Ciekawostki

Inteligentne lusterko wsteczne Nissan wyświetla obraz z tylnej kamery

Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
48 komentarzy Dyskutuj z nami

Pasażerowie, bagaże, deszcz - nic już nie będzie blokować widoczności.

Nissan lusterko LCD

Firma Nissan zaprezentowała bez wątpienia jedną z najbardziej interesujących technologii, które już wkrótce znaleźć mają się w jej samochodach. Jest to mianowicie wewnętrzne lusterko wsteczne, będące w rzeczywistości ekranem LCD. Ten, dzięki połączeniu z umieszczoną z tyłu pojazdu kamerą, wyświetla obraz widoczny za tylną szybą, co sprawia, że niezależnie od warunków oświetlenia wszystko jest widoczne, a i żaden z siedzących na tylnej kanapie pasażerów nie jest w stanie nam tego obrazu przysłonić.

Według firmy Nissan największym problemem w istniejącej technologii lusterek wstecznych jest to, że widziany w nim obraz może być przysłonięty przez konstrukcję samochodu, pasażerów na tylnych siedzeniach, zbyt wysokie zagłówki bądź bagaże. Mając tę wiedzę, a także dostęp do odpowiednich technologii – projektanci japońskiego producenta postanowili coś z tym zrobić.

Nowe rozwiązanie Nissana polega na umieszczeniu 1,3-megapikselowej kamery na tylnej części dachu samochodu (niedaleko światła hamowania). Ta przesyła obraz w czasie rzeczywistym do ekranu LCD o formacie 4:1, który na pierwszy rzut oka wygląda jak tradycyjne lusterko wsteczne. Trzeba w tym miejscu dodać, że nowy element ma również przełącznik, który umożliwia włączenie trybu pracy jako standardowego lusterka.

Nissan lusterko LCD schemat

Choć wideo przesyłane jest w czasie rzeczywistym, firma Nissan zapewnia, że zastosowana została również technologia przetwarzania obrazu, dzięki której minimalizowane są odblaski światła – zarówno te słoneczne, jak i te dobiegające z pojazdów za nami oraz z te będące wynikiem oświetlenia drogi.

Nissan lusterko LCD światło

Przysłonięcia i nadmierne oświetlenie to nie jedyne problemy jakie mają zostać zlikwidowany dzięki nowej technologii firmy Nissan. Otóż japońscy projektanci podkreślają także, że inna częsta przyczyna słabej widoczności to deszcz, a właściwie pozostające na tylnej szybie jej krople. Kamera ma nas przed tym uchronić. 

Nissan lusterko LCD deszcz

Lusterko wewnętrzne firmy Nissan ma mieć także jeszcze jedną opcję, mianowicie funkcję asystenta parkowania. Dzięki dodatkowym kamerom system jest w stanie wyświetlić wirtualny widok samochodu z lotu ptaka, dzięki któremu możemy lepiej wpasować się w wybrane miejsce. Na ekranie wyświetlane mogą być również ostrzeżenia, jak na przykład te o przejechaniu linii.

W Japonii inteligentne lusterko pojawić ma się już wiosną. Globalnie natomiast Nissan planuje wprowadzić technologię wraz z początkiem 2015 roku.

Źródło: SlashGear

Komentarze

48
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  Jak będzie mieć funkcję rozpoznawania nieoznakowanych pojazdów policyjnych to mają zapewnioną sprzedaż wszystkiego, co wyprodukują ;p
  27
 • avatar
  Tomek Wilczyński
  Trzeba przyznać, że naprawdę ciekawa propozycja. Ciekawe tylko, czy 1,3 Mpx zapewni odpowiednio dobrą jakość obrazu...
  18
 • avatar
  Konto usunięte
  Inteligencja pełną gębą. Czemu w dzisiejszych czasach wszystko o używa elektroniki(a nawet i nie, bo już proszki są "inteligentne") nazywa się inteligentnym? "Cecha umysłu warunkująca sprawność czynności poznawczych, takich jak myślenie, reagowanie, rozwiązywanie problemów". Cecha UMYSŁU, a żaden sprzęt (oprócz pań na kasach w biedronkach czy innych lidlach) nie ma umysłu. Inteligentni jesteśmy tylko my, a i to z wyjątkami.
  9
 • avatar
  Konto usunięte
  A ja bym poszedł o krok dalej i wyeliminował lusterka boczne, na rzecz kamer o lepszych kątach widzenia. Same ekrany zaś można umieścić wewnątrz na desce przy profilach, co wyeliminuje problem, że jakiś łamaga zawadzi i uszkodzi nam lusterko.

