Foto

Zdjęcia rodzinne bardzo ważne dla Polaków

przeczytasz w 2 min.

Dla blisko połowy młodych Polaków spotkania rodzinne, organizowane w celu wykonania zdjęcia grupowego to podstawa tworzenia familijnej historii.

Nikon rodzina

Mówi się, że z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciach. I coś w tym jest. Prawdą jest jednak również, że familijne fotografie mają w sobie pewien urok, a całe ich albumy to nieodłączna część rodzinnego „skarbca”. Firma Nikon przeprowadziła badania na temat tego jak Polacy tworzą familijną historię na zdjęciach. Fotograf rodzin królewskich – Chrisitan Lambiotte – podzielił się natomiast kilkoma wskazówkami dotyczącymi wykonywania portretów rodzinnych.

Zacznijmy jednak od badania firmy Nikon. Blisko połowa (45 proc.) młodych Polaków (w wieku od 18 do 34 lat) uważa, że spotkania rodzinne, podczas których wykonywane są rodzinne fotografie to podstawa dokumentowania historii rodu. Co trzeci respondent jednocześnie przyznał, że w jego rodzinie nie wykonuje się takich zdjęć regularnie i chciałby tę sytuację zmienić. 

A co najczęściej utrwalamy na familijnych fotografiach? Numer jeden (32 proc.) wśród portretów rodzinnych stanowią śluby. 25 proc. z nas jest skłonnych zaprosić niezaślubionego partnera do familijnego zdjęcia – pod warunkiem, że para spotyka się co najmniej rok lub mieszka ze sobą na stałe. Zaręczyny są wymogiem dla 17 proc. Polaków. Ciekawostką może być, że co piąty ankietowany przyznał, że schowałby tego typu zdjęcie po rozpadzie związku.

Najważniejszymi osobami na portretach rodzinnych są seniorzy – tak odpowiedziało 44 proc. respondentów. Z kolei zwierzęta domowe pojawiają się na fotografiach 8 proc. z nas. Wiemy już kogo, teraz pytanie kto wykonuje zdjęcia. Zdecydowanie najczęściej w rolę fotografa wcielają się przedstawiciele najmłodszego pokolenia (18-34).

Nikon rodzina infografika

Firma Nikon poprosiła fotografa rodzin królewskich Christana Lambiotte o kilka wskazówek na temat tego, jak najlepiej wykonywać rodzinne portrety. Oto jego porady:

 1. Zdjęcie rodzinne należy zawsze ciasno kadrować i jeśli to możliwe wykonywać z góry.
 2. Fotografowane osoby powinny być ubrane swobodnie i wygodnie.
 3. Czasami dodanie do zdjęcia jakiegoś obiektu może zwiększyć jego głębię i uczynić je bardziej interesującym – na przykład jeśli wiemy, że w fotografowanej rodzie są zapaleni muzycy, można umieścić w kadrze fortepian.
 4. Nie należy się zbytnio przejmować tłem zdjęcia ani aranżacją sceny – najważniejsze są fotografowane osoby oraz wyraz ich twarzy.
 5. Zdjęcie należy wykonać jak najszybciej – nikt nie lubi czekać! Jeśli fotografowane osoby stracą cierpliwość, na zdjęciach będą wyglądały na spięte i skrępowane.
 6. Należy zawsze okazywać cierpliwość wobec fotografowanych osób i wyjaśnić im swój pomysł na zdjęcie – poczują się one wówczas swobodniej i pewniej.
 7. Tym, co zwykle odróżnia zdjęcia celebrytów od tradycyjnych fotografii rodzinnych, jest stosowanie retuszu. Nie można jednak przesadzać z edycją – zdjęcia mogą zostać uznane za sztuczne. Warto więc unikać retuszu, gdy nie jest on konieczny – rodzinne portrety powinny być naturalne.

Źródło: Nikon

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  DelianoCarl
  11
  z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciach... nigdzie indziej :)
  • avatar
   wdowa94
   3
   Ja muszę przyznać, że era zdjęć rodzinnych odchodzi wraz z aparatami kliszowymi.
   W zdjęciach z cyfrowych pierdółek naprawdę brakuje tego "czegoś" co powoduje przy analogach to, że aż chce się siedzieć w tej nostalgii
   • avatar
    Konto usunięte
    -26
    Oł maj gat LoL i żenua... Rodzinne focie, co za obciach. Moje albumy wypelniaja jedynie focie mnie z moimi rozwrzeszczonymi i rozwscieczonymi wariatkami na zabawach i to bedzie potem co wspominac, a nie jakies pozerstwo rodzinne. Masakra.
    • avatar
     Marucins
     0
     Kto teraz interesuje się fotografią rodzinna skoro są samo*ebki.