Systemy operacyjne

Nadchodzi koniec systemu OpenSolaris

przeczytasz w 1 min.

Kilka miesięcy temu całą społecznością skupioną wokół projektu OpenSolaris wstrząsnęły pogłoski jakoby firma Oracle miała zaprzestać jego rozwijania. Jak się teraz okazało, plotki na ten temat były prawdziwe.

Na swoim blogu Steven Stallion opublikował treść wiadomości e-mail rozesłanej przez firmę Oracle do swoich inżynierów zajmujących się rozwojem Solarisa. W jej treści czytamy, iż firma zaprzestaje prac nad dalszym rozwojem systemu OpenSolaris, mimo to ciągle w planie wydawniczym ma znajdować się "zamknięty" Solaris 11. Kod źródłowy Solarisa w dalszym ciągu pozostanie otwarty, lecz firma ma zamiar "dzielić się nim" jedynie w przypadku wydania dużych aktualizacji.

Aktualny kod źródłowy systemu ma zostać udostępniony dopiero po wydaniu jedenastej wersji Solarisa. W opublikowanej wiadomości czytamy również o tym, że następnym produktem przeznaczonym dla developerów będzie system Solaris 11 w wersji Express. Oracle ze swojej decyzji odnośnie zakończenia prac nad projektem OpenSolaris tłumaczy się posiadaniem zbyt małych zasobów ludzkich - co jest oczywiście bardzo dziwnym tłumaczeniem gdyż do tej pory za rozwój OpenSolarisa w głównej mierze odpowiedzialna była jego społeczność. Kolejnym z podanych powodów przez Oracle była możliwość poznawania planów firmy przez konkurencję, która do tej pory nie miała problemów z zaglądaniem w kod źródłowy systemu.

Takiego obrazka już nie zobaczymy...

Źródło: OpenSolaris, Stallion, OSnews

Polecamy artykuły:  
Programy dla pasjonatów fotografii cyfrowej 100 najlepszych gier XX wieku cz. 3Sztuczki i porady do Windows 7 na lepszą pracę

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  0
  Mam nawet Open Solarisa w domu bo jest darmowy (tak jak Ubuntu), ale go nigdy nie zainstalowałem.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Czarnuchy zrobily robote to moga wracac do afryki
   • avatar
    sevae
    0
    Szkoda że znika alternatywa dla Linuxów (chociaż też Unix). Ale pewnie fani zaczną pisać coś kompatybilnego wstecz z Solarisem tak jak piszą Haiku OS kompatybilne z BeOS.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     "brawo", czekamy na podobny kierunek w przypadku MySQL.