Przeglądarki WWW

Opera 12.18: „klasyczna” przeglądarka zaktualizowana

Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
13 komentarzy Dyskutuj z nami

Firma Opera Software nie zamierza na siłę wciskać tym użytkownikom nowej wersji, choć - rzecz jasna - do tego zachęca.

Opera 12

Opera doczekała się już wydania oznaczonego numerem „35”. Mimo to wiele osób wciąż korzysta z leciwej już „dwunastki”. Wygląda na to, że programiści przypomnieli sobie o tych użytkownikach – w sieci nieoczekiwanie udostępniona została bowiem aktualizacja do niej – Opera 12.18.

Opera 12 zadebiutowała 14 czerwca 2012 roku i nieco ponad rok później została zastąpiona przez „piętnastkę”, której premiera była jednocześnie przesiadką na silnik Blink. Wielu użytkowników nadal uważa jednak, że to Presto było lepszym rozwiązaniem, a sama klasyczna odsłona zachowywała się stabilniej i oferowała lepszą funkcjonalność.

Firma Opera Software nie zamierza na siłę wciskać tym użytkownikom nowej wersji – zamiast tego udostępniła „12.18” – prawie dwa lata od ostatniej aktualizacji „klasycznej Opery”. Nowa wersja nie przynosi właściwie żadnych nowych funkcji i nie modyfikuje wyglądu. Zawiera jedynie poprawki bezpieczeństwa i aktualizuje zaimplementowane protokoły.

Opera 12.18

Niestety (dla tych, którzy woleli Presto), firma Opera Software nie zamierza powrócić do rozwijania „dwunastki”. Nadal będzie koncentrować się na rozwoju wersji opartej na silniku Blink.

Opera 12.18 jest już dostępna do pobrania.

Pobierz Opera 12.18
Opera 12.18

Źródło: ghacks

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  Pieknie :)
  2
 • avatar
  Fiona
  Nie to zimna kalkulacja panie, żadne luki ;)
  1
 • avatar
  Fiona
  P.S. A za linka ślicznie podziękowała - ściągnęłam obie wersje.
  1
 • avatar
  mutissj
  Na XP pójdzie?
 • avatar
  Fenio
  Nadal google jako jedyna możliwa domyślna wyszukiwarka ?
 • avatar
  zakius
  mhm, czyli z jednej strony uważają, że ociężała i niedostosowana do dzisiejszej, zasyfionej sieci opera 12 ma dość użytkowników, by robić do niej łatki bezpieczeństwa, a z drugiej dodanie do chropery brakujących funkcji jest bez sensu, bo to "too geeky"
  widzę pewne luki w ich rozumowaniu