Nauka

Strzelali laserem w grafen, to co zauważyli sprawiło, że oniemieli

przeczytasz w 1 min.

Naukowcy z Oak Ridge National Laboratory dokonali niezwykłego odkrycia, starając się nawiercić grafenową strukturę przy pomocy wiązki lasera. Spodziewali się, że ciepło ułatwi usuwanie atomów, ale tak się nie stało.

Laserowe wiercenie i regeneracja grafenu

Przy pomocy mikroskopu elektronowego badacze chcieli wywiercić otwory w atomowe cienkiej siatce grafenu. Pod wpływem skoncentrowanej wiązki elektronów mieli zamiar wybić pojedyncze atomy węgla ze struktury. Jednak po chwili zauważyli, że wolne miejsca w strukturze (na rysunku fioletowe) zapełniane są przez sąsiadujące atomy, w wyniku czego tworzy się łańcuch (na rysunku niebieski) mający na celu zniwelowanie ubytku.

Ilustracja zjawiska. Źródło: Ondrej Dyck, współautor badaniaIlustracja zjawiska. Źródło: Ondrej Dyck, współautor badania

Badacze stwierdzili, że grafen, który wydawał się dla wiązki elektronów nieprzepuszczalny „leczy się" jak ciekły metal, z którego zbudowano T-1000 w serii Terminator. Kiedyś już pisaliśmy o stopie posiadającym właściwości podobne do robota z Terminatora 2. Jak się okazuje, życie naśladuje sztukę po raz kolejny.

Czy tylko grafen?

Laboratoryjny superkomputer Summit wyjaśnił zdolność quasi-metalu do samouzdrawiania. Pojedyncze wakaty atomowe przesuwają się przez rozgrzany grafen, aż spotkają się z innymi w strukturze i zostaną przez nie unieruchomione. Jest duża szansa, że podobny mechanizm będzie obejmował też inne materiały 2D, co może okazać się użyteczne podczas konstruowania nano-urządzeń w skali atomowej.

Kontrolowanie takich procesów może pomóc nam zrealizować obietnicę grafenu dla informatyki kwantowej.
-Stephen Jesse, współautor badania

Źródło: Technology.org 

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  biuro74
  9
  Super, że "oniemieli", a nie "namieszali w nauce".
  • avatar
   Konto usunięte
   3
   Wiązka elektronów to nie laser. Google translator nie nadaje się do tłumaczenia publikacji naukowych.
   • avatar
    RedFox01
    0
    Raczej sztuka nature i grafen nie występuje w naturze..