Karty graficzne

Xbox Series X i PlayStation 5 mogą przyczynić się do wzrostu cen nowych kart graficznych

przeczytasz w 1 min.

Nie jest wielką tajemnicą, iż dla portfeli graczy składających komputer największe obciążenie stanowią karty graficzne. W przyszłym roku sytuacja może wyglądać w tej kwestii jeszcze gorzej.

Wedle prognoz wzrost cen nowych kart graficznych jest bardzo możliwy

Z najnowszego raportu DRAMeXchange dowiadujemy się, iż ceny nowych kart graficznych mogą pójść w górę już w pierwszym kwartale 2020 roku. Głównym powodem takiego stanu rzeczy mają być rosnące ceny pamięci DRAM. Mówi się tutaj o około 5% w ujęciu QoQ (kwartał do kwartału).

W tle nie chodzi o jakiekolwiek czynniki związane z problemami przy produkcji, ale o przebiegającą w szybkim tempie migrację z GDDR5 na GDDR6. Popyt zaczyna przewyższać możliwości producentów, a to z reguły finalnie odbija się na portfelach klientów i podobny scenariusz sugerowany jest także tym razem. DRAMeXchange twierdzi, iż większe wydatki mogą czekać zwolenników kart graficznych obydwu gigantów - NvidiaAMD.

Radeon RX 5500 XT

Pośrednio przyczynić mają się do tego konsole Xbox Series X i PlayStation 5

Co warte podkreślenia, istotną rolę odgrywają tu nie tylko Nvidia i AMD, ale również Microsoft i Sony. Jak zapewne niektórzy już wiedzą, w konsolach Xbox Series X oraz PlayStation 5 wykorzystane zostaną pamięci GDDR6.

Obydwie konsole mają zadebiutować pod koniec przyszłego roku i od samego początku nie powinny narzekać na brak zainteresowania. Zapowiedzi z nimi związane brzmią naprawdę dobrze i obydwaj producenci będą chcieli zadbać o odpowiednie (zapewne spore) zapasy.

Produkcja GDDR6 wzrośnie, ale czy wystarczająco?

Ratunkiem od wzrostu cen kart graficznych wydaje się jedynie zwiększona produkcja GDDR6. Samsung, SK Hynix i Micron mają w planach takie kroki, ale trudno oszacować, czy będą one wystarczające. Wymienione wyżej źródło sugeruje, iż łącznie wymieniona trójka może zwiększyć produkcję GDDR6 o około 15%.

Źródło: dramexchange

Warto zobaczyć również:

Komentarze

54
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  blebleble
  10
  3000 zł za konsole. Dzieci nie dostaną pod choinkę. Zostaną przy starej generacji.
  • avatar
   dr Cox
   9
   No nie róbmy sobie jaj, że MS i Sony nie zakontraktowały jeszcze tych pamięci na rok przed premierą. I że tych zamówień producenci nie uwzględnili w fabrykach. Rynek pamięci odkąd pamiętam jest "podatny" na wszystkie nieszczęścia tego świata, to cud, że jeszcze fabryki stoją, a producenci nie pobankrutowali.
   • avatar
    Konto usunięte
    7
    Sztuczne podwyżki a po drodze jeszcze kilka bezpodstawnych i pod pretekstem.
    Tym razem pasożyty nie dam wam zarobić za sprzęt który nie jest wart obecnych pieniędzy i tych,nad którym planujecie podwyżki.
    Powinny być kontrole cenowe i nakładać na firmy olbrzymie kary finansowe.
    • avatar
     mobil12
     5
     Każdy pretekst dobry, byli górnicy, powodzie, embarga, niedostępność, a potem wyprzedawanie bo leżały w magazynach ...
     • avatar
      xxx.514
      1
      Dajcie mi najpierw kupić grafikę, nie bądźcie tacy....
      • avatar
       Sander Cohen
       1
       Kupie. Po roku od wydania jak kazda konsole. Do tego paczke dobrych gier bo juz wtedy beda i to w dobrych cenach. A poza tym na obecna generacje mam solidny backlog do ogrania.
       A tak poza tym glod na swiecie to tez wina konsol i graczy konsolowych.
       • avatar
        Witalis
        1
        A ja ciemno to widzę... Albo te konsole będą po 5 tys zł/szt albo ich po prostu nie będzie a dlaczego tak sadzę:

