Nauka

40-kilometrowy rekord łazika Opportunity

przeczytasz w 1 min.

Marsjański łazik może pochwalić się największym przebytym dystansem poza Ziemią.

Opportunity łazik

Łazik Mars Exploration Rover-B, znany raczej pod nazwą Opportunity wylądował na czerwonej planecie w 2004 roku. Wyznaczonym mu przez agencję NASA zadaniem było przejechanie niespełna kilometra w ciągu 90 marsjańskich dni (a trwają one 24 godziny 39 minut i 35 sekund) – na tyle bowiem zaplanowana była misja. Po osiągnięciu celu zdecydowano się jednak na wydłużenie czasu badań geologicznych na Marsie – i znowu i znowu i tak po dziś dzień.

Opportunity niestrudzenie przemierza powierzchnię Marsa zatem już od ponad dziesięciu lat. Agencja NASA poinformowała właśnie, że łazik pobił rekord największej przebytej odległości przez pojazd poza Ziemią. Amerykański łazik przekroczył bowiem granicę 40 kilometrów (40,25 km), detronizując tym samym radzieckiego Łunochoda 2, który w 1973 roku pokonał na Księżycu odległość 37 kilometrów.

Poniżej możecie zobaczyć trasę Opportunity:

Opportunity łazik dystans

Nie da się zaprzeczyć, że to niesamowity wynik, jak na pojazd, który nie miał przetrwać nawet roku. Menedżer Mars Exploration Rover John Callas powiedział jednak, że naprawdę znaczenie ma „nie to jak wiele mil przebył łazik, ale jak wiele badań i odkryć dokonaliśmy na tym dystansie”. Trudno się z tym stwierdzeniem nie zgodzić. Przy okazji, wygląda więc na to, że Opportunity zdecydowanie nie ma co liczyć na emeryturę.

A obecna lista rekordzistów wygląda tak:

NASA dystans poza Ziemią

Źródło: Engadget, NASA

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  fujiyama
  4
  Jeszcze 1000 lat i na podstawie zdjęc będzie mozna zrobić Google StreetView dla Marsa...
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Minęło prawie pół wieku, a póki co różnica w dystansie wynosi 3 km. Niech zrobi 2x tyle, wtedy będzie można mówić o rzeczywistym sukcesie. Poza tym zwróćcie uwagę na infografikę. W latach 70 to była prawdziwa ekspansja kosmiczna i milowy krok ludzkości, a teraz co mamy? Jakąś dziwną stagnację, pewnie z powodu ofensywnych działań na powierzchni Ziemi z bliżej nieokreślonego powodu.