RTV

Czy polscy operatorzy boją się Netfliksa?

przeczytasz w 1 min.

Wiele osób nie może już doczekać się kiedy Netflix wreszcie zagości w Polsce - tymczasem operatorzy kablowi podchodzą do sprawy bardziej sceptycznie.

Netflix platformy

Na Międzynarodowej Konferencji i Wystawie PIKE 2014 w Łodzi pojawili się przedstawiciele większości operatorów kablowych i satelitarnych prowadzących działalność na terenie naszego kraju. Redakcja Broadband TV News postanowiła wykorzystać tę okazję i wypytać ich o to, czy obawiają się oni przybycia usługi Netflix do Polski.

Podczas gdy wielu Polaków nie może już doczekać się momentu, w którym Netflix wreszcie zagości także u nas, operatorzy kablowi podchodzą do sprawy bardziej sceptycznie. Większość z nich traktuje usługę wideo-na-życzenie z modelem subskrypcji raczej jako zagrożenie, a nie szansę.

Operatorzy obawiają się przede wszystkim tego, że Netflix może zagrozić ich własnym usługom typu VOD. Ponadto, ze względu na swoją odmienną politykę, mógłby wprowadzić swego rodzaju chaos na rynku. Nie bez znaczenia jest pewnie także fakt niezwykle szybko rosnącej popularności, będącej zresztą wynikiem bardziej atrakcyjnej oferty.

Jedynym operatorem, który wyrażał się w nieco cieplejszych słowach, było UPC. Dyrektor ds. marketingu Grzegorz Esz przyznał, że gdyby Netflix zdecydował się na wejście na polski rynek, UPC chętnie nawiązałoby z nim współpracę – podobnie jak robi to firma Virgin Media w Wielkiej Brytanii (wprowadzenie usługi do swojej oferty).

Nawet UPC zwróciło jednak uwagę na kilka problemów. Jednym z większych jest niepewność, czy usługa taka jak Netflix w ogóle może się w Polsce przyjąć. Jesteśmy bowiem raczej tradycjonalistami pod względem technologicznym. Z drugiej jednak strony mogłaby to być dobra okazja do trafienia do klientów, którzy nie korzystają na razie z usług UPC.

Także polski oddział A+E Networks nie jest przekonany co do zdobycia przez Netfliksa popularności w naszym kraju. Podano przy tym przykład globalnej marki eBay, która w Polsce nie spotkała się z ciepłym przyjęciem.

Źródło: Broadband TV News

Komentarze

19
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  15
  Serwisy jak Netflix to przyszłość, kwestia dostępności i materiałów.
  • avatar
   Konto usunięte
   12
   "Podano przy tym przykład globalnej marki eBay" - genialny przykład przecież Netflix i eBay to to samo :P

   eBay się nie przyjął bo był kiepską alternatywą na naszym rynku w stosunku do "aledrogo". Jak Netflix będzie miał korzystniejszą ofertę od śmiesznych ofert naszych rodzimych operatorów to jakim cudem miałby się nie przyjąć.
   • avatar
    klosz007
    4
    eBay się nie przyjął bo wszedł za późno, gdy alledrogo już całkowicie opanowało polski rynek i próbował pobierać opłaty od sprzedaży tak samo jak robiło to już wtedy Allegro.

    eBay jest na tyle dużą firmą, że wchodząc wcześniej mógłby "zainwestować" i przez parę lat funkcjonować bez opłat (tak jak na początku alledrogo) i w ten sposób mocno podkopać pozycję Allegro. Ale woleli inaczej i w efekcie są ciągle marginesem tak jak parę innych "konkurencji" do alledrogo. Polska dla nich za mały rynek, żeby warto było się bić.

    Pewnie dlatego Netflix też się ociąga a założę się, że musiał by dogadać się jeszcze ze wszystkimi ZAIKSami które kontrolują dystrybucję mediów w Polsce i od wszystkiego chcą haracz. itp. Pamiętacie jak długo iTunes Store wchodziło do Polski ?
    • avatar
     hex3n
     3
     Netflix mam od 1 lutego 2013. Wtedy pojawił się kultowy House of Cards. Często z niego korzystam. Nie jest on super wyjątkowy, ale fakt że ten serwis wrzuca całe sezony sprawia, że, jeśli coś cię zainteresuje, to możesz oglądnąć cały sezon w jeden dzień ;) A to jest naprawdę świetne rozwiązanie. I tego powinni bać się wszyscy operatorzy podobnych serwisów. NIE chcemy czekać tydzień na kolejny odcinek !!!
     • avatar
      Konto usunięte
      1
      Telewizji nie mam nawet podłączonej, nie widzę takiej potrzeby, nie dość że starocie, to jeszcze w tragicznej jakości obrazu, ripy/web-dl z usa mają obraz jak żyletka 1080i/p, a nie ta polska kompresja z blokami że czasami nic nie widać. Netflix to żadna alternatywa, to jedyna możliwość dostępu polaków do dobrej jakości TV.
      • avatar
       Marucins
       1
       Jeśli Netflix pojawi się ze wsparciem włącz/wyłącz lektora jak i włącz/wyłącz napisy to mają się czego bać.

       W innym przypadku nie zda to egzaminu.
       • avatar
        llefar
        1
        Nic dziwnego, że nie wyrażają się przychylnie, widzą, że jak wejdzie to pójdą na dno ze swoimi ofertami. Sam czekam aż w końcu wejdzei.
        • avatar
         ArioX
         -12
         Myślę że wynika to z tego, że w PL każdy woli bawić się w torrenty aniżeli płacić za filmy które już dawno można było zobaczyć w TV...

         ...a szkoda.
         • avatar
          lysycoprobo
          0
          no na bank
          • avatar
           Balrogos
           0
           Powinni.
           • avatar
            mardun
            0
            Nareszcie skończą się te kablowe oferty - 60 gównianych kanałów za 45zł i 75 kanałów, w tym te wszystkie 10, które chciałbym oglądać za 80zł.