Ciekawostki

Operator Mono: font, który ma ułatwić programowanie

Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
23 komentarze Dyskutuj z nami

Czy dobry font jest w stanie usprawnić pracę programiście? Firma Hoefler & Co. uważa, że jak najbardziej.

Operator Mono

Hoefler & Co. – jedna z najbardziej cenionych firm typograficznych – opracowała nowy font, stworzony z myślą o programistach. Operator Mono, bo tak się nazywa, został podobno zaprojektowany w taki sposób, by maksymalnie ułatwić życie tym, którzy tworzą strony i aplikacje, z których wszyscy korzystamy. 

„Przy projektowaniu Operatora pogłębialiśmy naszą wiedzę na temat języków Javascript i CSS” - powiedział założyciel firmy, Jonathan Hoefler. Dzięki temu podobno font wyraźnie akcentuje i odpowiednio rozmieszcza nawiasy, przecinki, średniki oraz inne często używane znaki. Chodziło też o to, by różnica pomiędzy takimi znakami jak „I”, „l” i „1” była widoczna na pierwszy rzut oka.

Oprócz samego kroju Operator Mono osiąga swoje cele również dzięki zastosowaniu akcentów kolorystycznych oraz kursywy (ścisła współpraca z narzędziem Atom). Dla przeciętnego użytkownika może to wydawać się chaotyczne, ale programiści powinni być zadowoleni. Pytanie tylko, czy wystarczająco rozentuzjazmowani, by wydać na font 200 dolarów…

Czy dobry font jest w stanie usprawnić pracę programiście? Firma Hoefler & Co. uważa, że jak najbardziej, ale ona zajmuje się typografią, więc dziwną byłoby sytuacją, gdyby twierdziła inaczej. Jesteśmy jednak ciekawi waszych opinii – zachęcamy do podzielenia się nimi w komentarzach.

Źródło: Engadget, Hoefler & Co. Foto: Hoefler & Co.

Komentarze

23
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kenjiro
  Przesadzili z ceną. Chyba tylko snob wyda 200$ za czcionkę, tym bardziej że ów font ma nikły wpływ na edycję. Już dużo większy wpływ ma sam edytor, czy klawiatura której się używa.
  Swoją drogą, polecam Source Code Pro, której używam, aczkolwiek różnica pomiędzy Courierem czy Consolas jest naprawdę niewielka.
  7
 • avatar
  wojciechoslaw
  font, który ma ułatwić programowanie
  ...
  "Przy projektowaniu Operatora pogłębialiśmy naszą wiedzę na temat języków Javascript i CSS"
  No CSS to rzeczywiście język programowania...
  4
 • avatar
  władek
  Font droższy niż IDE :)
  1
 • avatar
  Konto usunięte
  Jestem programistą, piszę aplikacje na Androida i aktualny font w Android Studio uważam za wystarczająco dobry. Może i ten minimalnie zwiększyłby moją wydajność pracy, aczkolwiek nie zamierzam sprawdzać tego za 200 $.
  1
 • avatar
  perpetoom
  Wypada uwzględnić, iż produkt ten może być nie tylko wykorzystywany w edytorze tekstu przez danego programistę, czy na potrzeby DTP, ale w miejscu o wiele bardziej "widocznym", czyli jako webfont na stronie www (a tych z fragmentami kodu w internecie nie brakuje). Wariant ten w przeciwieństwie do wersji "desktop" jest oferowany bezpłatnie.
  1
 • avatar
  baca130
  Courier New jest najlepszy
 • avatar
  mpsk2
  FONT FONT FONT FONT FONT FONT FONT
  Czcionkę
 • avatar
  Baleryon
  Krój pisma ma taki wpływ na ułatwianie programowania, jak używanie laserowej supermyszy z próbkowaniem 2000 Hz (zamiast zwykłej 125 Hz) na skuteczność w grach FPS. Tzn. na pewno ktoś, kto będzie miał kaprys i kupi toto, poczuje miłe ciepło i satysfakcję - tyle jest pewne :]
  -2
 • avatar
  Konto usunięte
  Autor tekstu jak chce się popisać znajomością języka angielskiego to niech cały tekst samodzielnie napisze w tym języku.
  W języku polskim mamy taki wyraz jak czcionka - proszę sprawdzić jego tłumaczenie na język angielski.

  Jeżeli chodzi o same czcionki w programowaniu, w moim przypadku, świetnie się sprawdza Courier New i Consolas
  -4
 • avatar
  DragDay7
  Do programowania nie ma lepszej czcionki od PragmataPro. Do tego cena prawie 4x niższa.
 • avatar
  mw_1975
  Na miejscu właściciela praw autorskich do czcionek typu Courier, sprawdziłbym, czy nie jest aby do nich podobna :D .