Płyty główne

NVIDIA wyda NFORCE 780i pod koniec października

przeczytasz w 0 min.

Koncern NVIDIA na 30 października (a więc w dzień Halloween) planuje wydanie nowego chipsetu 780i (C72). Będzie to odświeżona wersja znanego 680i, z poprawionym kontrolerem pamięci oraz obsługą PCI-Express 2.0 dla trzech slotów PCI Express Graphics.

Niestety NVIDIA nie zdąży natywnie zintegrować w swoim chipsecie PCI-Express 2.0, jego obsługa będzie się więc odbywała za pośrednictwem dodatkowego chipu. Będzie on pełnił rolę mostka, tłumaczącego wywołania PCI-Express 1.1 na PCI-Express 2.0. Choć na pierwszy rzut oka nie wygląda to zbyt dobrze, to jednak dzisiejsze GPU nie są w stanie w pełni wykorzystać nawet przepustowości obecnego standardu. Na wydajności użytkownicy 780i wiele więc nie stracą.

Większym problemem związanym z nowym chipsetem stanowi poziom generowanego przez niego ciepła, który będzie na tyle spory, iż po raz pierwszy w historii chipset będzie grzał się bardziej od CPU. Dojdą do tego olbrzymie radiatory chłodzące, które powinny wzbudzić zachwyt części maniaków. Być może niedługo producenci chipsetów będą musieli pokusić się o wprowadzenie do chipsetów rozbudowanych mechanizmów oszczędzania energii, będącymi odpowiednikami Cool'n'Quiet, czy EIST.

Ciekawe, kiedy na nowy chipset zareaguje AMD – jego nowe RD780 i RD790 są coraz bardziej spóźnione.

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!