Internet

Nowy cel Mozilli: lżejsze zdjęcia na stronach bez utraty jakości

przeczytasz w 1 min.

Mozilla udostępniła enkodera mozjpeg 2.0 - a na tym nie koniec prac nad optymalizacją obrazów.

Mozilla logo

Obrazy – szczególnie gdy jest ich sporo – potrafią solidnie obciążyć pamięć strony i przeglądarki internetowej. Sposób na rozwiązanie tego problemu? Stworzenie formatu o lepszej kompresji niż wszechobecny JPEG. Albo przynajmniej poprawienie tego istniejącego.

Jednym z najmocniej walczących o to podmiotów jest Fundacja Mozilla, która w zeszłym roku, na przykład, opublikowała raport z badań porównujących poszczególne formaty graficzne do JPEG. Wynikło z nich, że żaden, nawet WebP, nie przynosi wystarczająco dużych korzyści. Tu historia mogłaby się kończyć, ale na szczęście nie kończy się.

Otóż Fundacja Mozilla wydała właśnie wersję 2.0 swojego enkodera plików graficznych w formacie JPEG – mozjpeg. Pozwala on na lepszą kompresję materiałów – średnio wielkość plików zmniejsza się o 5 proc., ale w wielu przypadkach zanotowano ponoć znacznie większe redukcje. 

Każdy, kto kiedykolwiek wrzucał zdjęcie na Facebooka wie, że portal ten potrafi mocno zepsuć jego jakość. Nie dziwi więc fakt, że Mark Zuckerberg jest jednym z oficjalnych partnerów Mozilli w jej dążeniach do opracowania skutecznego rozwiązania. Już teraz rozpoczęły się badania mające pokazać jak znacząco na poprawę jakości zdjęć na Facebooku może wpłynąć mozjpeg 2.0. Jakby tego było mało – Zuckerberg wpłacił też 60 tysięcy dolarów na kontro Fundacji, aby przyczynić się do dalszego rozwoju technologii.

„Facebook wspiera prace Mozilli przy budowaniu enkodera JPEG, który pozwoli zmniejszyć rozmiary plików bez start na jakości wizualnej zdjęć” – powiedziała Stacy Kerkela z Facebooka. – „Nie możemy doczekać się, aby zobaczyć jakie korzyści może przynieść mozjpeg 2.0 w optymalizacji obrazów”.

Jedną z podstawowych zalet mozjpeg jest też fakt, że dzięki pełnej zgodności z istniejącymi dekoderami JPEG, każda przeglądarka może natychmiast skorzystać z tego ulepszenia bez konieczności przyjmowania nowych formatów graficznych. 

Więcej szczegółów – wkrótce. Póki co jednak trzymamy kciuki.

Źródło: Mozilla, Facebook/Mozilla

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  8
  jakoś nikt nie wspomina o wszędobylskich reklamach flash, które potrafią dużo bardziej obciążyć i zamulić kompa, niż zwykłe zdjęcia jpeg. Ale reklamy muszą być choćby nie wiem co i ich ruszać nie wolno. To nic, że są nudniejsze od flaków z olejem i stawiałbym je na równo z Donkiem płemiełem; reklamy być muszą bo ktoś tam komuś za to płaci.
  • avatar
   Konto usunięte
   1
   Dobry cel, szczególnie w obliczu rosnących rozdzielczości ekranów. Korzyść dla użytkowników i dla serwerów, właściwie przede wszystkim dla serwerów.
   • avatar
    mgkiler
    0
    Następca jpega: JPeg2000 istnieje od ponad 15 lat.
    Nie rozumiem, czemu się nie przyjął.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Chcecie usprawniać kompresje zdjęć OK!
     Jednak wpierw zmięcie, ten ohydny interface rodem z Chrome...
     • avatar
      Konto usunięte
      -1
      Mogliby dodać z łaski swoje obsługę WebP do Firefoksa. Korona im z tego powodu by nie spadła.
      • avatar
       manioor
       -2
       A ja poproszę o moduł do Thunderbird, żeby mógł pracować w tray'u :)
       • avatar
        Kenjiro
        0
        Ehh, lepiej by popracowali nad sprawną obsługą dużych obrazów. Prosta animacja (move+scale+opacity+rotation) trzech zdjęć 2Kx2K zabija procesor na Firefoksie. Paradoksalnie jedynie IE działa w pełni płynnie, Chrome też szału nie robi.
        • avatar
         shamoth
         0
         Nie łatwiej jak by powstał jeden wielki globalny host plików graficznych, na którym trzymało by się 1 kopię pliku w najwyższej rozdzielczości? Często widzę tą samą grafikę w kilkunastu miejscach w mniejszej bądź większej rozdzielczości i z gorszą lub lepszą kompresją... po co, się pytam ?;]
         • avatar
          seebeek17
          0
          W zdaniu jest błąd.
          "zmniejszyć rozmiary plików bez start na jakości"
          Strat a nie start. ;)