  Idąc jeszcze dalej można by było walnąć kamerkę 360st na dachu i sparować to z okularami od googla. Żyroskop przenosiłby każdy ruch głowy na ruch kamery, więc miałoby się lepszy pogląd co się dzieje na zewnątrz auta podczas różnych manewrów.

  A co do zastąpienia lusterek prze kamery to jest to wygodne w przypadku jak jedzie za tobą jakiś ch... ze źle ustawionymi światłami i wali ci po oczach. Kamery pozwoliłyby przy takich sytuacjach na redukcje natężenia światła wyświetlanego przez LCD.
  5
 • avatar
  Konto usunięte
  To ci dopiero nowość... chińczycy już chyba z 5 lat temu takie robili, cały czas można podobne kupić na allegro, może nieco słabiej wykonane, ale pomysł ten sam. http://allegro.pl/listing/listing.php?string=lcd+lusterko&search_scope=
  2
 • avatar
  grudzio
  To jest tak proste i oczywiste, że chyba ktoś to musiał już wcześniej wymyślić, no nie wierzę, że dopiero teraz.
  1
 • avatar
  Konto usunięte
  Nie powiem fajne, mam nadzieję, że podobne rozwiązania znajdą się nie tylko w Nissanach.
  1
 • avatar
  Marked
  Proste i genialne.Dziwne,że dopiero teraz ktoś na to wpadł.
 • avatar
  Balrogos
  Ale nowosc znana od kilu lat he he :P
 • avatar
  Much_
  Hahahaha to porównanie w deszczu no uśmiałem się jak nigdy... Mam kamerę cofania i w deszczu jak się pojeździ to nic nie widać...
 • avatar
  mjwhite
  szkoda że to lusterko pokazuje tylko co dzieje się za samochodem a nie również za kierowcą.
  -1
 • avatar
  Konto usunięte
  W bugatti veyron też coś takiego było tylko nie na całym lusterku a na jego części.
  -1
 • avatar
  sopotek
  przecież to już dawno do kupienia u chińczyków w wólce kosowskiej jest.
  -1
 • avatar
  michael85
  Zaczynam mieć dość tych wodotrysków. Lepiej gdyby producenci nauczyli się robić niskie sportowe auta z napędem na tył, bez zbędnej elektroniki i bajerów które tylko służą drenażowi kieszeni klientów.
  -1
 • avatar
  pietrov
  W ogóle używa ktoś wstecznego lusterka?
  -11
 • avatar
  jkbrenna
  ale nie tylko z tylu, ale tez boczny tyl ( jak z parkingu wyjezdzasz )
 • avatar
  Renji
  Fajna sprawa ale ja w chwili obecnej, nie zrezygnował bym z lusterka fotochromatycznego. A z prostej przyczyny w lusterku też widzę po cześć robi dziecko na tylnej kanapie.

  Co do deszczu jeżeli kamera nie ma daszka to woda spływa po niej jak po szybie, więc jest tak samo. Jak ma daszek to jest lepiej ale też obraz jest kiepski bo kamera widzi padający deszcze. Ale w tym patencie podobno obraz jest przetwarzany, więc może jakiś tam filtr usuwa efekt który powoduje deszcz.
 • avatar
  kerry_sd
  nic nowego pod słońcem, nawet w moim samochodzie z 2010 r. mam lusterko wsteczne monochromatyczne + opcja obrazu z kamery na wyświetlaczu lcd a opisujecie to jako coś super niesamowitego...
 • avatar
  freezoid
  To już jest od paru lat. Jednak super sprawa, muszę przyznać.
 • avatar
  Grinch
  Swoją drogą jak się szyba tylna ubrudzi to się włącza wycieraczkę, a jak taka kamera się ubrudzi to co? Wiele aut ma tak skonstruowane "dyfuzory" tlne, że zazwyczaj cały tył jest maksymalnie ufajdany ;)
 • avatar
  Konto usunięte
  Świetny pomsył! I korki sie zmniejszą bo baby nie będą przyglądac swojej mordy w lusterku :)
 • avatar
  Flynn
  Przecież takie lusterka to od dawna można sobie kupić na allegro czy w zagranicznych sklepach...

  To żaden news. Po prostu Nissan będzie to montował fabrycznie.
 • avatar
  kerry_sd
  producenci nie pomyśleli, że obserwacja tego co na tylnym siedzeniu jest czasem równie istotna ;)