Procesory

Intel Core i7-1185G7 - pierwsze wyniki wydajności procesora Core 11. gen "Tiger Lake"

Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
37 komentarzy Dyskutuj z nami

Procesory Intel Core 10. generacji nie przyniosły rewolucji (a przynajmniej nie taką, jakiej mogliśmy oczekiwać). Więcej powinny zmienić modele Core 11. generacji, których premiera zbliża się coraz większymi krokami. Jeden z takich modeli odnaleziono w bazie 3DMark.

Intel pracuje nad procesorami 11. generacji – nadchodzą modele Tiger Lake

Mowa o modelach z generacji Tiger Lake, które Intel zapowiedział na początku roku podczas targów CES 2020. Wiemy, że jednostki będą bazować na nowej architekturze Sunny Cove i zostaną wyposażone w układ graficzny Xe oraz kontroler Thunderbolt 4. Producent zastosuje tutaj udoskonaloną 10-nanometrową litografię (10nm++).

Generacja Tiger Lake znajdzie zastosowanie w laptopach - począwszy od kompaktowych ultrabooków, a skończywszy na mobilnych stacjach roboczych. W komputerach stacjonarnych najprawdopodobniej ich nie zobaczymy (zamiast tego producent przygotowuje generację Rocket Lake).

Intel Tiger Lake

Więcej szczegółów na temat procesorów Intel Tiger Lake ujawnił użytkownik chińskiego forum PTT (przy czym są to niepotwierdzone informacje, więc należy do nich podchodzić z ograniczonym zaufaniem).

Intel podobno przygotowuje trzy rodziny mobilnych układów: ultraniskonapięciowe Tiger Lake-Y (TDP - 9 W), niskonapięciowe Tiger Lake-U (TDP - 15-28 W) i wydajne Tiger Lake-H (TDP – 45W). Jeżeli liczyliście na więcej rdzeni, niestety musimy Was zmartwić. W dwóch pierwszych przypadkach udostępnione zostaną maksymalnie 4 rdzenie i grafika klasy GT2, a w trzecim pojawią się modele z 8 rdzeniami, ale grafika będzie już tylko klasy GT1. Wszystkie rzecz jasna będą lutowane bezpośrednio na płycie głównej.

Nowa generacja procesorów to także nowa struktura pamięci podręcznych – każdy rdzeń nadal będzie dysponować 32/48 KB pamięci podręcznej pierwszego poziomu na dane/instrukcje, ale pojemność pamięci podręcznej drugiego poziomu zostanie zwiększona do 1,25 MB. Przyspieszy też kontroler pamięci - modele Tiger Lake-Y będą obsługiwać moduły LPDDR4x-4266, Tiger Lake-U DDR4-3200 i LPDDR4x-4266, a Tiger Lake-H tylko DDR4-3200.

Procesor Intel Core 11. generacji odnaleziony w bazie 3DMark

Według niepotwierdzonych informacji, procesory Tiger Lake-Y i Tiger Lake-U mają zadebiutować w połowie roku. Na modele Tiger Lake-H przyjdzie nam poczekać trochę dłużej (co powinno wydawać się oczywiste, bo dopiero co zadebiutowały modele Core 10. gen - Coffee Lake-H).

Intel Core 11. gen - plany wydawnicze

W bazie 3DMark pojawiły się wpisy ujawniające model Core i7-1185G7, a więc następcę Core i7-1065G7. Wiemy, że nowy układ został wyposażony w 4 rdzenie/8 wątków o taktowaniu 3 GHz (taktowanie Boost nie jest znane).

Intel Core i7-1185G7 - 3DMark

Na jaką wydajność możemy liczyć? Szału nie ma. W teście Time Spy nowy procesor uzyskał 2922 punkty CPU Score i 1296 punktów Graphics Score. Dla porównania, Core i7-1065G7 osiąga tutaj odpowiednio 3500 i 960 punktów, a konkurencyjny Ryzen 7 4800U jakieś 6100 i 1220 punktów.

Być może finalna konstrukcja zaoferuje lepsze osiągi. Czekamy więc na kolejne informacje o procesorach Intel Tiger Lake.

