Telefony

Nokia z systemem MeeGo lub Meltemi: miliard tanich smartfonów w planach

przeczytasz w 2 min.

MeeGo odżyje?

System MeeGo długo na rynku nie zagościł, mimo wszystko zdążył zebrać wiele pochlebnych opinii, przyczynić się do niemalże doskonałej sprzedaży smartfonu Nokia N9 oraz przede wszystkim uświadomić ludziom, że istnieją alternatywy, które nie zawsze muszą być gorsze od tego co dzieli i rządzi rynkiem. Mimo wszystko na horyzoncie pojawia się cień szansy na następne urządzania z systemem MeeGo lub jego pochodnymi i to w wykonaniu Nokii.

Mimo nawiązania współpracy przez Nokie z Microsoftem, powolnego uśmiercania systemu Symbian i definitywnego zakończenia wdrażania systemu MeeGo w swoich produktach na rzecz Windows Phone, linuksowy system może na nowo wrócić pod fińskie strzechy. Chociaż nie w roli dominatora, systemu dostarczanego w wysokiej klasy urządzeniach. Nokia opracowała bowiem nowy program Next Billion Group, zakładający dostarczenie na rynek miliarda tanich urządzeń przeznaczonych dla uboższych użytkowników lub na rynki krajów rozwijających się, bądź też krajów azjatyckich czy niektórych afrykańskich.

nokia n9 smartfony systyem meego trzy kolory

Linux miałby ponownie wrócić do kręgu zainteresowań Nokii, nie wiadomo jednak w jakiej postaci. System MeeGo mimo, iż wciąż otrzymuje aktualizacje do popularnego smartfonu N9 to niestety na rynku pewnie nie zabawi długo. Nokia oficjalnie prócz dedykowanych aktualizacji już go nie rozwija, zaś inne firmy odpowiedzialne za projekt przekształciły go w platformę Tizen, która miała docelowo być kontynuatorem projektu MeeGo i wdrożyć do niego wszystko co najlepsze, pozbywając się krytykowanych elementów.

tizen system projekt następca meego

Po dołączeniu do projektu kolejnych firm i wielkich koncernów okazało się, że Tizen będzie przypominał bardziej Bada OS niż MeeGo, np. z powodu rezygnacji ze stosowania bibliotek Qt. Wszystko przez zaangażowanie w projekt Samsunga, który uwalniając swój autorski system Bada OS liczy na konsolidację projektów dla budżetowych smartfonów. Nokia w rozwoju systemu Tizen nie bierze udziału, więc bardziej prawdopodobne byłoby już stosowanie zwykłego, uśmiercanego MeeGo.

tizen system interface interfejs wygląd

Jest również jeszcze jedna opcja, która jednak wydaje się najbardziej prawdopodobna. Już jakiś czas temu pojawiły się pierwsze przecieki o nowym projekcie fińskiej firmy, jakim miał być system Meltemi - z greckiego wiatr, podobnie jak Meamo czy MeeGo Harmattan. Jednak informacji było na tyle mało, że nikt nie był w stanie wyciągnąć z tego jakichś racjonalnych wniosków.

Teraz nazwa Meltemi pojawia się po raz kolejny, tym razem na szerszą skalę, jednak wciąż nie wiadomo nic oficjalnie. System miałby docelowo trafić do niskobudżetowych smartfonów, zastępując wysłużonego już Symbiana oraz nawet do tzw. urządzeń "smartfono podobnych". 

meego system logo

Meltemi miałoby być systemem zbudowanym z wykorzystaniem otwartych źródeł, czerpiących w maksymalnym stopniu z dobrodziejstw MeeGo. System miałby obsługiwać technologię swipe, czy nawet obsługiwać nowe biblioteki Qt w wersji 5, dzięki którym tworzenie aplikacji byłoby znacznie ułatwione, a w tym nawet uproszczone przenoszenie ich z innych platform. System byłby oczywiście sprzętowo ograniczony aby przypadkiem nie zagrozić pozycji Windows Phone.

