Karty graficzne

NVIDIA wyrzuca nForce 200 do śmietnika

przeczytasz w 1 min.

NVIDIA zareagowała wreszcie na protesty producentów płyt głównych i zgodziła się na umożliwienie działania SLI na płytach głównych z chipsetem X58 Intela bez konieczności stosowania dodatkowego chipu. Wcześniej koncern z Santa Clara chciał sprzedawać nForce 200 –  własne układy, które montowane na płycie głównej włączały obsługę trybu SLI. Producenci nie kryli oburzenia. Takie rozwiązanie powodowało bowiem dodatkowe koszty związane z montażem dodatkowej elektroniki, a także rozbudowanego systemu chłodzenia, tym bardziej, że nForce 200 do chłodnych nie należał.

Po zmianie swojego stanowiska NVIDIA będzie jedynie wymagała od producentów przysłania jej danego modelu płyty głównej do certyfikacji celem weryfikacji pełnej kompatybilności z SLI. Będą oni również musieli wykupić odpowiednią licencję na korzystanie z tego standardu i dodać do kodu BIOS specjalny klucz. Ceny licencji mają być jednak elastyczne i negocjowalne oddzielnie z poszczególnymi producentami. Co ciekawe, jeśli dany model płyty głównej nie będzie wspierał SLI, odpowiedni (nieoficjalny) patch do BIOS powinien wzbogacić ją o tę właściwość, a NVIDIA nie ma tradycji ścigania użytkowników, którzy na własną rękę modyfikują firmware do jej urządzeń.

Wygląda więc na to, że koszmar w postaci nForce 200 został zażegnany i nie będzie już zaprzątał głów producentom sprzętu. Powinni na tym dobrze wyjść zarówno użytkownicy, jak i sama NVIDIA.

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  No cóż, po takich stratach jakie zanotowała ostatnio NVIDIA, nie dziwi fakt, że przestali walczyć o swoją lekko ujmując nieopłacalną politykę. Na pewno odbije się im to na dobre.
  A ja czekam na GTX-y w 55nm. Ciekawe jak bardzo będą wydajniejsze.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   A ja mam nadzieje że producenci płyt zrezygnują w instalacji drugiego gniazda PCI-E na sli, taki zysk wydajności ze sli czy crosfire w grach woła o pomste do nieba...
   • avatar
    ElFi_
    0
    U mnie w drugim gniazdku siedzi kontroler Adapteca wymagający szyny x8 - widać więc że płyt z dwoma i więcej długimi slotami PCI-Ex będzie coraz więcej. Dla niektórych nie ma świata poza grami.....
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Nie "wyrzuciła" tylko odłożyła na półkę. W biznesie nic się nie marnuje, wszystko trzeba sprzedać gdyż to jest istotą istnienia tej firmy. Zarząd jest od tego aby firma zarabiała pieniądze a nie wyrzucała do śmieci produkt w który zainwestowano konkretne środki.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      I dobrze jej tak ludzie którzy kupują teraz kompy wola mieć chip Intela albo AMD bo nVidia niema swojej własnej platformy sprzętowej a ostatnie modele jej kart są na poziomie średnim, lub niskim porównując cena/wydajność na rynku.
      • avatar
       darek11
       0
       Pewno wykorzysta go za X lat, tak jak Intel zrobil ostatnio.