Ciekawostki

Nowe technologie powodują problemy ze snem

przeczytasz w 1 min.

Aż 70 proc. Polaków bardzo często lub często ogląda przed snem telewizję. Co trzeci z kolei regularnie korzysta z telefonu lub tabletu.

Dormeo sen

Polacy nie śpią zbyt dobrze – aż 2/3 z nas cierpi na różnego rodzaju zaburzenia snu, a co drugi mieszkaniec naszego kraju odczuwa w ciągu dnia znużenie i senność. Tak przynajmniej wynika z badania przeprowadzonego przez TNS Polska na zlecenie Dormeo.

Co warto podkreślić, nasz problem nie leży w ilości, lecz w jakości snu. Większość z nas sypia bowiem wystarczająco długo (około 7-8 godzin), ale mimo to cierpi na różnego rodzaju problemy. Najczęściej wskazywanym przez respondentów powodem takiego stanu rzeczy były problemy ze zdrowiem oraz stres w pracy. 

Poważną przeszkodą na drodze do zdrowego i efektywnego snu jest jednak także nieprzestrzeganie zasad tzw. higieny snu, a więc dobrych nawyków związanych ze spaniem. Aż 70 proc. Polaków bardzo często lub często ogląda przed snem telewizję. Co trzeci z nas z kolei regularnie korzysta przed zamknięciem powiek z telefonu lub tabletu.

Korzystanie z urządzeń elektronicznych przed snem może mieć bardzo negatywne skutki. Jest tak, ponieważ emitowane przez nasze gadżety promieniowanie wywołuje w mózgu reakcje, które to z kolei w nadmiarze mogą zakłócić nasz rytm okołodobowy.

„Być może nie do końca zdajemy sobie sprawę, czym tak naprawdę powinien być efektywny sen. Sądzimy, że jeśli śpimy odpowiednio długo, to nasze niewyspanie i zmęczenie w ciągu dnia ma inne podłoże” – komentuje Sylwia Bąba, koordynator badania z TNS Polska. 

W formie bonusu – infografika podsumowująca wyniki badania:

Dormeo sen infografika

Źródło: Dormeo

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  behemot
  1
  "Korzystanie z urządzeń elektronicznych przed snem może mieć bardzo negatywne skutki. Jest tak, ponieważ emitowane przez nasze gadżety promieniowanie wywołuje w mózgu reakcje, które to z kolei w nadmiarze mogą zakłócić nasz rytm okołodobowy."

  Zdanie prawdziwe ale napisane tak, że 90% osób pomyśli, że chodzi o fale radiowe a nie światło emitowane przez LEDy
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Samo korzystanie z telefonu lub tabletu nie jest problemem, bo z szerszej perspektywy niczym nie różni się od czytania książki przed snem. Diabeł tkwi w szczegółach, a chodzi o światło, które emitują ekrany. To właśnie ono źle działa na mózg przed snem ze względu na swoją barwę (wzmacnia uwagę). Oczywiście to tylko kropla w morzu nieprawidłowości w tzw. higienie snu, o którą ludzie przestali dbać z wielu powodów.
   • avatar
    Konto usunięte
    -1
    tak, bo przed technologią wszyscy się wysypiali
    • avatar
     Silver
     -1
     Już dawno pisali artykuły o negatywnym wpływie komórek na mózg. Spanie z telefonem zaburza przejście mózgu w stan alfa, dlatego należy przynajmniej w tryb samoloty wziąć (jeśli to jedyny nasz budzik).