• benchmark.pl
 • Foto
 • Nikony D750 mające problem z nietypową flarą będą naprawiane
Foto

Nikony D750 mające problem z nietypową flarą będą naprawiane

przeczytasz w 2 min.

Nienaturalna flara na zdjęciach wykonanych pod światło, występuje w niektórych egzemplarzach Nikon D750. Firma naprawi te aparaty za darmo.

Nikon D750

Nikon D750 zaprezentowany pod koniec lata ubiegłego roku to pierwsza pół-profesjonalna lustrzanka tego producenta z odchylanym ekranem LCD. Aparat zbiera dobre opinie, między innymi za skutecznie działający AF, który pożyczono z droższego D810, ale boryka się także z problemami. Ich przyczyną są znajdujące się wewnątrz korpusu elementy składające się na wspomniany układ AF, które wywołują odblaski. Zwykle serwis mówi - na odblaski nic nie poradzę, bo taka jest natura rzeczy. W istocie pierwsi narzekający musieli właśnie spierać się z taką argumentacją.

Jednak tym razem taka odpowiedź nie została przychylnie przyjęta, gdyż problem wynika ze złej instalacji podzespołów aparatu, a sama flara jest nienaturalna. Nikon dostrzegł problem i najpierw poinformował o tym, że analizuje sprawę:

"Otrzymaliśmy informację od niektórych użytkowników, że podczas fotografowania scen, w których bardzo jasne źródło światła, takie jak słońce czy inne intensywne oświetlenie, znajduje się w określonym miejscu wzdłuż górnej krawędzi kadru, flara o nienaturalnym kształcie może czasami pojawiać się na zdjęciach wykonanych lustrzanką cyfrową Nikon D750.
Aktualnie poszukujemy sposobu mającego na celu rozwiązanie tego problemu. Dalsze szczegóły zostaną ogłoszone tak szybko, jak będą dostępne. [...]"

A ostatecznie zdecydował, że pod koniec stycznia rozpoczną się naprawy nieprawidłowo działających egzemplarzy Nikon D750. Poniższe oświadczenie opisuje działania jakie podejmie serwis w celu eliminacji niepożądanej flary.

„29 grudnia 2014 r. poinformowaliśmy o pracach zmierzających do rozwiązania problemu sygnalizowanego przez niektórych użytkowników, a polegającego na możliwym pojawianiu się flary nienaturalnego kształtu na zdjęciach zrobionych cyfrową lustrzanką jednoobiektywową D750 podczas fotografowania scen, w których jasne źródło światła, takie jak słońce lub intensywnie świecąca lampa, znajduje się w określonej pozycji nad górną krawędzią kadru.

W celu zmniejszenia tej flary firma Nikon bezpłatnie sprawdzi i naprawi elementy ochronne oraz wyreguluje położenie czujnika AF. Działania te planujemy rozpocząć pod koniec stycznia. Szczegółowe informacje, w tym instrukcje składania żądań serwisowych, podamy w późniejszym terminie.”

Jeśli kupiliście ostatnio Nikona D750 i zastanawiacie się czy też ma problem z flarami, proponujemy obejrzenie poniższego wideo, które jest najlepsza ilustracją występującego zjawiska. Nie jest to na szczęście wada powszechnie występująca, więc wystarczy odtworzyć opisane powyżej warunki, by upewnić się czy dany egzemplarz faktycznie ma taki problem.

Źródło: Nikon, nikoniarze.pl

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  4
  Zamiast naprawiać niech ruszą D..y i zamiast myśleć tylko o kasie niech robią to porządnie, przeprowadzają testy i nadzorują produkcję, bo w dzisiejszych czasach wszystko jest robione na biegu i od razu wypuszczane na rynek i w ten sposób zasypuje nas sterta złomu z wadami, bo po co wypuścić dopracowany produkt, jak ludzie zapłacą za jakiś szmelc...Wszystko teraz kręci się wokół kasy, nikt nie myśli o jakości i porządnych testach przed wypuszczeniem na rynek.
  • avatar
   Konto usunięte
   2
   Szybko się pojawiają hoty na matrycach tak samo u nikona jak i canona, pewnie dla tego, że to te same matryce i to poważna wada, do której nie powinni dopuścić miałem kilka lustrzanek nikona D40 D200 D300 D3100 i na żadnej z nich nie miałem problemu z hot pixelami, a teraz na D5100 mam okropnego hota na środku matrycy juz po 5 000 zdjęć. Przeglądałem różne fora i wiem, że nikon i canon używają nowych matryc produkcji toshiby chyba i bardzo szybko pojawiają się na nich hoty, a 70-200 mam od sigmy, a nie nikona drogie dziecko, bo po twojej wypowiedzi widać, że jesteś totalnym bez mózgiem.
   • avatar
    Konto usunięte
    -1
    Canon forever
    • avatar
     Konto usunięte
     -6
     Z tym Nikonem to caly czas jakies problemy sa od dluzszego czasu. A to korozja wewbatrz tubusa obiektywow, albo juz legendarny olej na matrycach nikonow D600, D610. Sprawdzcie recenzje na amazonie zagranicznym i zobaczycie, ze ponad polowa tych body ma ten defekt! Nie mowiac o slabym wyborze ORYGINALNYCH obiektywow. Nigdy Nikona!
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Canon też ostatnio daje d..y z matrycami, więc się tak nie podniecaj.
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Moje komentarze znikaja z niektorych tematow a w niektorych dalej sa? Fata morgana?
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Szkoda słów na wodogłowie...