Źródło: PTT, FanlessTech, Twitter @ APISAK

Warto przeczytać:

Komentarze

37
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Użytkownik101
  Jak bardzo w zadku jest Intel w tej chwili, to chyba nawet oni nie wiedzą... Cóż mam nadzieję że AMD ugryzie swój kawałek tortu w sferze mobilnej(o co nie powinno być trudno o ile powstanie odpowiednią ilość konstrukcji z chipami AMD), A Intel nie bedzue za bardzo odstawał bo konkurencja jest najważniejsza..
  11
 • avatar
  Obiektor
  rok 2030 intel gen 20. i7 144776538653g600
  9
 • avatar
  Dekard
  Trochę stoją w miejscu
  7
 • avatar
  danieloslaw1
  koleś wyglada jakby Boguś Linda śmieszkował XD
  5
 • avatar
  Kapitan Nocz
  Ciekawe jak to sam Intel widzi? Bo ta obstrukcja premier, w której dawno już nie tylko normalny człowiek się pogubił ale nawet specjalista, bez ściągi i patrzenia w internet też się nie połapie powoduje tylko u mnie kompletny brak zaufania do wyrobów z logo Intela. Premiera goni premierę, co przed chwilą było coś warte za chwile jest stare, w takim wypadku trudno wydaje się pieniądze szczególnie te większe. No ale ja tam się nie znam.
  3
 • avatar
  Eryk333
  Prawda jest taka że sami pracownicy Intela prywatnie używają procesorów AMD.
  2
 • avatar
  Gatts-25
  Intel próbuje z low enda robić produkt high end ze swoim 4r/8w a mnie już ciekawi 2022 rok gdy APU Zen 4 od AMD będzie mieć 16 rdzeni i 32 wątki z konkretną wbudowaną kartą graficzną i TDP 15W.Będziemy śmieszki robili z dzisiejszych zestawów bo nawet co niedługo pojawić się ma Cannon Lake S z 10r/20w przy TDP 125W będzie niemrawo przy tym wyglądać.A to tylko w ciągu dwóch lat.
  Jak to szybko wszystko będzie się zmieniać.
  2
 • avatar
  BariGT
  Linda procesory teraz reklamuje?
  1
 • avatar
  kostii
  hehhe teraz na pewno ktos im to kupi :)
  1
 • avatar
  AMDK11
  Układ TigerLake bazuje na rdzeniach x86 WillowCove a nie x86 SunnyCove. To układ Icelake bazuje na rdzeniach x86 SunnyCove.

  Układ Tigerlake zapewne ma bardzo niskie takty i dla tego osiągnął taki wynik CPU. Rdzeń SunnyCove z L2 512KB i L3 2MB ma IPC wyższe od rdzenia x86 Skylake o jakieś 18% a rdzeń x86 WillowCove z L2 1280KB i L3 3MB dokłada kolejne 10% czyli IPC Tigerlake to coś 20-30% w odniesieniu do Skylake.

  Dla porównania rdzeń x86 WillowCove jest taktowany np 4GHz to rdzeń x86 Skylake musiał by mieć 4.8-5.2GHz by się zrównać wydajnością. Problemem zapewne jest by uzyskać wysokie takty bo Cometlake na rdzeniach x86 Skylake jest taktowany bardzo wysokim zegarem.

  W tym roku Intel zakończy prace nad nowym rdzeniem x86 GoldenCove, który będzie znacznie szerszy od rdzenia x86 WillowCove.
  1
 • avatar
  greghostor
  ALE MOOOOC, tego już nikt nie przebije (AMD) po za tym intel grzeje się jak cholera na pulpicie, 1-2% wzrostu wydajności. Wy jesteście śmieszni ludzie
 • avatar
  mjwhite
  CPU słabo, być może w wyniku braku boosta, ale GPU powyżej zen 4000 więc całkiem nieźle. Jeżeli faktycznie zadebiutują w połowie roku to amd znowu obejdzie się smakiem.
  -8
 • avatar
  Konto usunięte
  Prawda jest taka że amd mimo 7 nm ma moc jak intel 14 nm. zmniejszenie procesu technologicznego dało amd jedynie ten sam poziom co intel nawet z poborom prądu nie potrafią być lepsi. Nie rozumne tych podniet uważam że inżynierowie intela to cudotwórcy jeżeli potrafią uzyskać tą sama moc pobór prądu mimo dwukrotnie większego procesu technologicznego. NatomiastAMD tworzy kolejne generacje 7 nm a mocy marnie przybywa
  -11