Nauka

Saturn księżycowym potentatem w Układzie Słonecznym. Jowisz zdetronizowany 

przeczytasz w 2 min.

Astronomowie odkryli 62 nowe księżyce krążące wokół Saturna. Otoczonej pierścieniami planecie towarzyszy niemal 150 naturalnych satelit

Dotychczas Międzynarodowa Unia Astronomiczna nie miała okazji poprawnie oszacować świty Saturna. Przypisywano mu zaledwie 83 księżyce. Najnowsze ustalenia naukowców każą zwiększyć tę ilość do niewiarygodnych 145 naturalnych satelit. W ten sposób to Saturn, a nie Jowisz, jest najbardziej towarzyską planetą w znanym człowiekowi kosmosie. 

Odkrywanie księżyców Saturna techniką shift and stack 

Nowe księżyce Saturna zostały odkryte przez zespół astronomów kierowany przez Edwarda Ashtona, adiunkta w Instytucie Astronomii i Astrofizyki Academia Sinica. Pozwoliła na to technika określana jako „shift and stack”. 

Polega ona na przesuwaniu zestawu obrazów z prędkością, z jaką porusza się domniemany obiekt. W ten sposób księżyce, które są zbyt słabe, żeby ich obecność ujawnia pojedyncze zdjęcie, ukazują się jako widmo widoczne na obrazach powstałych ze stosu złożonych zdjęć. 

W przeszłości w ten sposób astronomowie poszukiwali już księżyców wokół Urana i Neptuna. W przypadku Saturna naukowcy zdecydowali się na nią po raz pierwszy ze względu na rozmiary planety. Nie wystarczy bowiem pozyskanie obrazu obiektu podejrzewanego o bycie księżycem. Astronomowie musieli być pewni, że rzeczywiście obiekt krąży wokół Saturna i nie jest na przykład asteroidą. 

Odkrycie nowych księżyców Saturna 

Oprócz żmudnej analizy zespół Edwarda Ashtona musiał zdobyć jednolite dane obserwacyjne, pozyskiwane przez kilka lat. W tym celu w latach 2019 – 2012 astronomowie korzystali z Kanadyjsko-Francusko-Hawajskiego Teleskopu (CFHT) zlokalizowanego na hawajskim szczycie Maunakea.  

Tak zgromadzony materiał pozwolił astronomom uznaczyć 63 obiekty, które należy identyfikować jako księżyce Saturna. Pierwszy z nich został ujawniony już w 2021 roku, a o pozostałych 62 księżycach świat dowiedział się w minionych kilku tygodniach.  

Która planeta Układu Słonecznego ma najwięcej księżyców? 

Jeszcze w lutym br. tytuł księżycowego potentata należał do Jowisza. Wtedy astronomowie dopatrzyli się wokół niego kolejnych 12 księżyców i zaczęli przypisywać największej planecie Układu Słonecznego aż 92 naturalnych satelit. 

Obecny wynik Saturna wysuwa planetę na księżycowe prowadzenie, ale nie jest pewne jak długo będzie. Wśród nowo odkrytych obiektów są bowiem księżyce o średnicy zaledwie 2,5 km. Podobnych danych dla kosmicznej świty Jowisza nadal brakuje. Istotny w tej kwestii jest bowiem nie tylko stan faktyczny i ogromną rolę odgrywa ewolucja technik obserwacyjnych, stosowanych przez astronomów. 

Źródło: Space.com, NASA

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  PerfectDAY
  4
  Wydaje mi się, że powinni zrobić jakiś zakres co do wielkości krążących obiektów by móc je nazwać pełnoprawnymi księżycami. Połowa jak nie większość tego co lata wokół Saturna to tak naprawdę zwykły lodowy gruz i tyle.
  • avatar
   piomiq
   4
   "niewiarygodnych 145 naturalnych satelit."
   skoro znaleziono je to są raczej wiarygodne.

   "...w znanym człowiekowi kosmosie"
   Chciałbym przypomnieć autorce, że dalszy kosmos też jest człowiekowi znany. Tyle, że ten obszar który badano, jest bardziej znany. Zdanie karykaturalne.

   "uznaczyć 63 obiekty,"
   istnieje takie słowo w języku polskim? Jeśli nie to nawet Word, czy inne sprawdzacz pisowni powinien je podkreślić, no chyba że się go nie używa.

   "nie tylko stan faktyczny i ogromną rolę odgrywa"
   chyba zamiast "i" powinno być coś innego.

   Tekst jak zwykle stylistycznie średni :/.
   • avatar
    kkastr
    3
    Saturn nie ma satelit, ma tylko satelity:)
    • avatar
     antytalent
     3
     To duże kamienie nie księżyce. Trzeba by stworzyć jakieś minimalne parametry by coś mogło być uznane za księżyc. Bo za chwilę kamyk wielkości pięści też nazwiemy księżycem.
     • avatar
      Konto usunięte
      3
      Księżyce Saturna chowają się, gdy Rutkowska płodzi błędy w artykułach.
      • avatar
       eskowik
       2
       Saturn przedstawia Ziemie sprzed kilku mld lat bo te księzyce sie formują z tego pierścienia bo to jest tak że pierścień jest masą która wyrzuca satelity na orbity po jakimś czasie.Tworzenie sie tego można porównac do bączka który sie kręci wokoł osi i jak dacie krople farby na ten bączek i zakręcicie nim to ta farba będzie zlatywac z tego bączka i potem wystarczy już tylko pojąc że gdyby bączek był cieżki grawitacyjnie to by utrzymywał kropelke farby na jakiejś orbicie.
       • avatar
        LubieBigos
        -1
        Kłamstwa i brednie NASA nie znają granic!!? B! Niby mieli sondę która było blisko Saturna i spokojnie mogła wykryć wszystkie jego satelity!!? Ale nie bylonzadnej sondy tam tylko nakręcili filmy w studio a zdjęcia zrobili w photoszopie! Taka prawda o NASA!!!?!.??.?!’
        • avatar
         eskowik
         0
         to jest takie coś https://www.youtube.com/watch?v=5dVMYYfQCbM
         • avatar
          vacotivus
          0
          Wtaz z podnoszącą się rozdzielczością obserwatoriów/teleskopów wszelakiej maści, to może zmienić się ponownie.