Nauka

Awaria komputera ISS = konieczność spaceru kosmicznego [AKTUALIZACJA]

przeczytasz w 1 min.

Najprawdopodobniej spowoduje także opóźnienie dostawy zapasów.

NASA ISS

Oryginalny news – 12.04.2014:

Awaria komputera na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) prawdopodobnie będzie wymagać wyjścia astronautów w przestrzeń kosmiczną, a także grozi opóźnieniem przyszłotygodniowej dostawy dla agencji NASA

Agencja NASA potwierdziła, że komputer znajdujący się na zewnątrz laboratorium nie reaguje na polecenia. Choć główny komputer – MDM – pracuje poprawnie i sześcioosobowa załoga nie jest w niebezpieczeństwie, to jednak konieczność naprawy tego drugiego może opóźnić planowaną dostawę prowadzoną przez SpaceX. Komputer ten kontroluje bowiem niektóre funkcje robotów odpowiedzialnych za przebieg operacji.

Komputer jest umieszczony na zewnątrz laboratorium. Oznacza to, że w celu jego naprawy jeden lub więcej astronautów będzie musiało wykonać tzw. spacer kosmiczny, a więc opuścić stację. Ta jest aktualnie domem dla sześciu osób – trzech Rosjan, dwóch Amerykanów i jednego Japończyka.

SpaceX – jedna z zakontraktowanych przez agencję NASA firm zapewniających zaopatrzenie ISS – ma w przyszłym tygodniu wystrzelić bezzałogową kapsułę Dragon. Na jej pokładzie znajdzie się zaopatrzenie o łącznej wadze niespełna 2,3 tony. To czy start faktycznie nastąpi już za kilka dni jest jednak teraz niepewne. Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że misja i tak jest już opóźniona o miesiąc z powodu wcześniejszej awarii urządzenia radiolokacyjnego Air Force.


Aktualizacja – 23.04.2014:

Agencja NASA poinformowała, że „misja” oficjalnie zakończyła się sukcesem. Dwójka astronautów – Rick Mastracchio i Steve Swanson – potrzebowali zaledwie godzinę, aby uporać się z wymianą uszkodzonego komputera. Oznacza to, że dostawa SpaceX odbędzie się zgodnie z wcześniejszymi założeniami. Jako że znajdujący się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej astronauci nie codziennie mają możliwość odbycia spaceru kosmicznego, wspomniana dwójka poza wymianą MDM zatrzymała się też na moment, aby popatrzeć. „Wspaniały widok” – skomentował Mastracchio.

Źródło: Physorg, SlashGear

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Renji
  47
  Pewnie n XP chodzi, i się wsparcie skończyło :)
  • avatar
   danio1611
   22
   Ja bym na początku spróbował Ctrl Alt Del, ale co ja tam się znam.
   • avatar
    Konto usunięte
    22
    Ja tam nie jestem specjalista od projektowania stacji kosmicznych, ale zaprojektowanie jej w taki sposob, aby do awarii komputera trzeba bylo wychodzic na zewnatrz...

    Przypominaja mi sie memy "Trust me, I'm an engineer"...
    • avatar
     Konto usunięte
     6
     houston , we have two broken windows :E
     • avatar
      Lonnger
      3
      Dobrze, że przy błędzie nie nastąpił bluescreen xD Restart wszystkich systemów, a tu kolejne błędy... Ehh kochane oprogramowanie, budujesz, budujesz, a potem się modlisz, by wszystko działało.
      • avatar
       -AKATSUKI-
       0
       ERROR bluescreen efekt przetaktowania pod zespolow lol.