Oprogramowanie

Mozilla Thunderbird: powstał nowy plan rozwojowy klienta pocztowego

przeczytasz w 2 min.

Projekt Thunderbird osiągnął założenia, co dalej?

Klient pocztowy Mozilla Thunderbird przez lata zaskarbił sobie uznanie milionów użytkowników, jednak teraz przyszedł czas, kiedy jego rozwój zostanie mocno ograniczony. Fundacja uznała go za projekt "spełniony", jednak wbrew temu co podaje wiele serwisów program nie zostaje uśmiercony i wciąż będą pojawiały się jego nowe odsłony.

mozilla Thunderbird zmiana plan rozwoju logo aplikacja klient pocztaThunderbird jest darmowym i otwartym klientem pocztowym, rozwijanym przez fundacje Mozilla. Przez lata zdobywał coraz większe grono użytkowników i to nie tylko ze względu na swoją otwartość, lecz również innowacyjność czy obsługę wielu platform.

Aplikacja przez wielu użytkowników jest uznawana za najlepsze darmowe rozwiązanie pocztowe, a nawet przewyższające wiele komercyjnych usług.

Fundacja Mozilla niedawno, wspólnie ze społecznością skupioną wokół projektu, dyskutowała na temat jego najbliższej przyszłości. Wspólnie ustalono, że w dotychczasowym rozwoju klienta potrzebne są zmiany. Nie chodzi tutaj jednak o większe innowacje czy częstszy tryb wydawniczy - bo ten nie przypadł do gustu społeczności.

mozilla thunderbird poczta klient nowy plan rozwoju

Mozilla uznała projekt Thunderbird za spełniony, jego idea została zrealizowana, a sam w sobie już nie jest tak potrzebny jak kiedyś, gdyż rynek nasycił się już wieloma darmowymi aplikacjami pocztowymi, ale również spora część ruchu przeniosła się na urządzenia mobilne.

mozilla thunderbird nowy plan rozwojowy logo klient

Rozwój klienta Thunderbird wyraźnie zwolni, aczkolwiek nowe wersję będą wprowadzane tak samo często jak wcześniej, jednak zawierać będą głównie poprawki błędów, stabilności działania, bezpieczeństwa i nową wersję silnika Gecko. Oznacza to, że wbrew zapowiedziom niektórych serwisów Thunderbird będzie wciąż rozwijany.

mozilla thunderbird plan nowy rozwojowy wygląd klient lista e-mail

Nowe funkcje docelowo nie będą często wdrażane, pojawią się w programie jeżeli będzie taka konieczność, twórcy uznają nową funkcjonalność za niezbędną lub bardzo przydatną, bądź sama społeczność o nią poprosi. Thunderbird otwiera się również jeszcze bardziej na społeczność, gdyż to teraz większość nowości będzie zależała od społeczności, która będzie mogła sama opracować część z nich.

thunderbid nowy plan wydawniczy okno o kliencie about

Klient ma wyjść naprzeciw oczekiwaniom użytkowników, czyniąc program stabilniejszym, bezpieczniejszym i bez niepotrzebnej pogoni. Stabilność i bezpieczeństwo kosztem nowych funkcji, które w razie potrzeby lub wyraźnej prośby społeczności będą dodawane.

mozilla thunderbird plan wydawniczy prezentacja

Od tej pory nad projektem będzie czuwała mniejsza załoga deweloperów, gdyż pozostali mają zostać przesunięci do prac nad przeglądarką Firefox w wersjach desktopowych jak i mobilnych, sklepem Mozilla Marektplace oraz systemem Firefox OS - dawniej Boot2Gecko.

Czy popieracie zmiany w planie rozwojowym Thunderbirda?


Więcej o fundacji Mozilla:

Źródło: Legit Reviews, mozilla, osworld, techspot

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Witam.

  Proszę o weryfikację odnośnika: http://www.benchmark.pl/uploads/backend_img/a/Thunderbird-ESR-plan-wydawniczy.jpg
  który nie działa, lub został źle przypisany.

  Pozdrawiam
  Łukasz
  • avatar
   L3t94
   0
   POPIERAM.
   Nie sztuka urodzić, sztuka wychować...
   • avatar
    Sakret
    0
    Zastanawiam się tylko ile osób korzysta z tego klienta. Sam używam z firefoxa ale jakoś nigdy mnie nie ciągnęło do innych programów mozilli.