Ciekawostki

Obowiązek dla wielu posiadaczy domów. Ruszyły kontrole

przeczytasz w 2 min.

Od blisko roku każdy właściciel nieruchoomści, który chce sprzedać lub wynająć swój dom lub mieszkanie, musi posiadać świadectwo energetyczne. Obowiązek ten ciąży też na osobach, które zbudowały dom po 2009 r. Brak dokumentu może słono kosztować.

Już prawie rok minął od momentu wprowadzenia przepisu, który zobowiązuje właścicieli nieruchomości do posiadania świadectwa energetycznego. Dokument ten zawiera informacje na temat zużycia energii przez daną nieruchomość w ciągu roku. Niestety, koszt wyrobienia takiego świadectwa nie jest niski, a brak tego dokumentu może skutkować nałożeniem wysokich kar finansowych.

Ile kosztuje świadectwo energetyczne?

Ustawa o świadectwie energetycznym wprowadziła wiele nowych obowiązków dla właścicieli budynków. Jak się okazuje, nie są one tanie. Za wyrobienie tego dokumentu trzeba zapłacić sporo.

Koszt wyrobienia świadectwa energetycznego zależy przede wszystkim od lokalizacji i wielkości nieruchomości. Zazwyczaj tego rodzaju usługa kosztuje kilkaset złotych. W niektórych regionach możemy zapłacić więcej, lecz to dotyczy przede wszystkim właścicieli nietypowych nieruchomości. Na myśl przychodzą tu przede wszystkim duże, leciwe budynki.

Aby otrzymać świadectwo energetyczne, konieczne jest przeprowadzenie tzw. operatu energetycznego. Zadanie to mogą wykonać jedynie wykwalifikowani specjaliści, którzy dokładnie ocenią i przeanalizują zużycie energii elektrycznej w danym obiekcie.

Kara za brak świadectwa energetycznego

Brak świadectwa energetycznego podczas kontroli może skutkować nałożeniem grzywny, która może wynieść nawet 5 tys. złotych. Świadectwo energetyczne to nie jedyna zmiana, która dotknęła właścicieli nieruchomości. Wprowadzono również kontrole systemów ogrzewania. Jak informuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii, mogą one odbywać się:

 • co najmniej raz na 5 lat – dla kotłów o nominalnej mocy cieplnej od 20 kW do 100 kW,
 • co najmniej raz na 2 lata – dla kotłów opalanych paliwem ciekłym lub stałym o nominalnej mocy cieplnej większej niż 100 kW,
 • co najmniej raz na 4 lata – dla kotłów opalanych gazem o nominalnej mocy cieplnej większej niż 100 kW,
 • co najmniej raz na 3 lata – dla źródeł ciepła niewymienionych w lit. a–c, dostępnych części systemu ogrzewania lub połączonego systemu ogrzewania i wentylacji, o sumarycznej nominalnej mocy cieplnej większej niż 70 kW.

Świadectwo charakterystyki energetycznej - co to jest?

Jak czytamy na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii, świadectwo charakterystyki energetycznej określa wielkość zapotrzebowania na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb energetycznych związanych z użytkowaniem budynku lub części budynku, czyli energii na potrzeby ogrzewania i wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej, chłodzenia, a w przypadku budynków niemieszkalnych również oświetlenia. Taki dokument ma służyć do przekazania nabywcy informacji o faktycznej kondycji budynku pod względem energetycznym. Świadectwo wystawione po 28 kwietnia 2023 r. pozostaje ważne przez dziesięć lat.

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  oranjeamalia
  4
  To nie wina Tuska, przestańcie pisać bzdury. Świadectwo energetyczne zostało wprowadzone w czasie rządów PiS! Podziękujcie Morawieckiemu i jego kolegą po fachu, pisowskie wypasionym oszustom! A tak na marginesie to świadectwa energetyczne również sa w krajach unijnych ale tam nie ma żadnych kontroli. Świadectwa najczęściej są wyrabiane przed sprzedażą, ponieważ 80% kupujących daną nieruchomość chce mieć wiedzę na temat klasy energetycznej nieruchomości. W budynkach komunalnych takie świadectwa to norma ale nie w prywatnych. U nas w Polsce zawsze są nadgorliwcy.
  • avatar
   Lord_Nikkon
   -2
   Niech żyje Unia. Masz robić jak EU każę i się tym jeszcze cieszyć, kiedy cała reszta świata będzie się z nas śmiać.
   • avatar
    JebacSzatana
    -7
    Zdrajca Donaldusek Tusek Rusek i wszystko jasne. Ledwo zaczął rządzić już drenuje portfele Polaków!
    Obudźcie się lemingi zanim wydrenuje wasz portfel do cna!!!
    Tylko i wyłącznie Prawo i Sprawiedliwość może rządzić Polska po wsze czasy!!!!
    • avatar
     BariGT
     -7
     Uśmiechnięte kontrole XD Napiszcie jeszcze jak rudy nie zawetował przymusu uczynienia wszystkich domów "zeroemisyjnymi" do 2035 - w praktyce drogi remont z wymianą całego ogrzewania. Przeszło zdaje się wczoraj
     • avatar
      qrek1
      0
      dalej głosujcie na tych zjebów i płaccie jak jesteście debilamu