Nauka

Nadmuchiwane roboty - bezpieczne w Kosmosie i w domach

przeczytasz w 1 min.

Robot nadmuchiwany jest całkowicie nieszkodliwy, ale może być całkiem praktyczny, o czym przekonują inżynierowie z BYU i w co wierzą specjaliści z NASA.

Są miękkie, elastyczne i wypełnione powietrzem, dzięki czemu z powodzeniem mogą pracować w domach i innych miejscach, gdzie szczególnie niemile widziane są jakiekolwiek zniszczenia. Roboty zaprojektowane przez inżynierów z BYU mogą być programowane w taki sposób, by sprawdzić się w najrozmaitszych zadaniach: od opieki nad osobami starszymi, po kosmiczne badania.

Projekt z BYU spotkał się z ciepłym przyjęciem ze strony specjalistów z agencji NASA, która zaoferowała inżynierom wsparcie finansowe i merytoryczne. Owocem jest King Louie – nadmuchiwany robot widoczny na zdjęciach i (osadzonym nieco niżej) filmie. Pomimo swojej elastycznej i bezpiecznej dla otoczenia konstrukcji cechować ma się wysoką precyzją ruchów i niemałą siłą.

Louie robot

(Wykonany z tkaniny) King Louie jest stworzony z wielu sekcji i złączy, które mogą być pompowane w celu uzyskania pożądanych ruchów. Całość jest kontrolowana przez mikroczipy łączące się z systemem komputerowym sterowanym przez operatora. Dodatkowym atutem, na co szczególnie zwraca uwagę NASA, jest możliwość całkowitego usunięcia powietrza z wnętrza robota, dzięki czemu kurczy się on do rozmiarów ułatwiających transportowanie go na przykład na stację kosmiczną i przenoszenie wąskimi korytarzami z miejsca na miejsce.

Misje kosmiczne nie są jedyną opcją. „Tradycyjne roboty są dość niebezpieczne, myślimy więc, że jest wiele miejsc, w których miękkie roboty znajdą ciekawe zastosowania” – powiedział Marc Killpack z BYU. Student Dustin Kraus, który pomagał w tym projekcie, dodał: „a ponieważ jest w pełni nadmuchiwany, taki robot nie może cię skrzywdzić. […] Jest całkowicie nieszkodliwy”. Tak prezentuje się King Louie:

Źródło i foto: Brigham Young University

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  FennPL
  3
  Baymax?
  • avatar
   Konto usunięte
   1
   pomysł już ma kilka latek :) "Wielka szóstka"
   http://www.full3d.pl/file/2014/12/big-hero-6-baner.jpg
   • avatar
    sabaru
    1
    Mass na myśli że będzie trzeba je samemu nadmuchać?