Nauka

NASA i laserowe badanie oceanu

przeczytasz w 1 min.

Dzięki projektowi CALIOP naukowcy są w stanie bez większych przeszkód monitorować roślinność oceanu.

Dla wielu osób NASA to tylko misje kosmiczne. Amerykańska agencja nie zapomina jednak o naszym kawałku wszechświata i co jakiś czas uruchamia ziemskie projekty badawcze. Jednym z nich jest CALIOP – satelita, który mierzy poziom planktonu przez chmury.

Obecnie, aby sprawdzać liczebność wodnych roślin trzeba opierać się na zewnętrznych źródłach światła. W CALIOP agencja NASA postanowiła wykorzystać system oparty na lidarze (czyli „radarze”, który zamiast mikrofal wykorzystuje światło), co eliminuje ten problem. Naukowcy mogą więc „podglądać” roślinność w dzień i w nocy, a nawet przez chmury.

„Projekt CALIOP zmienił sposób, w jaki myślimy o teledetekcji oceanu z kosmosu. Jesteśmy w stanie badać funkcjonowanie oceanicznego ekosystemu w różnych okresach roku, także w tych, które dotąd były dla nas barierą” – powiedział jeden z naukowców, Chris Hostetler.

NASA CALIOP laser

Badanie planktonu przy użyciu CALIOP rozpoczęło się w 2006 roku. Przez ostatnią dekadę naukowcom udało się zebrać wiele cennych informacji, które mogą przydać się w próbach zrozumienia oceanicznego ekosystemu.

Dzięki CALIOP odkryto między innymi jak zmiany środowiskowe wpływają na cykle fitoplanktonu. To zaś może pomóc między innymi w rybołówstwie – pozwala bowiem zrozumieć interakcje pomiędzy klimatem Ziemi a kluczowymi ekosystemami.

Źródło: Engadget, NASA. Foto: NASA/Timothy Marvel

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  9
  Jaki trzeba mieć ograniczony umysł gimnazjalny żeby nie uświadamiać sobie rzeczy, które mamy dzięki NASA. Dziś nawet zupkę instant zjadacie nie mając pojęcia o tym że są wynikiem badań NASA. Takie pierdu pierdu o tym że NASA nic ci nie dała może opowiadać gimbus, który uważa że zjadł wszystkie rozumy podczas gdy książki żadnej nie otworzył... Weź się ogarnij o sprawdź chociaż w google.

  żebyś miał łatwiej niemoto to choćby najprościej z wikipedii: "NASA spin-off technologies"
  • avatar
   Konto usunięte
   6
   Miło że ktoś się za to bierze używając najnowszej technologii, oceany skrywają wiele tajemnic.
   • avatar
    Author
    -19
    NASA to dla mnie taki odpowiedni ZUSu nic nie robi a duża kasa tam znika na zawsze od czasu wątpliwego lądowania na księżycu w zasadzie niczego innego nie dokonali