Nauka

Najmniejszy wydrukowany obraz w kolorze wygląda tak

przeczytasz w 1 min.

Błazenki nie należą do największych ryb, ale naukowcy postanowili je jeszcze bardziej zminiaturyzować. To może robić wrażenie.

ETH błazenki

Naukowcy ze Politechniki Federalnej w Zurychu (ETH) we współpracy z młodą firmą Scrona pochwalili się ostatnio, że udało się im uzyskać nowy rekord świata. Wydrukowali oni kolorowy obraz przedstawiający błazenki w ich naturalnym środowisku (widoczny powyżej). Nic niezwykłego? Tak może się wydawać, ale tylko tak długo, dopóki nie uświadomimy sobie, że obraz ten jest tak mały, że zmieściłby się na przekroju ludzkiego włosa.

Dokładne wymiary obrazu to 0,08 x 0,115 mm – aby go zobaczyć trzeba więc skorzystać ze specjalnego mikroskopu. Jak to jednak w ogóle możliwe, że obraz zupełnie niewidoczny gołym okiem jest tak bogaty w szczegóły? Otóż zastosowano tutaj opracowaną przez ETH i rozpowszechnianą przez Scrona technologię druku 3D NanoDrip, która to z kolei bazuje na kropkach kwantowych coraz chętniej wykorzystywanych przez producentów telewizorów

Aby stworzyć obraz naukowcy wykorzystali warstwy czerwonych, zielonych i niebieskich (barwa emitowana w wyniku konwersji światła zależna jest od wielkości kryształku) kropek kwantowych nadrukowywanych w rozdzielczości 25 000 DPI (kropek na cal) i odległości 0,0005 mm od siebie. Aby przy takich rozmiarach zdefiniować 24-bitową głębie kolorów, wielkości kropek musiały być ustalane z sub-nanometrową precyzją. 

Naukowcy udowodnili jednak, że jest to możliwe. Z jednej strony można to traktować po prostu jako ciekawostkę. Z drugiej jednak warto mieć na uwadze, że osiągnięcie to może realnie wpłynąć na sektor wyświetlaczy. Pozostaje już tylko trzymać kciuki za postępy prac.

Źródło: ETH Zurich

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  kombajn
  8
  Ja tu widzę jeszcze jedno zupełnie proste zastosowanie. Jeżeli pojedyncza strona jest tak mała a jednocześnie można ją oglądać przez porządny mikroskop optyczny ale jeszcze nie elektronowy itp, to na jednej większej płachcie wysoce wytrzymałego materiału można zmieścić gigantyczny wycinek ludzkiej wiedzy zapisanej zwykłym tradycyjnym otwartym tekstem. Jakiś czas temu krążyła w necie dyskusja jak zachować dla potomności wiedzę ludzkości na wypadek globalnej katastrofy. Nie widzę prostszego sposobu jak spisać jak najwięcej informacji na jakimś dysku z rubinu czy czegoś podobnego dołożyć niewymagający prądu mikroskop i będzie komplet.
  • avatar
   Vatharian
   1
   25 000 tysięcy?
   Do poprawki.
   • avatar
    tjntjntjn
    1
    No dobra, ale jaki jest ogólnie cel tego?
    • avatar
     tobexor
     0
     a po co to komu bo nie bardzo rozumiem przesłania rekord rekordem ale jak to ma wpłynąć na naszą przyszłość ?
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Małe błędy w artykule:
      - "25 000 DPI (25 kropek na cal)" - chyba powinno być: 25 tys kropek na cal.
      - "Na powierzchni jednego piksela upakowano ich w końcu 25 tysięcy" - Nie wiem czy to zdanie wynika z treści powyżej ale 25tys na cal a nie na piksel (piksel nie musi mieć jednego cala więc to się nie musi zgadzać), i nie na powierzchnię a na długość.