Nauka

Serce wydrukowane w 3D z komórek pacjenta

przeczytasz w 1 min.

Zespół naukowców z Tel Aviv University dokonał czegoś niezwykłego: stworzył przy użyciu drukarki 3D unaczynione serce. Co to oznacza w praktyce?

Niestandardowe narządy zamienne na zamówienie mocno się przybliżyły po tym, jak naukowcy z Tel Awiwu wykorzystali drukarkę 3D do stworzenia unaczynionego serca z materiału biologicznego pacjenta. 

Fragmenty tkanki serca (bez naczyń krwionośnych) były już wcześniej drukowane w 3D, ale czegoś takiego udało się dokonać po raz pierwszy. Zespół, na którego czele stoi prof. Tal Dvir, na początku pobrał próbkę tłuszczu od wolontariusza, następnie rozdzielił ją na materiał komórkowy i niekomórkowy, po czym zaprogramował komórki w taki sposób, że mogły być przekształcane w najróżniejsze tkanki. 

Tak przygotowany materiał pozwolił stworzyć całe „żywe” serce (wraz z naczyniami krwionośnymi, komorami i przedsionkami), które pod względem immunologicznym, komórkowym, anatomicznym i biochemicznym jest zgodne z tkankami pacjenta. Tyle tylko, że jest miniaturowe (mniej więcej wielkości wiśni), ale naukowcy przekonują, że z tej samej metody można skorzystać, by wydrukować serce w skali 1:1.

Najważniejsze jest to, że to „żywe” serce zostało stworzone z materiału biologicznego danego pacjenta. W efekcie redukowane jest ryzyko, że przeszczep się nie przyjmie. 

Co dalej? Oprócz kolejnych prób drukowania narządów, o coraz większych rozmiarach, naukowcy będą „uczyć” je prawidłowego działania. Gdy będą zachowywać się naturalnie, podjęte zostaną próby wszczepiania ich zwierzętom doświadczalnym. Zespół z Tel Awiwu ma nadzieję, że dojdzie do tego w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy. 

Za dziesięć lat natomiast technika ta ma zostać doprowadzona do takiego etapu, w którym podobne narządy (choć niekoniecznie od razu serca) będą mogły być drukowane i wszczepiane całkowicie rutynowo. Taki przynajmniej jest plan.

Źródło: New Atlas, Engadget, Foto: Advanced Science/Tel Aviv University

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  arturu
  1
  A co z układem nerwowym w tym sercu wydrukowanym...? To nie będzie działało. Układu nerwowego raczej nie mają opanowanego.
  • avatar
   człowiek-taboret
   0
   Powinni się skupić przede wszystkim na mózgu... patrząc w komentarze pod wieloma artykułami widzę ogromny deficyt.
   • avatar
    kitamo
    0
    Druk 3D niedlugo bedzie tak samo popularny jak dzisiaj 2D.

    Juz teraz jak ktos potrzebuje to drukarkę 3D kupi za 500zł nawet i to dobrze drukującą, a jeszcze 5lat temu budżet musiał byc wielokrotnie wiekszy.
    Teraz jak ktoś nie ma 2 lewych rąk to FDMa swietnie drukującego złoży sobie sam bez problemu za 1500zl i wydrukuje super rzeczy. SLA tez juz spadły z cen (szkoda ze materiał drogi) a tu zaczyna się drukowanie organów i innych cudów.

    Pamietam jak po narodzinach syna polecono mi zachować na wszelki wypadek zęby mleczne bo z nich nawet po wielu latach można ekstraktować komórki macierzyste. Za chwile okaże się że będzie z nich można drukować cały organ. Ciekawe kiedy - 10 lat?
    • avatar
     sabaru
     -3
     Idąc dalej typ tropem to pierwszy etap do stworzenia klona człowieka.