        - Wszyscy twierdzą, że nowe PS5 i XBOX będą w technologii 7nm od AMD Zen2 i to: minimum SSD 1TB/16GB..24GB RAM + DDR6/ 8 rdzeni/ wydajność poziomu 2080 ( choć tu bliżej im z tych przecieków do RX5700 bez XT )
        - NVIDIA twierdzi, że nowe GPU - Ampery beda w 7nm w przyszłym roku premiera
        - Nowe procesory Ryzen 4000 premiera w połowie przyszłego roku w 7nm
        - Nowe GPU od AMD w 7nm
        - Dostępność wielordzeniowych CPU serii 3000 jest mała w stosunku do rekordów w sprzedaży
        - Aple tez 7nm... ( no ale ci zmniejszają sprzedaż więc może mniej zamówią chyba że jakiś hit jest zapowiadany )
        a wszyscy oni produkują to jak wiemy w fabrykach TSMC i już wiemy, ze pracują tam na 100% i że obecnie trzeba czekać na zamówienia minimum 6 miesięcy a nagle nie zwiększa linii 7nm bo producenci tych linii tez mają ograniczenia...

        Tak więc widzę to w ciemnych barwach lub jak kto woli zobaczymy je na pułkach tak jak GPU AMD serii VII
        A niech no przypadkiem jakiś tajfun przejdzie tam lub ponownie zanik zasilania na 30 minut i zobaczymy 14++++ a nie 7nm..
        • avatar
         hideo
         -2
         grafy i tak są drogie, za Gigabyte RX 5500XT 8G zabuliłem 999zł no ale nie powiem warto było :) fajna karciocha jak na budżetówkę (choć tysiaka za budżetówkę to drogo) ale śmiga jak szalona i cicho
         • avatar
          Torrentowy Pirat
          -16
          Bardzo dobrze. My, prawdziwi gracze (konsolowcy) będziemy się cieszyć wciąż niedrogim sprzętem do gier, a PCtowcy będą musieli brać pożyczki na kontenery PC, zabulić 4x krotność ceny nowej konsolki, żeby ''cieszyć'' się lekko ostrzejszymi teksturkami. No i oczywiście tłumaczenie sobie, że na PC można więcej zrobić. Jasne, że można więcej zrobić, bo to PC, ale po co wydawać tyle kasy na system do gier, który graficznie praktycznie nie jest lepszy od konsol! Szkoda, że w przypadku PCtowców wzrost ceny PC nie idzie w parze z poziomem grafiki. Czyste frajerstwo.
          • avatar
           Kam9000
           0
           No tak zapomniałem każdy pretekst dobry żeby ceny kart z nowszej generacji podbić o kolejne 20 procent.
           Jak cen nie obniżą w stosunku do tego co jest teraz. To spory potencjalny rynek odejdzie do konsol. 10-12tflop navi to nie pitu pitu. Teraz się za niecałe 10tflop płacić każą 2 kafle, a gdzie reszta komponentów? Konsola zapewne koszt 2500zl. No albo w ciągu następnego roku obniżą ceny albo będą mieli zerową sprzedaż. Naprawdę sobie pojechali przez 3 lata rynkowe. Zmiany w cenach minimalne.
           • avatar
            kitamo
            0
            To takie spekulowane informacje jak "gdyby babcia miała wąsy to by była dziadkiem".

            Zapotrzebowanie na pamięci to jest akurat gigantyczne na rynku telefonow i to one powodują znaczne braki na rynku i podnoszą ceny.
            Same konsole to pikuś.
            • avatar
             piccardo
             0
             Ja pomimo bycia entuzjastą, zostałem od premiery serii 2xx byłym entuzjastą, jeżeli za parę % więcej wydajności mam płacić 40% więcej to nie kupuje mimo że mnie stać głosuje portfelem nie napędzam chciwości, to są korporacje rozumiem że ich celem jest zysk i tyle, ale jeżeli ludzie będą po prostu się godzić na zwyżki to taniej nie będzie. Najprostszy przykład Intel da się zejść z ceny nawet o połowę i zarobić, bo obiecane technologie pozwalają im produkować więcej i o wiele taniej niż kiedyś, nawet badania przebiegają sprawniej, więc ja poczekam.
             • avatar
              nędzny spamer 2
              0
              Strona dla przegrywów internetowych na www.bit.ly/SzukamDziewczyny
              • avatar
               Bywalec2
               0
               Przy wzroście cen kart graficznych, producenci niechcący pchną ludzi w kierunku kupywania konsol, ponieważ będzie to opłacalne. Osobną kategorią są ludzie, którzy kupują PC do pracy.