Klawiatury

Nowy klawisz na klawiaturze. Do czego się przyda?

przeczytasz w 2 min.

Na naszych oczach dzieje się historia - największa od lat zmiana w komputerowych klawiaturach. Za sprawą Microsoft miejsce prawego klawisza Ctrl zajmuje zupełnie nowy przycisk. Wyjaśniamy, do czego służy.

Opisywany scenariusz został stworzony już w zeszłym roku. Microsoft nie tylko ujawnił wtedy swoje plany, ale jednocześnie przyznał, że udało mu się dogadać w tej sprawie z partnerami. W efekcie nowego klawisza należy spodziewać się nie tylko w kolejnych laptopach Surface od Microsoft, ale również w nowych laptopach innych firm zajmujących się produkcją tego typu urządzeń. Będzie on również obecny na nowych klawiaturach komputerowych.

Copilot, bo tak nazywa się nowy klawisz, to odpowiedź na najnowsze trendy w branży technologicznej.

Copilot - nowy klawisz na klawiaturze

Copilot zajmuje miejsce między prawym Altem a strzałkami. To samo, które od dawna zajmował prawy Ctrl. To klawisz oznaczony logo Copilot, czyli sztucznej inteligencji rozwijanej przez Microsoft. Jak zatem nietrudno się domyślić, jego wciśnięcie będzie powodować uruchomienie wirtualnego asystenta.

– Wierzymy, że [ten nowy klawisz] ułatwi użytkownikom uczestniczenie w zmianach związanych ze sztuczną inteligencją. Dołączy do klawisza Windows, jako podstawowa część klawiatury komputerowej. […] Doświadczanie Copilota na co dzień stanie się więc o wiele łatwiejsze – tłumaczył swojego czasu Yusuf Medhi, dyrektor Microsoftu ds. marketingu konsumenckiego.

Wedle zapowiedzi pierwsze laptopy i klawiatury z przyciskiem Copilot miały pojawić się podczas targów CES 2024 i tak też się stało. Układ nie zaskoczył, po jednej stronie spacji mamy klawisz Windows, a po drugiej Copilot (obydwa jeszcze za Altami).

Pierwsze takie laptopy już zaczynają pojawiać się w sprzedaży. Co ważne, omawiane rozwiązanie dotyczy komputerów z systemem Windows 11.

Dell
Laptop z nowym klawiszem Copilot, źródło: Dell

Czym jest Copilot? To bardziej rozbudowany następca porzuconej Cortany, asystent umożliwiający obsługę komputera za pomocą komend wydawanych naturalnym językiem pisanym, a także na tworzenie treści tekstowych i graficznych w oparciu o sztuczną inteligencję. Dzięki głębokiej integracji z systemem operacyjnym oraz wieloma aplikacjami firmy Microsoft, jest w stanie wykonywać różnorodne zadania, o które poprosi go użytkownik.

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  losiaczek1
  3
  Może jakaś firma zrobi naklejkę na guzik w klawiaturze z symbolem Copilot i w ten sposób uratuje miliony klawiatur przed wyrzuceniem:)))
  • avatar
   HardCorak
   2
   Znając microsoft to mogą porzucić po kilku latach jak cortanę i znowu trzeba będzie zmieniać przycisk.
   • avatar
    studionti
    -1
    To już trzeci, kolejny klawisz do zablokowania.