Ciekawostki

Operator Mono: font, który ma ułatwić programowanie

przeczytasz w 1 min.

Czy dobry font jest w stanie usprawnić pracę programiście? Firma Hoefler & Co. uważa, że jak najbardziej.

Operator Mono

Hoefler & Co. – jedna z najbardziej cenionych firm typograficznych – opracowała nowy font, stworzony z myślą o programistach. Operator Mono, bo tak się nazywa, został podobno zaprojektowany w taki sposób, by maksymalnie ułatwić życie tym, którzy tworzą strony i aplikacje, z których wszyscy korzystamy. 

„Przy projektowaniu Operatora pogłębialiśmy naszą wiedzę na temat języków Javascript i CSS” - powiedział założyciel firmy, Jonathan Hoefler. Dzięki temu podobno font wyraźnie akcentuje i odpowiednio rozmieszcza nawiasy, przecinki, średniki oraz inne często używane znaki. Chodziło też o to, by różnica pomiędzy takimi znakami jak „I”, „l” i „1” była widoczna na pierwszy rzut oka.

Oprócz samego kroju Operator Mono osiąga swoje cele również dzięki zastosowaniu akcentów kolorystycznych oraz kursywy (ścisła współpraca z narzędziem Atom). Dla przeciętnego użytkownika może to wydawać się chaotyczne, ale programiści powinni być zadowoleni. Pytanie tylko, czy wystarczająco rozentuzjazmowani, by wydać na font 200 dolarów…

Czy dobry font jest w stanie usprawnić pracę programiście? Firma Hoefler & Co. uważa, że jak najbardziej, ale ona zajmuje się typografią, więc dziwną byłoby sytuacją, gdyby twierdziła inaczej. Jesteśmy jednak ciekawi waszych opinii – zachęcamy do podzielenia się nimi w komentarzach.

Źródło: Engadget, Hoefler & Co. Foto: Hoefler & Co.

Komentarze

23
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kenjiro
  7
  Przesadzili z ceną. Chyba tylko snob wyda 200$ za czcionkę, tym bardziej że ów font ma nikły wpływ na edycję. Już dużo większy wpływ ma sam edytor, czy klawiatura której się używa.
  Swoją drogą, polecam Source Code Pro, której używam, aczkolwiek różnica pomiędzy Courierem czy Consolas jest naprawdę niewielka.
  • avatar
   wojciechoslaw
   4
   font, który ma ułatwić programowanie
   ...
   "Przy projektowaniu Operatora pogłębialiśmy naszą wiedzę na temat języków Javascript i CSS"
   No CSS to rzeczywiście język programowania...
   • avatar
    władek
    1
    Font droższy niż IDE :)
    • avatar
     Konto usunięte
     1
     Jestem programistą, piszę aplikacje na Androida i aktualny font w Android Studio uważam za wystarczająco dobry. Może i ten minimalnie zwiększyłby moją wydajność pracy, aczkolwiek nie zamierzam sprawdzać tego za 200 $.
     • avatar
      perpetoom
      1
      Wypada uwzględnić, iż produkt ten może być nie tylko wykorzystywany w edytorze tekstu przez danego programistę, czy na potrzeby DTP, ale w miejscu o wiele bardziej "widocznym", czyli jako webfont na stronie www (a tych z fragmentami kodu w internecie nie brakuje). Wariant ten w przeciwieństwie do wersji "desktop" jest oferowany bezpłatnie.
      • avatar
       baca130
       0
       Courier New jest najlepszy
       • avatar
        mpsk2
        0
        FONT FONT FONT FONT FONT FONT FONT
        Czcionkę
        • avatar
         Baleryon
         -2
         Krój pisma ma taki wpływ na ułatwianie programowania, jak używanie laserowej supermyszy z próbkowaniem 2000 Hz (zamiast zwykłej 125 Hz) na skuteczność w grach FPS. Tzn. na pewno ktoś, kto będzie miał kaprys i kupi toto, poczuje miłe ciepło i satysfakcję - tyle jest pewne :]
         • avatar
          Konto usunięte
          -4
          Autor tekstu jak chce się popisać znajomością języka angielskiego to niech cały tekst samodzielnie napisze w tym języku.
          W języku polskim mamy taki wyraz jak czcionka - proszę sprawdzić jego tłumaczenie na język angielski.

          Jeżeli chodzi o same czcionki w programowaniu, w moim przypadku, świetnie się sprawdza Courier New i Consolas
          • avatar
           DragDay7
           0
           Do programowania nie ma lepszej czcionki od PragmataPro. Do tego cena prawie 4x niższa.
           • avatar
            mw_1975
            0
            Na miejscu właściciela praw autorskich do czcionek typu Courier, sprawdziłbym, czy nie jest aby do nich podobna :D .