Procesory

Znalazł tajemniczy procesor AMD. Ten model to bardzo rzadki egzemplarz

przeczytasz w 1 min.

Tajemniczy procesor, który nie powinien istnieć. W sieci pojawiły się zdjęcia rzadkiego modelu, który zapoczątkował erę platformy AMD AM2.

Jesteśmy po premierze platformy AMD AM5, która zastąpiła legendarną platformę AMD AM4. Nie samymi nowościami człowiek żyje. Tym razem mamy ciekawostkę... z 2006 roku.

Tajemniczy procesor AMD – to bardzo rzadki sprzęt

Doc TB opublikował w mediach społecznościowych zdjęcia platformy inżynieryjnej AMD SAHARA. W rzeczywistości to bardzo wczesny prototyp platformy AMD AM2 z procesorami Athlon 64 X2, która oficjalnie zadebiutowała na rynku w 2006 roku.

AMD Sahara - platforma z procesorem AMD CPU K8 ES
Inżynieryjna platforma AMD Sahara, która miała przygotować deweloperów na nadejście platformy AMD AM2 z procesorami AMD Athlon 64 X2 z pamięciami DDR2 RAM

AMD Sahara - platforma z procesorem AMD CPU K8 ES

AMD Sahara - platforma z procesorem AMD CPU K8 ES
Platforma ma na swoim karku kilkanaście lat, ale nadal działa!

Konstrukcja obejmuje testowy procesor AMD CPU K8 ES o nieistniejącym oznaczeniu CPUID F31/04 i inżynieryjną płytę główną AMD SAHARA z chipsetem ATI RS480. Co ważne, sprzęt nadal działa i można normalnie go użytkować.

Tego typu podzespoły to bardzo rzadkie znaleziska, które nie są dostępne dla zwykłego użytkownika. Platforma najprawdopodobniej była dostarczona deweloperom, jako sprzęt ułatwiający przygotowanie oprogramowania z myślą o nowych komputerach.

Platforma AMD AM2 i nowe procesory Athlon 64 X2

Część z Was pewnie już nie pamięta tak zamierzchłych czasów (to 17 lat temu!). Platforma AMD AM2 zastąpiła wysłużoną podstawkę AMD Socket 939, ale nie doczekaliśmy się rewolucji - poducent przy tej okazji wprowadził nowe układy Athlon 64 X2, w których najważniejszą zmianą było wprowadzenie obsługi pamięci DDR2 RAM. Jakbyście byli zainteresowani, więcej możecie przeczytać w naszym premierowym artykule o platformie AMD AM2.

Źródło: Doc TB, inf. własna

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Alfred
  7
  A dlaczego miałoby nie działać, niektórzy używają starszych sprzętów ;)
  • avatar
   Kasuja Wpisy Automatem
   5
   @Paweł, żenujące jest to, że nie napisałeś nic o tym, że właśnie ta linia cpu AMD jako pierwsza ma nie tylko kontroler DDR2, ale też ten kontroler jest zintegrowany bezpośrednio w CPU, podczas gdy Intel nadal robił to po staremu, i kontroler RAM był w chipsecie.

   A to że platforma nadal działa, oznacza jedynie że ten developerski prototyp ma bardzo wysoką zgodność z procesorami seryjnymi, które powstały na bazie właśnie tego CPU. bardzo często takie platformy są dosyć nietypowe, i wiele rzeczy nie chce działać.

   tak czy siak ........ DDR2, odległe czasy :)
   • avatar
    holdmybeerandwatch
    2
    Eh, przypomniałem sobie czasy athlona 64 s939. Jeszcze gdzieś się u mnie wala płyta asrocka z tym prockiem.
    • avatar
     antytalent
     2
     Niesamowita historia, aż się popłakałem ze wzruszenia. Dlaczego to niby socket 939 była wysłużona? Wystarczyło napisać poprzednia.