Sprzęt AGD

Od lipca ceny prądu w górę. Ale zdrożeje coś jeszcze

przeczytasz w 2 min.

Od lipca 2024 roku ceny prądu dla gospodarstw domowych w Polsce wzrosną. Rządowy projekt ustawy przewiduje, że ceny sprzedaży energii elektrycznej zostaną zamrożone na poziomie 500 zł/MWh, podczas gdy obecnie wynoszą one 412 zł/MWh.

Odmrażanie cen od 2025 roku

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki, Rafał Gawin wskazuje, że sytuacja zmieni się od 1 stycznia 2025 roku, kiedy wprowadzone zostaną nowe taryfy. Średnia cena sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych może wtedy wynieść poniżej 600 zł/MWh. Zaznacza, że spadek cen hurtowych energii elektrycznej w kontraktach na 2025 rok wpłynie na tę cenę.

Wyższe rachunki od lipca 2024

Od lipca 2024 roku opłaty za dystrybucję wzrosną o ponad 40%. W efekcie rachunki za prąd dla gospodarstw domowych zużywających do 2 MWh rocznie wzrosną o około 30 zł miesięcznie. Gawin podkreśla, że od początku 2025 roku nie będzie obowiązywać żadne mrożenie cen, a ceny będą zależne od taryf zatwierdzonych przez Prezesa URE lub umów sprzedaży.

Koszt energii elektrycznej wzrośnie o około 21 proc. Oto przykładowe wzrosty kosztów korzystania z popularnych urządzeń domowych przez godzinę:

W domach z większym zużyciem energii podwyżki będą bardziej odczuwalne. Przykładowo, płyta indukcyjna (1800 W) za godzinę użytkowania będzie kosztować 0,90 zł zamiast 0,74 zł.

Oczywiście, podana podwyżka 30 zł miesięcznie jest szacowaną średnią. Wzrost ceny może zależeć od indywidualnego odbiorcy. Jak piszą czytelnicy w komentarzach na money.pl:

 • vinted: trzy dni temu byłem w Tauron żeby skorygować prognozy, przy dotychczasowym zużyciu 150kWh/mc płaciłem ok 320pln co 2 miesiące, od lipca przy zużyciu 200kWh (czyli więcej o 30%) zapłacę 630pln (czyli 95% więcej). Potwierdzone zgodnie z nowym cennikiem przez pracownika na miejscu.
 • Yagoor: U mnie było 169 zł, a w prognozie od lipca 185 zł. Nie ma tragedii

Bon energetyczny dla najbiedniejszych

Projekt ustawy przewiduje bon energetyczny dla gospodarstw domowych o niskich dochodach. Dopłaty obejmą gospodarstwa, w których dochody nie przekraczają 2500 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym lub 1700 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. Bon ma objąć 3,5 mln gospodarstw domowych.

Gaz również drożeje

Projekt ustawy nie przewiduje dalszego mrożenia cen gazu dla gospodarstw domowych. Od lipca 2024 roku ceny gazu mogą nieznacznie wzrosnąć w porównaniu do obecnego zamrożenia, ale jednocześnie spadną względem obecnej ceny taryfowej.

Komentarze

28
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Koriolan
  7
  Na dzisiaj wygląda na to, że rachunki za gaz wzrosną bardziej niż za prąd.
  • avatar
   K8v8M
   4
   Prąd podrożał dwa lata temu ( i rok temu) w lipcu kończy się limit tańszego prądu. Ja już od dawna płacę stawkę po podwyżce (mam ogrzewanie oraz ciepłą wodę na prąd oraz klimę).

   300 stówki miesięcznie są do przeżycia. Mógłbym nawet płacić więcej gdyby to był prąd z elektrowni jądrowych. Ale wtedy właśnie byłoby raczej taniej. Wystarczy spojrzeć na ceny prądu dla konsumentów we Francji i Niemczech.
   • avatar
    Alfred
    4
    Jak to miało być - więcej w kieszeni, niższe podatki i wszyscy mieli być uśmiechnięci... Jakoś słabo to im wychodzi, no ale ludzie przecież lubią obietnice, spełnienie ich - hmm, a po co, zawsze znajdzie się jakiś powód.
    • avatar
     Cezarr
     3
     Mam to totalnie gdzieś, ~92% głosujących w ostatnich wyborach zagłosowała ZA takimi podwyżkami, więc skoro byli za to ich stać, prawda?
     • avatar
      denali
      1
      no przecież to nic nowego i znów daliśmy się nabrać wyborczym obietnicom
      • avatar
       KENJI512
       -2
       Hehe, efekty 800+ i podobnych, inflacja w górę, koniec "obniżek" przedwyborczych VATu itp. no i elo, witamy w świecie poPiSu - w tym przypadku nie w znaczeniu układu PO-PiS, ale świata po rządach PiSu ;)
       • avatar
        prystek
        0
        widac kto jest waszym panem i dlatego taki syf propagandowy produkujecie - jak ten portal nisko upadl tfu na was
        • avatar
         Premek1983
         0
         Jeśli prąd i gaz podrożeje to zdrożeje wszytko.....
         • avatar
          vacotivus
          0
          Co zdrożeje? WSZYSTKO!
          • avatar
           stalkerpl
           0
           wyliczenia z d..y, ktoś dostał już nowy rachunek? niech sie pochwali

           Witaj!

           Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
           Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

           Połącz konto już teraz.

           Zaloguj przez 1Login