Bezpieczeństwo

Nadchodzi nowa era cyberwojen

przeczytasz w 2 min.

Najnowszy atak robaka Stuxnet wywołał wiele dyskusji i spekulacji odnośnie zamiarów, celów, pochodzenia i – co najważniejsze – celu i tożsamości osoby atakującej.

Kaspersky Lab nie zdobył wystarczających danych pozwalających zidentyfikować osoby atakujące oraz zamierzony cel ataku, możemy jednak potwierdzić, że jest to unikatowy, zaawansowany atak szkodliwego oprogramowania przeprowadzony przez dobrze finansowaną grupę dysponującą dużymi umiejętnościami i specjalistyczną wiedzą o technologii SCADA.

 Warto przeczytać:
 

Uważamy, że tego rodzaju atak mógł zostać przeprowadzony tylko przy wsparciu władz państwowych.

“Incydent ten stanowi przełom, pokazuje, że wkroczyliśmy do całkowicie nowego świata. Lata 90. należały do cyberwandali, pierwsza dekada XXI wieku do cyberprzestępców, a teraz rozpoczęła się nowa era – era cyberterroryzmu, cyberbroni i cyberwojen” – powiedział Jewgienij Kasperski, współzałożyciel i dyrektor generalny Kaspersky Lab.

Przemawiając na sympozjum na temat bezpieczeństwa, zorganizowanym przez firmę Kaspersky Lab w Monachium, które zgromadziło dziennikarzy z całego świata, Kasperski porównał Stuxneta do otwarcia “puszki Pandory”.

“Ten szkodnik nie został stworzony po to, aby kraść pieniądze, wysyłać spam czy przechwytywać dane osobowe. Jego celem jest sabotaż planów, niszczenie systemów przemysłowych” – powiedział.

Analitycy z Kaspersky Lab niezależnie odkryli, że robak wykorzystywał cztery różne luki zero-day. O trzech z nich bezpośrednio poinformowaliśmy Microsoft. Ponadto ściśle współpracowaliśmy z tą firmą podczas tworzenia i publikowania łat na te dziury.     Oprócz wykorzystywania czterech luk zero-day Stuxnet wykorzystywał również dwa ważne certyfikaty (od Realtek i JMicron), które pomogły monitorować szkodnika przez długi czas.

Ostatecznym celem robaka było uzyskanie dostępu do Simatic WinCC SCADA, wykorzystywanego jako przemysłowy system kontroli, który monitoruje i kontroluje procesy przemysłowe, infrastruktury oraz oparte na urządzeniach. Podobne systemy są powszechnie wykorzystywane w rurociągach naftowych, elektrowniach, dużych systemach komunikacyjnych, na lotniskach, statkach oraz w instalacjach wojskowych na całym świecie.

Specjalistyczna wiedza technologii SCADA, poziom zaawansowania wielowarstwowego ataku, wykorzystanie wielu luk zero-day oraz legalnych certyfikatów świadczy o tym, że Stuxnet został stworzony przez zespół wysoce wykwalifikowanych specjalistów posiadających ogromne zasoby i wsparcie finansowe.

Cel ataku oraz geografia epidemii (głównie Iran) sugerują, że nie został on przeprowadzony przez zwykłą grupę cyberprzestępczą. Co więcej, nasi eksperci od bezpieczeństwa, którzy analizowali kod robaka, twierdzą, że głównym celem Stuxneta nie było szpiegowanie zainfekowanych systemów, ale dokonanie sabotażu. Wszystkie te fakty wskazują na to, że stworzenie Stuxnet było prawdopodobnie wspierane przez władze państwowe, które posiadają dokładne dane na temat technologii.

Według Kaspersky Lab, Stuxnet to działający – i groźny – prototyp cyberbroni, który doprowadzi do powstania nowego wyścigu zbrojeń na świecie. Tym razem będzie to cybernetyczny wyścig zbrojeń.

Źródło: Kaspersky Lab

Polecamy artykuły:  
Przegląd rynku: obudowy PC
5 x SSD i 1 x HDD - praktyczne testy dysków
100 porad do Windows 7

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Spirit
  0
  Brzmi to jak scenariusz katastroficznego filmu, w którym ktoś terroryzuje cały kraj i świat za pomocą komputera.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Tylko dlaczego został wykryty ? Czyżby to ostrzeżenie ? Tylko przez kogo, bo cel jest prawie znany ?
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Atomówki na bok, potrzebujemy teraz broni EMP!
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Impuls EMP zniszczyłby elektronike w jakimś tam zasięgu ale nie na całym świecie
     • avatar
      benchmarkspirit
      0
      Iran...hmmm...
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Świetny artykuł, wielkie dzięki.
       Nie od dzis toczone sa cyber wojny izreal-turcja, czy troche miejsza izrael-usa i nie od dzis rządy maczają w tym palce.
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        SA JEDNE MIEJSCA GDZIE ANI TERRORYSCI ANI CI "DOBRZY" TERRORYSCI NIEZAATAKUJA!

        B-A-N-K-I!!!
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Proszę was usuńcie tą kiczowatą głosową reklamę MOH, bo zaczyna mnie już irytować.
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Na bank to buraki z USA i Izraela od dawna się szykują na Iran ale Obama ogłosił pseudo pokój wiec Pentagon próbuje inaczej

          PS. Polecam Firefoxa i Adblock Plus czyli zero reklam
          • avatar
           constantine86
           0
           Facet z Kasperskiego nie odkrył Ameryki, zawsze tam gdzie przepływa pieniądz będzie przestępczość. Problem cyber - terrorymu czy jak zwał będzie się nasilał wraz z naszym uzależnieniem od tej formy komunikacji. W ostateczności zamiast zabezpieczeń informatycznych postawi się na elektroniczne a w kluczowych punktach mechaniczne.
           • avatar
            gambiter
            0
            skynet jak malowany
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             :/