Pamięć RAM

Nowy bardzo wydajny typ mobilnej pamięci RAM

przeczytasz w 2 min.

Samsung poinformował o prowadzonych obecnie pracach nad nowymi pamięciami do smartfonów. Ich przepustowość ma być nawet 8 razy większa niż dotychczas - porównywalna z tym co oferują moduły DDR3-1600.

Dowiedzieliśmy się od przedstawicieli Samsunga, że ich inżynierowie pracują w pocie czoła nad nowymi typami pamięci DDR przeznaczonych do smartfonów, handheldów, tabletów, czyli mówiąc wprost - do urządzeń mobilnych. Będą to zmodyfikowane moduły LPDDR2, czyli Low Power Double Data Rate 2.

Warto przeczytać:
Hybrid Memory Cube - nowy typ pamieci DRAM
 Kontroler Wi-Fi i Bluetooth 4 w jednym układzie

Po pierwsze, Samsung zapowiada aż ośmiokrotne zwiększenie przepustowości w porównaniu do obecnych rozwiązań oraz czterokrotne w stosunku do LPDDR2. Aktualnie przepustowość DDR stosowanych w smartfonach to 1,6 GB/s, natomiast LPDDR2 daje 3,2 GB/s. Dzięki zastosowaniu nowych modułów Samsunga wartość ta wzrośnie do 12,8 GB/s. Inżynierowie poinformowali nas także w jaki sposób udało im się osiągnąć tak znaczący wzrost przepustowości. Po prostu zwiększono szesnastokrotnie liczbę pinów, z 32 na 512.

Drugą ważną informacją odnośnie nowych modułów pamięci jest fakt, że pomimo tak dużego wzrostu przepustowości udało się obniżyć zużycie energii aż o 87% - w stosunku do aktualnie stosowanych rozwiązań. W chwili obecnej Samsung pracuje nad modułem wykonanym w procesie technologicznym 50 nm, o pojemności 128 MB. W planach jest stworzenie pamięci o pojemności 512 MB. Jednak głównym celem jest opracowanie 4 GB modułu wykonanego w 20 nm, na który przyjdzie nam jednak poczekać aż do 2013 roku.
 

Źródło: TCMagazine, EETimes

Polecamy artykuły:  
Dell Alienware M17x - marzenie gracza z CrossFireX
Razer Spectre, Marauder i Banshee - mysz, klawiatura i słuchawki z serii StarCraft II
VoD Onet, Ipla, tvscreen i spółka - przegląd 7 serwisów 

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Nie sądziłem, że smartfony potrzebują takich wydajnych pamięci. Zmniejszone zapotrzebowanie na energię, to duży plus.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   a za 2 lata; 4 rdzenie w samsung galaxy pewnie. Panowie historia pisz esie na naszych oczach... robią z telefanów komputery.
   • avatar
    Overclocker
    0
    racja racja a q 2020 htc wypusci 8 rdzeniowego HD8 ;)
    wszystko fajnie ale iphone 4 czy HTC HD2 maja 1 ghz procki a telefon normalnie uzywany trzyma okolo jednego dnia
    jak dalej tak beda kombinowac z rdzeniami i zuzyciem energi to telefony bd trzymac 30 min
    a nie o to chodzi
    wiec razem z CPU niech mysla nad pojemniejszymi i nowatorskimi ogniwami bo bez tego nieruszymy znacznie do przodu....
    taka prawda pozatym mi w telefonie potrzeba wi fi zeby muzyka fajnie grala procek styknolby kolo 750mhz jak na androida i multimedia jakies a nie robienie ztelefonu konsoli czy kompa jak chce sobie pograc to wchodze na pc a nie na tel ale cuz
    jak bedzie to sie zobaczy

    • avatar
     Konto usunięte
     0
     zwiększyli szesnastokrotnie liczbę pinów a przepustowość wzrosła tylko ośmiokrotnie, czyli zmniejszyli prędkość dwukrotnie aby zmniejszyć pobór prądu - żadna rewelacja, co najwyżej rozsądne posunięcie
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      "Będą to zmodyfikowane moduły LPDDR2, czyli Low Power Double Data Rate 2.

      Po pierwsze, Samsung zapowiada aż ośmiokrotne zwiększenie przepustowości w porównaniu do obecnych rozwiązań oraz czterokrotne w stosunku do LPDDR2. Aktualnie przepustowość DDR stosowanych w smartfonach to 1,6 GB/s, natomiast LPDDR2 daje 3,2 GB/s."

      A nie jest to LPDDR3?