Płyty główne

NVIDIA wyda NFORCE 780i pod koniec października

przeczytasz w 0 min.

Koncern NVIDIA na 30 października (a więc w dzień Halloween) planuje wydanie nowego chipsetu 780i (C72). Będzie to odświeżona wersja znanego 680i, z poprawionym kontrolerem pamięci oraz obsługą PCI-Express 2.0 dla trzech slotów PCI Express Graphics.

Niestety NVIDIA nie zdąży natywnie zintegrować w swoim chipsecie PCI-Express 2.0, jego obsługa będzie się więc odbywała za pośrednictwem dodatkowego chipu. Będzie on pełnił rolę mostka, tłumaczącego wywołania PCI-Express 1.1 na PCI-Express 2.0. Choć na pierwszy rzut oka nie wygląda to zbyt dobrze, to jednak dzisiejsze GPU nie są w stanie w pełni wykorzystać nawet przepustowości obecnego standardu. Na wydajności użytkownicy 780i wiele więc nie stracą.


Większym problemem związanym z nowym chipsetem stanowi poziom generowanego przez niego ciepła, który będzie na tyle spory, iż po raz pierwszy w historii chipset będzie grzał się bardziej od CPU. Dojdą do tego olbrzymie radiatory chłodzące, które powinny wzbudzić zachwyt części maniaków. Być może niedługo producenci chipsetów będą musieli pokusić się o wprowadzenie do chipsetów rozbudowanych mechanizmów oszczędzania energii, będącymi odpowiednikami Cool'n'Quiet, czy EIST.

Ciekawe, kiedy na nowy chipset zareaguje AMD – jego nowe RD780 i RD790 są coraz bardziej spóźnione.

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login