Nauka

NASA może powrócić na Księżyc

przeczytasz w 1 min.

Załogowa misja księżycowa może być częścią przygotowań do lądowania na Marsie.

Cernan
Ostatni jak dotąd człowiek na Księżycu – Eugene Cernan. W grudniu 1972 roku, w ramach misji Apollo 17, spędził on około 75 godzin na powierzchni naszego naturalnego satelity. Foto: NASA / Harrison H. Schmitt

Minęło już ponad 40 lat od ostatniego lądowania człowieka na Księżycu. „NASA, dlaczego tam nie wrócicie?” – pyta wielu obserwatorów. Agencja odpowiada najczęściej, że teraz priorytetem jest misja załogowa na Marsa. Być może jednak uda się te dwa elementy połączyć – pojawiły się bowiem pogłoski, że NASA może planować powrót na powierzchnię naszego naturalnego satelity w ramach przygotowań do najważniejszej obecnie misji – lotu na Czerwoną Planetę.

Załogowa misja na Marsa to naprawdę skomplikowany projekt. Duża odległość od Ziemi (i Słońca) i zupełnie inne warunki klimatyczne to czynniki, które dodatkowo całość komplikują. NASA zdaje sobie z tego sprawę i dlatego też planuje poprzedzić swoją misję kilkoma mniejszymi. Od jakiegoś czasu wiemy, że agencja będzie chciała przeprowadzić lądowanie na planetoidzie. Być może jednak odbędzie się także pierwsza od ponad czterech dekad misja załogowa na Księżyc.

Księżycowa misja załogowa nie powinna być dużym problemem dla NASA. Ze względu na odległość przede wszystkim koszty są niewielkie, a poza tym – istnieje wiele możliwości powrotu (na przykład gdyby konieczna była misja ratunkowa). Korzyści płynące z takiego projektu byłyby natomiast dla agencji bardzo duże, jak zresztą z każdego dodatkowego testu przed lądowaniem na Marsie.

Według nieoficjalnych źródeł NASA już wkrótce ogłosi szczegóły pierwszej załogowej misji kapsuły MPCV Orion, a więc tej, która zabierze astronautów na Marsa. Test potrwa najprawdopodobniej tydzień i odbędzie się na orbicie okołoksiężycowej.

Źródło: InnerSpace, Kosmonauta, NASA

Komentarze

26
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Ciumciumbek
  9
  Ludzi nie wysyła się już na księżyc, bo po prostu nie ma tam co robić. W czasie zimnej wojny postawienie stopy na naszym satelicie było po prostu symbolem i tyle. Teraz takie misje nie miały by żadnego sensu bo księżyc to tylko kupa kamieni i pyłu, ALE jeżeli mają lecieć na Marsa, to księżyc rzeczywiście jest idealnym miesjcem na trening, więc czemu nie. :D
  • avatar
   DaroBenchmarkPC
   1
   LOL ale dużo minusów też chcę dziękuję ;)
   • avatar
    Konto usunięte
    1
    tylko jak wrócą to Reptalianie się zdenerwują i Obama przestanie być prezydentem ...
    • avatar
     kot-kreskowy
     0
     Dzieciaki, zamiast spuszczać się na flagę to lepiej zadajcie sobie pytanie czemu na Księżyc przestali nagle latać. Takich projektów na kończy się od tak sobie, musi być jakaś poważna przyczyna;)
     • avatar
      Konto usunięte
      -5
      Jak w 2015 nie potrafią polecieć na księżyc to na pewno nie byli w 1969. krótko i na temat: W D byli i G widzieli.
      • avatar
       Spichris
       -6
       Nigdy tam nie byli i dlatego dziś możemy oglądać pozostałości po misjach... Czy w dzisiejszych czasach edukacja naprawdę stoi na tak niskim poziomie czy po prostu ludzie lubią łykać każdą, nieważne jak głupią, teorię spiskową ?
       • avatar
        Konto usunięte
        -6
        LoL, przecież oni nigdy tam nie byli. W latach 60 jaka była technologia no bez jaj, głównie przez bardzo prymitywną elektronikę coś takiego już śmieszy. W obecnych czasach to możliwe ale nie wierze że parę dziesięcioleci temu.
        • avatar
         Konto usunięte
         -14
         Jak pierwszy raz dolecą to pogadamy
         • avatar
          Konto usunięte
          -15
          Minęło już ponad 40 lat "-a od kiedy wiadomo że oni tam byli...
          • avatar
           stalkerpl
           -17
           jak oni chcą powrócić na księżyc skoro tam nigdy nie byli????
           ciemnemu ludowi można wszystko wcisnąć, pijcie coca cole i jedzcie hamburgery, aby zyło sie lepiej
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            Codziennie są jakieś newsy z NASA i prawie nigdy nie ma ich kontynuacji.
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             Wygląda mi na to że państwa naszej planety bawią się w "kto pierwszy dotknie - to tego będzie".

             A stawianie kolonii czy chociażby dziecinnych "baz" już się nie liczy. Na prosty chłopski rozum księżyc idealnie nadaje się na miejsce do założenia prostej kolonii chociażby po to, żeby przetestować wszystkie pomysły na samowystarczalność. Po drugie do księżyca zawsze będzie taniej coś z Ziemi dosłać bo jest bliżej. Po trzecie z księżyca bliżej do Marsa o pewnej porze.. ;)
             • avatar
              shoken
              0
              Byli na księżycu tylko krótko
              http://radioalert.blox.pl/2011/09/Czy-Amerykanie-wyladowali-na-ksiezycu-NASA.html