Oprogramowanie

Sterowniki Nvidii korzystają z telemetrii - jak ją wyłączyć?

przeczytasz w 1 min.

Usługi telemetryczne podobno zostały wprowadzone w dobrej wierze, ale nikt nie pyta użytkowników o zgodę na ich wykorzystanie.

Nvidia w kilku ostatnich wersjach sterowników GeForce Game Ready dodała funkcję telemetrii – podobno służy ona doskonaleniu kolejnych wersji oprogramowania, niemniej jednak producent nie pyta użytkowników o zgodę na jej wykorzystanie, a niektórym nie odpowiada potajemne szpiegowanie. Nie jesteśmy tutaj jednak bezsilni, bo istnieje sposób, aby wyłączyć dodatki.

Okoliczności wprowadzenia nowej funkcji nie są jasne, gdyż producent nie informował o niej w liście wprowadzonych zmian. Mało tego, usługi telemetryczne nie są wyszczególnione na liście instalowanych składników i nie można ich po prostu odznaczyć (wiele wskazuje, że są częścią pakietu GeForce Experience, ale nie zostało to jeszcze potwierdzone).

Windows Autoruns - usługi

Redaktorzy z serwisu Major Geeks przyjrzeli się instalowanym usługom i przygotowali poradnik jak je zablokować. W tym celu wystarczy pobrać darmową aplikację Microsoft Autoruns, wypakować i uruchomić (Autoruns.exe w przypadku systemu 32-bitowego lub Autoruns64.exe w przypadku systemu 64-bitowego). Następnie należy odfiltrować wpisy Nvidii - w tym celu w polu "Filter" wpisujemy "nvidia".

Usługi telemetryczne znajdują się w dziale Task Sheduler (trzy ostatnie – opisane jako telemetry monitor lub telemetry reporter). Jeżeli nie korzystamy z bezprzewodowego kontrolera Nvidia Wireless Controller lub usługi ShadowPlay możemy też odznaczyć pola „NVIDIA Wireless Controller Service” oraz „NvStreamsKms”.

Tajne szpiegowanie użytkowników nie było najlepszym pomysłem, nawet, gdy zostało wprowadzone w dobrej wierze i rzeczywiście miało służyć doskonaleniu sterowników. Mamy nadzieję, że producent przemyśli swoją decyzję i wprowadzi opcję wyłączenia telemetrii w kolejnych wersjach sterowników. A co Wy sądzicie o decyzji Nvidii?

Źródło: Major Geeks

Komentarze

33
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  mikovitz
  8
  Lepiej niech za sterowniki się wezmą, bo w ostatnich 375.70 znowu po raz kolejny zawalili sprawę. Mam komputer podpięty do monitora i do TV i jak włączę TV to mi obraz ginie z monitora. I tak się dzieje co któreś wydanie sterowników.
  • avatar
   behemot
   5
   Zawsze mnie w przypadku Windowsa zastanawiały takie poradniki, które polecają ściąganie jakichś dodatkowych programów żeby zrobić rzeczy, które można ustawić wbudowanymi w system narzędziami.
   • avatar
    mutissj
    2
    Wystarczy nie instalować GeForce Experience ?
    • avatar
     AndreoKomp
     2
     Jak tak dalej będzie, to w przyszłości trzeba będzie brać łącza internetowe symetryczne, bo Upload w asymetrykach rzędu 2-4 Mb/s nie będzie się wyrabiał :D.
     • avatar
      Eyesofthesouth
      2
      a po co komu jakies shit experience?? ja sobie sam ustawie gre tak jak chce i jak mi pasuje, nie potrzebuje do tego pomocy.
      • avatar
       supervisor
       2
       Największym problemem nie jest to że telemetria jest (bo telemetria jest w ogromnej ilości programów), tylko to że była do pewnego stopnia ukrywana przez NV.
       • avatar
        kitamo
        -5
        Przeciez ten proces jest w sterownikach od bardzo dawna. Dlaczego teraz dopiero ktoś robi sensacje ?
        Zbiera dane sprzętowe by poprawnie pracowała opcja automatycznego dopasowywania ustawien w zainstalowanych grach :D
        • avatar
         Komendator
         0
         NVIDIA jako szpieg z gazowni.....kto by pomyślał:)
         • avatar
          vide cui fidas
          0
          Dzięki za poradę;)