Nauka

A gdyby tak zbudować igloo na Marsie - tam przecież jest zimno

przeczytasz w 2 min.

Zamarznięta woda, czyli lód chroni przed promieniowaniem kosmicznym, co rozwiązuje jeden z ważniejszych problemów przyszłych Marsjan

Jak uchronić się przed zabójczym w dłuższej perspektywie promieniowaniem kosmicznym na Księżycu, Marsie i tych ciałach niebieskich gdzie nie mamy naturalnego mechanizmu ochronnego? Nad rozwiązaniem tego problemu głowią się już od dawna naukowcy i wizjonerzy planujący przyszłe załogowe misje na inne ciała niebieskie.

Jednym z pomysłów, które przychodzą do głowy, to kopać i jeszcze raz kopać. Tymczasem pracownicy oddziału badawczego NASA w Langley we współpracy ze Space Exploration Architecture oraz Clouds Architecture Office wpadli na pomysł zbudowania na Marsie igloo.

Na Marsie woda zamarza - i o to chodzi

Jak takie igloo miałoby powstać? Nie, nie będzie ono wyciosywane z bloków lodu, aczkolwiek lód będzie jednym z najważniejszych budulców. Zakłada się wysłanie na Marsa nadmuchiwanych namiotów, które następnie zostaną wypełnione wodą. Ta w obliczu panujących tam temperatur (sporo poniżej progu zamarzania nawet na równiku w ciepłe lato) zamarznie tworząc sztywna strukturę, znacznie odporniejszą na zewnętrzne czynniki niż sam namiot.

Igloo na Marsie

Zamarznięta woda spełni rolę nie tylko konstrukcyjną, ale i najważniejszą - jej gruba warstwa będzie chroniła przez nadmierną ekspozycją na promieniowanie (ultrafioletowe, kosmiczne), które działa destrukcyjnie dla ludzkiego organizmu (naruszając między innymi strukturę DNA, wywołując raka).

Te namioty mogą być bardzo duże, a w ich wnętrzu znajdzie się miejsce na mniejsze namioty lub inne konstrukcje, w których będą mogli już mieszkać, pracować i spędzać wolny czas astronauci. Można powiedzieć, że marsjańskie igloo będzie w istocie dużą lodową (przejrzystą) kopułą, chroniącą przestrzeń życiową wewnątrz.

Jak wytrzymałą? Na pewną solidną, ale by uniknąć dalszych pytań, Sheila Ann Thibeault z NASA, podkreśla, że sztormowi takiemu jak ten pokazany w Marsjaninie lodowa struktura mogłaby się nie oprzeć.

Projekt Mars Ice Home

Pomysłów na lodowe namioty jest kilka, podobnie jak sposobów ukrycia astronautów wykorzystujących naturalne, lub wykonane z naturalnego budulca, budowle. Trzeba jednak zaproponować konkretne rozwiązanie, nawet jeśli nadal jest to tylko koncepcja do dalszych rozważań.

NASA skłania się ku pomysłowi struktury przypominającej niesymetrycznie napompowaną dętkę, która z zewnątrz pokryty jest wspomnianą warstwą lodu. Dodatkowo wygospodarowana przestrzeń pomiędzy sferą mieszkalną, a lodową kopułą, wypełniona będzie dwutlenkiem węgla co zapewni izolację termiczną.

Projekt Mars Ice Home

Napełnianie komór namiotu wodą odbywałoby się z pomocą przetransportowanego na Marsa sprzętu. Tempo 1 metra sześciennego na dobę jakie uzyskałby sprzęt do wydobywania i przetwarzania lodu na wodę pozwoliłoby uzyskać gotową bazę w ciągu 400 dni. Astronauci przylecieliby oczywiście już na gotowe.

Jedną z przewag marsjańskiego igloo, dyplomatycznie nie będę doszukiwał się słabości, nad koncepcją wykopanych pod powierzchnią tuneli i pieczar, są znacznie niższe koszty takiego przedsięwzięcia.

Do lotu na Marsa zostało jeszcze nam trochę czasu i pewnie jeszcze niejedna koncepcja zagości w umysłach inżynierów. Wiadomo jednak jedno. Droga na Marsa będzie raczej wieloetapowa i wysłanie tam ludzi nie będzie pierwszą rzeczą jakiej się podejmiemy w ramach jakiegokolwiek z projektów załogowego lotu.

Źródło: NASA, SEA, SAO

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Snakeshit
  4
  Nie chcę się tu mądrzyć, ale czy przyadkiem woda na powierzchni Marsa nie wyparowywuje z powodu niskiego ciśnienia atmosferycznego?
  • avatar
   wanakamura
   0
   Krótkie poszukiwania w sieci i na marsie woda wrze w temperaturze 10C. w ciągu dnia temperatura w nasłonecznionych miejscach dochodzi do 27C wieczorami spada do -60C czyli przy dowolnym przebiciu warstwy osłonowej mamy natychmiastową ucieczkę wody. Z drugiej strony cała baza i tak musi być zabezpieczona przed zmianami temperatury i ciśnienia.