meego smartphone smartfon system architektura

Nokia widząc słabnącą sprzedaż swoich produktównikłe zainteresowanie systemem Windows Phone, szuka alternatyw na rynkach mniej zamożnych, gdzie Symbian jest już w odwrocie a WP7 ze względu na swoje wysokie wymagania sprzętowe i równie wysokie koszty licencji nie ma szans na wdrożenie. Alternatywa to kontynuowanie prac nad MeeGo, dołączenia do projektu Tizen lub wdrożenie autorskiego Meltemi - niskobudżetowej odnogi MeeGo.

meltemi system wygląd smartfon smartphone

Jednak jak to będzie - czas pokaże. Wiemy jednak, ze mają być dwa urządzenia, ich systemy mają być otwarto źródłowe z Linuksem, a sprzedaż ma sięgnąć miliarda sztuk.


Więcej o Nokii i jej produktach:

Źródło: BGR, The Register, Vr-Zone, iMobile

Komentarze

24
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Fourth Illusion
  11
  Wpakowali sie w wphone to maja...
  • avatar
   Konto usunięte
   2
   to bedzie miliard niewypałów
   • avatar
    janker92
    1
    A ja z innej beczki: czyżbym przegapił jakieś zmiany w zasadach ortografii języka polskiego? Bo od jakiegoś czasu widzę rosnącą "modę" na pisanie nazw przymiotników z wielkiej litery, czego przykładem niech będzie ten artykuł i wyrażenia "Azjatyckich" i "Afrykańskich"
    • avatar
     Konto usunięte
     1
     taa ale zwróćcie uwagę ile producenci wypuścili "smartfonów" z androidem ? zasypali każdą półkę cenową produktami gdzie wydajność to kpina z klienta, a jeden to prawie klon drugiego, jakość też na najwyższym poziomie :) gdy htc kilka lat temu wypuscił diamonda i toucha pro to bylo raptem cztery modele stricte biznesowe, rim kilka sztuk, nokia trochę przespała ten okres i wypuściła n900 - który popularności wielkiej nie zdobył, se to pomijam w ogóle, fajnie jeśli mamy w czym wybierać, jednak jeśli jest w czym, ale fajnie jeśli te produkty są konkretne a nie nas**ne tysiącpięćset - jeden do drugiego podobnych słuchawek
     • avatar
      gagex123
      0
      Chyba po prostu WP7 jest zbyt mało... multimedialny/rozrywkowy. Mi prostota i wręcz surowość interfejsu pasuje na tyle, że na androidzie mam launcher 7. Ale teraz wszystko co popularne musi się świecić, błyskać, krzyczeć - jak celebryci - bo inaczej nikt o nich nic nie powie. A WP7 nie krzyczy... on jest skuteczny. Może to, my ludzie jesteśmy zbyt 'masowi'?
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       mam andka (zmieniam go bo badziew), mam bada (dla mnie rewelka w WAVE I, przede wszystkim za cenę pierwszorzędna jakość, rewelacyjny ekran), pracowałem na maemo (super działa na N900), bawiłem się meego (jestem zachwycony N9), ..... windows phone ..hmmm.. no cóż na kafelki to mogę sobie popatrzeć podczas odbywania posiadów na muszli .... MetroUI -----> wielkie brrrrr
       • avatar
        Konto usunięte
        -1
        Jakies 6-7 lat temu nokia to jeszcze było coś choćby n73 ale wejście późniejszych smartfonow oraz wkurzający symbian doprowadził do tego co teraz widzimy firma za wszelka cene chce swoj system wcisnac ludziom tyle ze android jest juz tak spopularyzowany ze watpie czy się im to uda. Osobiście nokii już bym nie kupił chyba ze stare modele choćby wspomniany wyżej n73. A z nowych smartfonow Samsung wave 3 ( z bada 2.0) lub sony ericson arc s