Procesory

Najcieńsze przewody na świecie mają grubość kilku atomów

Łańcuchy fosforu w krzemie

Naukowcom z Australii udało się opracować przewody z fosforu o przekroju cztery na jeden atom. Ich własności porównywalne są z tradycyjnymi miedzianymi przewodami. To odkrycie może mieć znaczący wpływ na przyszłość komputeryzacji.

Michelle Simons Bent WeberGrubość nowych przewodów jest 20 razy mniejsza niż tych, które obecnie stosuje się w mikroukładach i 10000 razy mniejsza niż ludzkiego włosa. Dotychczas tworzenie struktur o bardzo małym przekroju polegało na odrywaniu cienkich pasków. Model komputerowy opracowany na uniwersytetach Nowej Południowej Walii, Melbourne i Purdue pozwolił na skonstruowanie przewodów poprzez układanie atomów obok siebie.

Jako budulec wykorzystano łańcuchy atomów fosforu (stosowanego często jako domieszka do krzemu). Zostały one następnie umieszczone w osłonie z kryształu krzemu, w którym atomy odległe są o około 1 nanometr.

Naukowcy podkreślają konsekwencje jakie płyną z dokonanego przez nich odkrycia. Jak udało się ustalić, miniaturyzacji do skal atomowych nie będzie stawało na przeszkodzie prawo Ohma. Atomowej grubości przewody zachowują się bowiem tak samo jak zwykłe grube kable. Jak podkreśla Michelle Simons (Uniwersytet Nowej Południowej Walii), to spostrzeżenie jest w sprzeczności z powszechnymi poglądami, które przewidują znaczny wzrost rezystancji w miarę zmniejszania przekroju przewodu, przez który płynie prąd.

Oznacza to, że stajemy przed szansą kontynuacji miniaturyzacji układów zgodnie z prawem Moore’a do skal mniejszych niż 10 nm.

Wynalezienie tak cienkich przewodów to także pomoc dla inżynierów pracujących nad koncepcją komputerów kwantowych. Simmons zauważa, że fakt, iż potrafimy już tworzyć tranzystory składające się z pojedynczych atomów, to nie wszystko. Konieczne jest także zapewnienie komunikacji pomiędzy wszystkimi cegiełkami tworzącymi komputery kwantowe. A odkrycie międzynarodowego zespołu z Australii może przybliżyć realizację tego celu.
 

Więcej o nowych technologiach komputerowych:

Źródło: Univ. New South Wales

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  2
  Weź to napraw później jak nawet nie widać co i gdzie się zepsuło. Ale ciekawe mimo wszystko.
  • avatar
   KamilSTI
   1
   wogóle weź zarób taki kabel ;)
   • avatar
    Konto usunięte
    1
    @Simmons zauważa, że fakt, iż potrafimy już tworzyć tranzystory składające się z pojedynczych atomów

    -Najpierw pomyśl potem napisz.
    • avatar
     Szymon331
     0
     "które przewidują znaczny wzrost rezystancji w miarę zmniejszania przekroju przewodu, przez który płynie prąd."

     Mógłby mi ktoś wytłumaczyć dlaczego tak w właśnie jest?
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Jest to bardzo dobra opcja , na 100% przyda się w tworzeniu nowych układów scalonych do procków , płyt głównych itp. Good Job :D
      • avatar
       magutowski
       0
       No to się chyba przyda tylko do miniaturyzacji.