Komputery

Planujesz zakup elektroniki? Lepiej się pospiesz, bo będzie coraz drożej

przeczytasz w 1 min.

Planujecie zakup nowego komputera, telefonu albo telewizora? Jeśli tak, to lepiej się pospieszcie. Ceny sprzętu elektronicznego wkrótce mogą wzrosnąć przez gwałtownie rosnące ceny metali szlachetnych i półszlachetnych, takich jak miedź i złoto.

Sprzęt elektroniczny stał się nieodłącznym elementem naszego życia i praktycznie każdy z nas kupuje nowy telefon, komputer czy telewizor. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że produkcja elektroniki jest zależna od wielu dostawców, którzy mają wpływ na końcową cenę produkty.

Serwis DigiTimes zauważył, że wiele firm produkujących elektronikę podnosi ceny ze względu na rosnący koszt metali. Prognozy nie wyglądają zbyt optymistycznie.

Kluczowy element elektroniki 

Metale, takie jak miedź i złoto, są kluczowymi komponentami w produkcji sprzętu elektronicznego, odgrywając istotną rolę w przewodzeniu energii i sygnałów. Pozornie trudno je zauważyć, ale są powszechnie stosowane w komponentach takich jak płytki drukowane czy złącza. 

W ostatnim czasie obserwujemy znaczny wzrost cen takich materiałów. Od początku roku miedź i złoto podrożały o kilkanaście proc, a w skali ostatnich lat to już kilkadziesiąt proc. Naturalnie ma to wpływ na koszt produkcji elektroniki. 

Nadchodzą podwyżki cen elektroniki 

Według serwisu DigiTimes, kilka firm produkujących elektronikę, w tym ICM i Yaxin Microelectronics, poinformowało swoich klientów o zbliżających się podwyżkach cen w wysokości od 10 do 20 proc. Podobnie mogą postąpić inne firmy: Wuxi Huazhongxin, Nanjing Zhilingxin Technology, Shandong TG-Star Electronics, Shenzhen Sanliansheng Technology i Ningbo Kangqiang Electronics, które obecnie analizują swoją ofertę.

Co prawda wymienione firmy nie są rozpoznawalne dla klientów, ale są dostawcami większych marek i mają kluczowe znaczenie w procesie produkcji sprzętu elektronicznego. Można założyć, że podwyżki cen u dostawców zostaną przeniesione na klientów. Krótko mówiąc, po prostu więcej zapłacimy za sprzęt w sklepie.

Źródło: DigiTimes, Guru3D

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  LordAnpu
  5
  Słowa żywcem przetłumaczone z anglo języcznych stron, takie coś od dawna oferuje prawie każda przeglądarka i to się nazywa "przetłumacz stronę".

  To jest 10-20% na wybrane części elektroniczne co nie do końca będzie się przekladać na 10-20% ceny końcowej produktu, ale kupujcie już teraz bo potem będzie drogo. Pandemia, powodzie i pożary fabryk, popyt, inflacja, głodujące dzieci a teraz ceny surowców - powód do podwyżki zawsze się znajdzie.
  Najpierw straszycie cenami energii elektrycznej i robicie 1001 poradników na jej oszczędzanie, a teraz namawiacie do kupowania nowych komputerów pobierających drogi prąd. Czyli oszczędzajcie teraz kupując elektronike bo będzie drożej a potem jej nie używajcie żeby oszczędzać prąd.
  • avatar
   GejzerJara
   5
   @LordAnpu
   mi tu już parę razy zablokowali konto jak wytykałem że te "artykuły" to jedynie copy & translate & paste ze śladową korektą. bardzo często zastosowane słownictwo kompletnie rozwala jakikolwiek sens zamieszczonej treści.

   Hmmm.... kiedyś to był portal technologiczny. szkoda że pclab zdechł :( od tego mniej więcej momentu, portale technologiczne zaczęły pikować na samo dno :( tent też.

   a co do wzrostu cen, nieważne czy wzrosną czy nie. wystarczy nie kupować tego co na topie. i tak użytkowo zmienia to bardzo niewiele. w zasadzie zmienia jedynie poziom satysfakcji, coś niemal jak efekt placebo.
   • avatar
    denali
    2
    właśnie zastanawiałem się nad nowymi kablami audio
    • avatar
     JebacSzatana
     -6
     I bardzo dobrze!!! W Polsce jeszcze podwyżki cen prądu i wszystko pójdzie do góry o kilkadziesiąt procent!!!
     Wtedy ci co głosowali na Peowskiego złodzieja Tuska ruska i jego POpleczników przekonują się jak ich załatwił na amen i będą się modlić o to aby w następnych wyborach zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość!!!
     • avatar
      MartineZ
      0
      Kupować kupować bo zabraknie
      • avatar
       DezMond
       0
       polecam kupowac elektronike sierpien/wrzesien.
       • avatar
        xmexme
        0
        Czyżby zapowiadały się kolejne spadki cen? W 80% przypadków jak w sponsorowanych portalach pokazują się newsy straszaki zachęcające żeby więcej i bez namysłu kupować bo cena może się zmienić to faktycznie po oko miesiącu ceny się zmieniają ale w drugą stronę, spadają.