• benchmark.pl
  • Foto
  • Phablet Vivo z procesorem obrazu EXPEED? - jak Nikon próbuje wejść do branży mobilnej
Foto

Phablet Vivo z procesorem obrazu EXPEED? - jak Nikon próbuje wejść do branży mobilnej

przeczytasz w 2 min.

Chiński producent mobilnej elektroniki BBK Electronics pracuje nad phabletem z 20 Mpix sensorem, obrotową kamerą i procesorem Nikon EXPEED.

Renesans rozwiązań z obrotowymi modułami aparatów cyfrowych. Taka myśl nasuwa się nam po niedawnej premierze phabletu OPPO N1 oraz plotkach o nowym produkcie BBK Electronics z serii Vivo. Ten drugi z phabletów, jak widać na zdjęciu, prawdopodobnie będzie wyposażony w obrotowy moduł, żywo przypominający to, co dane nam było podziwiać na przykład w Nokii N93. Jednak nie ten element nas najbardziej zainteresował, a procesor obrazu, który ma zająć się obróbką danych z 20 Mpix sensora. Z dużym prawdopodobieństwem wyprodukował go Nikon i jest to zmodyfikowany układ EXPEED 3.

Pewności oczywiście jeszcze nie mamy, ale zastosowanie elektroniki rodem od Nikona nie musi być żartem. Japoński producent w ostatnich miesiącach dał nam jasno do zrozumienia, że nie pozostaje głuchy na wezwania sektora mobilnego. Z dużym bądź co bądź doświadczeniem, Nikon mógłby sporo namieszać w tej branży, wszak zdjęcia to nie tylko sensor, ale i towarzysząca elektronika. Ta zasada odnosi się również do produktów mobilnych.


Procesor obrazu zastosowany w phablecie Vivo to jak odszyfrowano ze zdjęć na informacji producenta, Nikon's EXPEED E1-158 1051 200 M. Może to być zmodyfikowana wersja układu Nikon EXPEED 3. Jeśli to prawda, to phablet będzie miał do dyspozycji solidną moc obliczeniową.

O phablecie chińskiego producenta, który w Polsce nie jest raczej kojarzony, wiemy na razie niewiele. Informacje, na które się powołujemy, odczytane zostały z oficjalnych materiałów, które „przypadkiem” trafiły do sieci. Mamy więc 20,2 Mpix kamerę, czyli rozdzielczość podobną jak w Sony Xperia Z1, a sensor CMOS ma rozmiary klasy 1/1,7”. To jak na smartfon bardzo dużo, a patrząc się na zdjęcia nawet podejrzanie dużo. Nie możemy jednak wykluczyć, że taki układ znalazł się istotnie w phablecie nie znając innych jego parametrów. Dla porównania niedawno zaprezentowana Nokia Lumia 1020 ma sensor 1/1,5”, a rozmiar 1/1,7” zarezerwowany jest dla kompaktów z wyższej półki. Są oczywiście już kompakty z większymi sensorami, ale w pewnym sensie stanowią one nową klasę produktów. Obiektyw ma jasność f/2.0. Przy takich parametrach z pomocą elektroniki Nikona można spodziewać się dobrych rezultatów. Liczymy na to, zwłaszcza że Nikon raczej nie będzie angażował się w projekty, które zaowocują jedynie przeciętnością.

Zaoferowanie procesorów EXPEED producentom sprzętu mobilnego to oczywiście tylko jedna z dróg do chwały. W marcu wspominaliśmy o możliwości zastosowania całego modułu aparatu, który firmuje Nikon w smartfonie Nexus 5. Czy to prawda, dowiemy się prawdopodobnie już niebawem.

Źródło: notebookcheck.net

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!