wymagania ma jedna strona na lapku który ma dwa lata strona się tnie
       a ta sama strona tylko w Google pięknie działa a na PC - ff dobrze działa tak więc ci z Mozilli nie znają się na tym co robią i olewają swoich klientów - odbiorców ich lipnego produktu za free ;p
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Brzydka, i prostacki design, niby minimalizm...
        • avatar
         krzysiek
         0
         to jak to jest w końcu? mogą byc inne niż IE przeglądarki na WP7?

         Bo ZTCW to MS ograniczył możliwość istnienia alternatywnych przeglądarek a wszystko co jest/było to tylko nakładki na IE. Dlatego też nie ma opery mobile czy opery mini na WP7.